şükela:  tümü | bugün
  • insan vücuduna verdiği zarar marijuanayla aynı olan ama yasaklanması bir yana; konsantrasyonu ve uyanıklığı arttırdığı için neredeyse kullanımı desteklenen madde.
  • afrodizyak etkisi olan madde.
    bu konuda daha fazla bilgi için:
    http://www.ntv.com.tr/news/357082.asp
  • iupac adi 1,3,7-trimethylxanthine'dir..
  • gurbet diyarda alismisim her baharimi senlendirmesine, ozledim bu yil.
  • "nolcak canim,basariz kahveyi kolayi,sabaha kadar yetisir bu ders" mantigiyla hareket eden kola'ya asiri aliskin bi bunyeye* etki etmeyen madde..*..damardan alinanini yapsinlar artik bunun..***

edit: aliniyomus damardan,satsinlar eczanelerde..*
  • memelilerin beyin ve sinir sistemleri üzerinde birçok etkisi olan, dünya nüfusunun yüzde sekseninden fazlasının kullandığı uyarıcı madde, çay ve kahve içme sebebi.

kimyasal formülü c8 h10 n4 o2'dir. sinir hücrelerine yaptığı etki, amfetamin, kokain ve eroinle paralel, bağımlılık yapma oranı bu maddelerden daha yüksektir.

sinir sisteminde doğrudan ve dolaylı olmak üzere iki şekilde etki yapabilir. doğrudan yaptığı tek etki, adenozin reseptörlerini uyarması, bir nevi adenozinin yerini alması, beyindeki sinir akışını sağlamasıdır. dolaylı yoldan ise adrenalin ve dopamin salgısını artırarak, bu maddelerin etkilerinin de görülmesini sağlar. asıl enerji verme sebebi de bu dolaylı etkilerdir aslında. (karaciğerin kan şekerini yükseltmesi, alveol ve damarların genişlemesi, kalp atışının hızlanması...)

etkileri ve bağımlılığı hakkında daha detaylı bilgi için (bkz: #9648516)
  • butun gunumu beraber gecirdigim en iyi dostum.

yalniz hafta sonlari kadim dostum uyku ile takildigim icin pek gorusemiyoruz kendisi ile...
  • migren tedavisinde kullanılan ergotamin ile birleşerek kafergotu oluşturur ve bu ergotaminin etkisini artırır.
    (bkz: sinerjetik etki)
  • psikolojik ve fizyolojik etkileri temelde aynı olsa da her insanda farklı tepkilere neden olabilen maddedir.
    aynı miktarı (kiloya oranlansa bile) her insanda aynı tepkileri vermez. örnek olarak; saat 21:00'da bir fincan kahve içen annem sabaha kadar (düşünecek başka bir bok yokmuş gibi) "ne olacak bu oğlanın hali, 35 yaşına geldi, evde kaldı" temalı bir gecede, beyaz tavana göz tacizini sabaha kadar sürdürmek zorunda kalıyorken, 35 yaşındaki evde kalmış oğlu olan ben aynı gün 30 kahveyi devirmiş 31.'si elimdeyken, rahatsız bir sandalyenin üzerinde uyuyabiliyorum... hem de evde kalmış olduğum halde.
    tıpkı alkolde olduğu gibi bir "madde etki eşiği" olması ve metabolizmanın, uzun süre boyunca düzenli olarak kullanılan miktarı "normal" olarak kabul etmesi... işte... yaaaa...
    (bkz: entrynin sonuna doğru sıkılmak)