• sanırım youtube'da sinema üzerine videolar çeken en boş kanal. hazırlayıp sunan arkadaşın eline emeğine sağlık ancak çoğu konuda bilgisi olmadan fikri var bu arkadaşın. yarı cahilliğin bayrağını gururla dalgalandıran tematik kanaların başında geliyor malesef.
  • youtubedaki en kötü film değerlendiren kanal olabilir. bu kanalı gördüğünüz an, arkanıza bakmadan uzaklaşın. önüne gelen film eleştirmeye çalışırsa olacağı bu oluyor işte.
  • geçenlerde denk geldiğim youtube kanalı. film değerlendirmesi yaptıklarını sanıp çapsızlıklarından bezdiriyorlar izleyen insanı. hayatımda ilk defa bir film incelemesi izlerken utandım. o sakallı eleman cehaletiyle aklımı başımdan aldı. siz sadece kendiniz için film izleyin arkadaşlar, değerlendirmesini yaparız biz.
  • woke çukuruna düşmüş bir vasat youtuber’dır.
  • kendi antipatik, partneri olan 2 kadında ondan antipatik. azalarak bitmekte olan youtube kanalı.
  • call me by your name ile ilgili akıllara zarar bir inceleme (!) videosu yayınlamış olan kanal.

inceleme de denemez aslında, "ben filmi sevmedim çünkü sevmedim işte"den öteye gidebilen mantıklı bir argüman yok. ne karakterleri anlamışlar, ne hikayeyi anlamışlar, sanırım zaten ne de filmi izlemişler.

oliver karakteri elio'nun annesiyle babasını nereden tanıyormuş (ilk 5 dakika içinde yanıtı veriliyor), bu bir kadın-erkek aşkı olsaymış beğenilir miymiş bu kadar (bir kadınla bir erkeğin bütün dünya toplumları tarafından de facto olarak kabul gören ilişkileriyle 1980'lerde iki erkeğin aşık olup birbirlerine açılabilmeleri için geçmek zorunda oldukları korkular, güvensizlikler ve inkar etmelerle dolu yollar kadın-erkek aşklarıyla aynı oluyor çünkü), "e hadi artık sevişin diye bekledik, sevişemediler de" (filmin ikinci yarısında bol bol sevişip koklaşıyorlar. arkadaş o sahnelerde belli ki kusmamak için gözlerini kapatıp kafasını başka yere çevirdiyse artık), "elio karakteri gay mi biseksüel mi hetero mu neci anlamadık, her şey havada" (elio 17 yaşında cinsel kimliğini oturtmaya çalışan bir ergen irisi. hesapta heteroseksüelken karşısına yunan tanrısı gibi bir adam çıkınca hemcinsine de kuvvetli hisler besleyebileceğini farkedip bu duyguya engel olamadan yaşamak istiyor ama hatunlarla da takılıyor ki erkekliğine kendince leke sürdürmesin) vs. vs. neresinden tutsanız dökülen, filmi ve hikayeyi zerrece anlamamış, üstüne bir de "gay filmi olduğu için beğeniliyor işte" diye çıkarım yapılan, "bırakın bir grup salak gitsin ekşi sözlük'te yazsınlar" falan gibisinden zavallıca kelamlar içeren, sonra video altındaki yorumlarda eleştiri yapılınca aynı perdeden bir de o kullanıcıyı aşağılayan ucube bir "şey". sen videonda kendin bir kere "bırakın bir grup salak övsün" gibisinden saygısızlık akan bir cümle kurmuşsun, videonun altında eleştirildiğin zaman mı geliyor aklına saygı konusunda ahkâm kesmek derler adama.

sarışın kızcağız yine daha iyi de kanal sahibi arkadaşın ne film "beğenileri" (zira eleştiri ya da analiz olamayacak kadar sığlar) ne de ukala tavırları çekilecek gibi değil. sanırsın 40 yıllık sinema otoritesi, "ben dedim oldu, beğenmeyen siktirsin gitsin" kafalarında bir özgüven. fantastikli, oyuncaklı filmler hakkında eğleşmek isteyenler takılabilirler ama diğer filmlerle ilgili fikir edinmek isteyenler arkasına bakmadan kaçsınlar derim. öyle bir birikimleri yok belli ki.
  • migren ağrısı ve kafein bağımlılığı üzerine ihtisas yaparken bir önceki entry'de rastladığım sitedir.

galeriler nedeniyle onedio çakması olduğunu düşünüp çıkacakken "gözardı etmiş olabileceğiniz 10 film müziği" ile beni kendine bağladı. sinema, televizyon, müzik ve teknoloji üzerine haberleri için takibe aldım.

not: sitelerini biraz hızlandırırlarsa size tavsiye bile edebilirim.
    not 2: android uygulamaları olmasına rağmen neden tanıtımını yapmadıklarını anlayamadım.
  • acilen film eleştirmeyi bırakması gereken kanal.
  • red sparrow incelemesini izledim biraz önce. ona inceleme denmez. bu ne sığ, ne çirkin, ne seviyesiz bir eleştiri anlayışı böyle. meme meme meme sürekli aynı yere takılmış bir konuşma. cidden bu adam bu iş ile bir yerlere geliyorsa vay halimize.

phantom threat için de bomboş bir inceleme çekmişler. yani insan sanat yönetmenliğindeki başarıdan nasıl bahsetmez bu film için aklım almıyor. yok ben sonunu yemedim. yok hiç yükselmedi senaryo. senaryonun yükselmesi bir sivrilme anı yaşaması bir zorunluluk sanki. film kendi istikrarlı çizgisi içerisinde gayet keyifliyfi.

ı, tonya için daha giriş cümlesi yetti inceleme dedikleri şeyi izlememek için. margot robbie'nin yine poposunu gördüğümüz bir film????
    bu kanalı ve özellikle sakallı beyefendiyi izleyerek hiçbir filme gidip gitmeme kararı almayın. zira kendisi bu konuda yorum yapabilecek son insan belli ki.

uzun zaman sonra gelen edit: nocturnal animals incelemesi yine karşıma çıktı. seviyesizliği karşısında yine cinnet geçirdim. ilk 5 dakikadaki görüntüler için midesinin kalktığını söylemekten çekinmeyen, amy adams'ın performansını hiçe sayıp sadece memeleri için orada diyen, buna da algıda seçicilik kılıfı uyduran şahsı barındıran youtube kanalı. şunu izleyip beğenen insanlara zerre kadar saygım yok. yanına aldığı sinema konusunda genellikle yeterliliği olmayan ama güzel olduğu için orada oturttuğu kadınlardan da kendisinin ve izleyici kitlesinin seviyesi belli oluyor.
  • burada ki berk arkadaş sırf eleştirmiş olmak için yorum yapıyormuş gibi geliyor. bunun için harcadığı zamana yazık. filmi izlemiş olsam da olmasam da videolarında bir şey öğrenemiyorum. mesela nilüfer baş bu işe baya kafa yoruyor. örnek alabilir, alsın önerilir.
hesabın var mı? giriş yap