şükela:  tümü | bugün
  • beğenmediği bir girdi gördüğünde fikir tartışmak yerine size küfürlü mesaj atan terbiyesiz çaylak. inşallah yazar yapılmaz.
  • yazar yapılmaması gereken bir ezik. hakaret etmeyi bile beceremeyen niteliksiz mal.
  • kafayı yemiş bir çaylak. dikkat çekmek isteyen bir ergen. sakın ciddiye alıp cevap yazmayın. engelleyin gitsin.
  • blutv de ahmet aksöz ve sibil çetinkaya nın sunduğu yemek programıdır. şuan 13 bölümü yayınlamış durumda.

adana, urfa, tokat, konya, izmir, giresun, istanbul illerinde gidilmesi gereken yemek yerlerini çekmişler. hiç beğenmedim. buna karşın, o yedikleri lezzetleri hasetle izledim. program amatör olmakla, sunucuları da amatör ve ahmak görünmektedirler. özellikle sibil'in yaşam tarzı, hayat görüşü ve kibiri çok bariz belli oluyor. yemek programı olmasına rağmen sakatata iğrenerek bakan, urfadaki salaş mekanlara hijyenik olmadığı için aşağılayan bir tutum sergilediği görülüyor.

ahmet biraz daha makul duruyor. efendi ve uyumlu. programı izlemeseniz de olur, çok vasat çünkü. hatta gittikleri yerde yörenin yemeğini tanıtacak kişinin konuşmasını yarıda kesiyorlar, paso kendileri boş boş konuşuyor.

videoyu hızlıca ilerleterek size gidilmesi gereken yerleri yazdım, o yüzden izleyip de sunucuların ahmaklıklarıyla zaman kaybetmenize gerek yok.

*adana
    -ciğerci mehmet usta
    -meşhur kuru köprü şalgamcısı ali göde
    -doğan kaymaklı kadayıf
    -yağlar kasap restaurant
    -kazım büfe (muzlu süt, yengen tost)
    -levent börek
    -kaburgacı cabbar usta
    -kınalı eller kadın kooperatifi
    -şırdancı kemal
    -ağaçaltı tatlıcısı
    -onbaşılar kebap

*şanlıurfa
    -mıra kahve
    -ciğerci aziz
    -gümrükhan aile çay bahçesi
    -hacı abdurrahman oğulları tatlıcısı
    -lolaz dümrükçüsü ramazan usta (börülce dürüm)
    -durak kebap (köse'nin yeri)
    -göbekli tepe
    -şükrü usta bayram lokantası
    -çulcuoğlu baklava & restaurant
    -balıklı göl

*tokat
    -peri konağı (kahvaltı - öğle yemeği)
    -pirhan (geleneksel tokat mutfağı)
    gerdek tepsisi (honça)
    -saklıbahçe (geleneksel tokat mutfağı)
    tokat tava
    bat
    tokat kebabı
    -asır çörek - yağlı çörek fırını
    -takkeciler cami çay ocağı
    -hacivat köftecisi - ekmek arası tiyatro (best sucuk)
    -tokat kalesi
    -zile ilçesi (hamam, kültür evi, kaz yemeği ve ozan tekin)
    -zile kalesi
    sezar: veni, vidi, vici (geldim, gördüm, yendim)

*konya
    -selçuklu - konya tropikal kelebek bahçesi
    -zeliha ceylan tandır evi
    -karatay - asmaaltı köftecisi
    -kadınlar pazarı - melike hatun çarşısı
    -pideci hasan şendağlı - yağlı somun
    -lokmahane - çarşı
    harun abi : etli ekmek 250gr et, 185gr sebze zırhlanır, 240gr ekşi mayalı hamur içine koyulur, geniş ve kısadır, sumakla yenir)
    etli ekmek
    bıçak arası
    konya böreği
    konya fırun kebabı
    saç arası tatlısı
    -karamel butik pasta & börek
    -sille köyü
    ortodoks kilisesi
    kozana cafe (kahvaltı)
    "gez dünyayı gör konyayı, görürsen konyayı eksik etme silleyi"
    "konyaya bir kere gelen, en az 7 kere daha gelir"
    -karatay - efe çorba, konya arabaşı
    -lokmahane - merkez
    terhun çorbası (yahnisi) : selçuklu çorbasıdır, kafkasya kökenlidir, ipekyolu ile gelmiştir. kuzu gerdan eti, yoğurt, sade yağ ve terhun otu ile yapılır.
    -kaysılı yahni
    -tirit : gerdan eti, kemik suyu, yoğurt, maydanoz, susmak ve tandır ekmeği (eski konya misafir yemeği)
    -araf hotel - deli cafe (kahve)

*izmir
    -şerbetçi engin - kızlarağası hanı (boyoz, fırında buharda pişen yumurta, sübye)
    -ayşa - boşnak börekçisi
    -basmane - anafartalar söğüşçüsü
    -konak - hisarönü şambalicisi
    -pasaport - topçu çöp şiş
    -konak - deniz restaurant
    -kordon - midyeci şakir
    -yeşilova - kokoreççi niyazi usta
    -alsancak - kardeşler büfe
    -urla - ünal kardeşler - katmer salonu
    -urla/kuşçular köyü - usca şaraf evi
    -urla - enginarcım cafe
    -çeşme/ılıca - kumrucu hüseyin
    -çeşme - langusta (kalamar restaurant)

*giresun
    -ekoturizm köyü konağı - şeyhli/piraziz
    -bohça mantı - sanat sokağı
    -mustafa patar - fatih caddesi
    -öz kukul pide - piraziz
    -azık hamburger - giresun merkez
    -giresun adası
    -efendi restaurant - atatürk bulvarı
    -halil usta bal kaymak dondurma - atatürk bulvarı

*istanbul
    -fuzuli bar - bebek
    -köfte villa - etiler
    -susam büfe - bebek (tost, salata, döner, sandiviç)
    -dürümcü emmi - kadıköy (beyran)
    -lokamata - kadıköy
    -melina kantina - arnavutköy
    -wuufbox - arnavutköy
    -craft beer lab - beşiktaş
    -paul's lasagna - kadıköy
    -halil lahmacun - kadıköy
    -basta - kadıköy
    -the grungy - şişli
    -metet - kuzguncuk
    -kuzguncuk çikolata & kahve - kuzguncuk
    -brekkie croissant & cookie - kadıköy
    -ayaspaşa rus lokantası - gümüşsuyu
    -salloura oğlu - fatih
    -bara la afrika - beyoğlu
    -az çok thai - beyoğlu
    -itsumi - levent
    -los altos - beyoğlu
    -taj - mahal - beyoğlu
    -habesha restaurant - beyoğlu
    -darchin sweets & cakes - beyoğlu
    -reyhun restaurant - beyoğlu
    -azucar / latin bar - cihangir

imdb 0/10

*edit: ekleme
  • blu tv yemek programı. az önce kuzenim bana tokat'la ilgili kısmı gönderdi öyle izledim.
    kız " çikolatalı hiç tatlı yoktu." dedi, bunu demesini üç beş kere çevirip çevirip izledim.
    allah allah, bizim dedelerin güney amerika'daki sömürgemizden getirilen kakaolarla yaptığımız geleneksel çikolatalı tatlımızı size nasıl yedirmemişler ya tövbeler olsun şu yapılan ayıba bak.

*supangle yapan babaannemiz vardı da biz mi yapmadık bacım?

şimdi, lise tarih bilgimle cahile anlatır gibi anlatıyorum. çukulata'nın*türkiye'ye gelişi bile neredeyse 100 yıllık. yabancı tüccarlar getirmeye başlıyor yanlış hatırlamıyorsam ve sonrasında nestle'nin fabrikasıyla 1900'lü yıllarda ilk olarak istanbul'a gelmeye başlıyor. cumhuriyet dediğimiz şey o kadar güzel bir şey ki, anadolu'nun diğer şehirlerine de yatırım yapılmaya başlanmasıyla ve teknolojinin de gelişmesiyle liman kenti olmayan yani ticaretin az olduğu diğer şehirler dünyadan haberdar olmaya başlıyor. yani istanbul ve izmir dışında türkiye'nin hepsini öyle say gitsin. ilk çikolatalar bu şehirlere o şekilde geliyor.

ama lüks bir şey. sofralara çikolatalı tatlıyı bırak çikolatanın gelmesi almanya'ya çalışmaya gidenlerin bayramda getirdiklerinden ibaretti bir dönem. o dönemler tam da buralar gelin-düğün-diyet dönemleri hatta daha kötü. her ne kadar yatırım yapılsa da yokluk diz boyu. epey de sürdü bu. eğer güney amerika'yı sömürmüş olsaydık çok haklısın, bu bizim ayıbımız. sömüremedik belki o da bizim ayıbımızdır(bence değil). ama değil sömürmeyi biz sömürülmekten bile zor kurtulduğumuz için çikolatayı bu topraklarda geleneksel halde bulamazsın. (çok çok nadirdir, belki yabancı tüccarların olduğu yerlerde vardır)

buna neden bu kadar taktığımı da yazayım da "haters gonna hate" gibi oldu çünkü. memleketim olmasından dolayı takılmadım. çünkü çok umrumda değil beğenip beğenmemeniz. ama program yapıyorsunuz sunucuyu alırken tek kriteriniz yemek yemeyi bilmek olmuş herhalde. çünkü zaten şehirle ilgili çoğu şeyi hazırlayan ekip vardır. bilgiler size veriliyordur, verilmiyorsa da eşek değilseniz çalışıyorsunuzdur. tek yapman gereken onları söyleyip yemeği beğendik beğenmedik deyip geçmek. o kadar ağır bir cahillik ki bu çikolatalı tatlı mevzusu, ben buna bir hafta gülerim.

velhasıl anadolu coğrafyasında italyan-fransız mutfağından esintiler arıyorsan yanlış yerdesin. sezar'ın zile'ye kadar gelmesine aldanma, sezar dediğin adam bırak çikolatayı domatesi patlıcanı bile yemeden öldü gitti.
    biliyorsun, akdeniz ve karadenizde dağlar denize paralel. giriş yok içeriye kıyıdan. etkileşim yok.
  • sözlükte bu programla ilgili nedense pek bir yorum yok. şaşırdım. genel olarak gittikleri mekanları biraz tuhaf buldum. değişik seçimler olmuş. belki gurme seçimlerdir bilemiyorum ama yani dört sene izmir’de dört sene de istanbul’da yaşadım. bi minik şoklar yaşadım neden burası diye.

program iki sunucunun çeşitli illere gidip yemek yemesi ve o şehrin turistik yerlerine gitmesiyle devam ediyor. ikisi de sosyal medyadan tanınan kişiler. işte burada da kişi seçimleri enteresan. yani tıpkı mekan seçimleri gibi “daha iyisi de vardı aslında...” yada “yani gerçekten bu mu?” diye geçiyor aklınızdan :)

çalışan ekibe haksızlık etmeyeyim ama bence çekerken bayağı da bi gerilmişlerdir. özellikle de sibil’in urfa’daki durmaksızın hijyen vurgusu yaptığı ve adana’da sakatata aşşşşşırı tepki verdiği bölümlerde...
    ahmet daha çok ortama ayak uydurdu. daha deneyime açıktı. ama o da yiyelim tanıtalım fikrimizi söyleyelimden ziyade her şeyi övmeye gelmiş gibiydi :))

kısacası sunucu açısından patlamış biraz. ikili arasındaki dinamik de bi tık gergin. çok bi kankalık vibe’ı alamadım. muhtemelen gergin bi çekim oldu :)
    eğlenceli olsun istenmiş ama eğlenceli olamamış üzgünüm.
  • bu programı blu tv dışında nasıl izlerim bilen varsa yeşillesin
  • bu programa az evvel blu tv de denk geldim. arkadaşlara on dk zor katlandım.
  • blutv’de denk gelip 20 dk kadar izledim. behzat ç yeni bölümlerinden sonra blutv aboneliğimi iptal ettirmediğime bir kez daha pişman oldum.