şükela:  tümü | bugün
  • uzmanlar(!) tarafından ucuz ve rahatlıkla ulaşılabilir olması sebebi ile en yaygın uyuşturucu bağımlılığı olarak da görülen müptelalık hali.araştırmalara göre her gün içilen bir fincan kahve bile zaman içinde kişiyi kafeine bağımlı hale getirebiliyor.günlük ''dozlarını'' almayan kişilerin yüzde 50'sinde baş ağrısı görülürken, yüzde 13'ünün iş verimlerini düşürecek şikayetler meydana geliyor.
  • dunya saglik orgutunun icd-10 kodlu "mental and behavioral disorders" klasifikasyonuna tabidir. artik millet sevdiginden mi yapar keyfinden mi bu disorder'i sahiplenir bilemiyoruz.
  • hangi kurumun ne dediği çok da umrumda değil. teorisini bilemem fakat pratikte yaşandığını bilir söylerim.
    kahve içmeyi çok sevdiğim ve çok çok uzun süredir sektirmeden günde en az bir kupa kahve içtiğim için kendimde gözlemlediğim durum bu.
    olur da iki gün üstüste kahve içmezsem yoğun bir baş ağrısı çekiyorum. resmen withdrawal effect gibi bir şey.
    içmediğim zamanlarda "kahve bulmalıyım, içmeliyim, o olmadan yaşayamam aaarrgghh" tepkisi vermiyorum, vereni de görmedim, bu yönden bağımlılık yapıcı bir madde olmadığı fikrine varabiliriz.
    ama içilmediği zaman vücutta ortaya çıkan etkilerinin de gözardı edilebileceğine inanmıyorum.

ayrıca meşhur ağrı kesicilerden vermidon'un etken maddesi neymiş bir bakın bakalım. sadece o değil, pek çok benzer ağrı kesicide de aynı etken maddeyi görebilirsiniz. yani neymiş kafein bağımlılığının sonunda ağrı çekince yine içinde kafein olan ilaçlarla baskılıyormuşuz. harika kısır döngü, evet.
  • çikolata ajanlarıyla geçiştirilebilen. hele ki nesquik de çok başarılıdır. he, nasıl anlarsınız? kahve yok, kola yok, çikolata olmayınca, rocky de henüz acıyı duymazken, sıcağın içinde bir gün kendi kendinize siktirip gidip çay koyunca...
  • 3 fincan kapasiteli devasa bardaklarla 1 haftada şekersiz ve kremasız olarak tüketilen yarım kilodan fazla hazır kahvenin ardından gelinen durum. uyku- yemek ve algı sorunları yaşamanıza neden olabilir. tez elden bırakmakta fayda var.
  • 3-4 yildir calismadigim gunlerdeki bas agrilarimin nedeniymis. turkiye'den 2004 yilinda tasindim, biliyorsunuz kuzey amerika kahve konusunda muthis yaygin. zira turkiye'de biz cocukken anne babamiz tarafindan "cocuklar kahve icmez" diyerek yasaklandigindan daha cok cay icen bir milletin cocuklariyiz.

gide gele alisa alisa vucudumu kafeine bagimli hale getirmisim de farkinda degilmisim, almadigim yada gec saatte ictigim gunlerde muthis basagrilarim olusuyor, istedigim kadar ilac iceyim bir halta yaramiyor, yani gunun basinda baslayan basagrim boktan gececek bir gun gecirecegim anlamina geliyor. cunku calisan kesim sabah 7-9 arasinda devamli kahve icmeye alistigimizdan pazar gunleri biraz gec kalktiginizda bas agrilarinizi tetikliyoruz.

cozumu yavas yavas azaltarak birakmak. internette bayagi caffeine anonymous diye gruplar var, hatta bircok insanda bas agrisi en hafif belirti, bir cok insanda sirt agrilari veya baska sikayetler seklinde bas gosteriyormus.

bildigin uyusturucu bagimlisi olmusuz, turkiye'de sagolsun su cogalan kahve dukkanlari zincirleriyle ilerde cok daha yayginlasir. starbucks,second cup, kahve dunyasi, ve her koseye acilan bir yeni dukkan insanlari bu bagimliliga hazirliyor.

eger yavas yavas kahve icmeyi artirdiysaniz, benden size tavsiye, daha ilerletmeden baska iceceklere yonelin, ne bileyim cay icin, meyve cayi icin, koladan kahveden uzak durun.

edit: ayrica bir sure sonra kahvenin o eski uykuyu acici etkisi kalmiyor, kahve icerken uykuya bile dalabiliyorsunuz.
  • bir yerden sonra kafeinin bünyeye etki etmemesiyle sonuçlanır. ya da sadece bende mı böyle bilmiyorum.