şükela:  tümü | bugün
  • insan hakları suçudur.

kahvaltı etmek için kafeden içeri girdim. camekanlı alanda oturup kahvaltı edecektim ki fosur fosur sigara içildiğini gördüm. "burada sigara mı içiriyorsunuz?" dedim. hazırlıksız yakalandı ve "sizi arkadaki bölüme alalım" dedi. bir gittim mutfağın hemen yanı ve leş gibi yağ kokuyor.

"pardon ben sigara kullanmadığım için mi buraya koyuluyorum?" dedim. anlattı da anlattı saçma sapan savunmalarını.

"peki, önce yemeğimi bir güzel yiyeceğim sonra da şikayet edeceğim" dedim. tam da öyle yapıyorum şu anda. bitirir bitirmez şikayet hattını arayacağım.

sigara içilmesine asla karşı değilim. mesela dev bacaları olan kocaman fanuslar caddelere konulabilir ve sigara içenler kendilerini istedikleri kadar zehirleyip kokutabilirler. onlar sigara içiyor ve çoğunluk diye ben ikinci sınıf vatandaş muamelesi görecek değilim. dünyaya sigarasız gelen benim. eğer sigara da bir organ olarak gelse idi anlaşılır bir durumdu.

devlet denetimlerini artırsın ve bu işletmeleri ağır cezalara tabi tutsun umurumda değil. ya da mutfakta içirsinler.

edit: memleket "hep beni mi görüyorsun x de, y de yapıyor" diyen kafalardan dolayı bok içinde. sigara içilen taksiye binmem. şoför içerse uyarır söndürmez ise iner şikayet ederim. yapmadığım şey değil.

edit: aleni şekilde insan sağlığına zararlı olan, hele de filtresiz olması nedeniyle içmeyene zararı çok daha fazla olan bir şeyi kendi keyfiniz için saçma sapan argümanlarla savunup x'in y'nin daha zararlı oluşunu referans gösteriyorsunuz. senin iğrenç sigara dumanın olmasa, hayattaki zararlı şeylerden bir tanesi eksik olurdu hiç olmazsa. kendin de biliyorsun başkasına zarar verdiğini ama bununla yüzleşmek işine gelmiyor. sonra da adaletsizlikten yakınıyorsun. ikiyüzlüsün.

edit: sigarasını çekerken hayata isyan eden instagram fotoları için yaşayan solcu yancısı yandan yemiş çakma can yücel'ler rahatsız.
  • amk gücünüz kafelere yeter zaten. taksiciye dolmuşçuya esnafa böyle atar yapmaya götleri yemez. bu tiplerin tek sağlıklı yaşam kriteri sigara dumanına maruz kalmamaktır. sıfır nokta sıfır sıfır üç santimetre küp sigara dumanı soluduğunda ertesi güne geberecekmiş gibi tepki gösterir. ama yediğinden içtiğinden bi haberdir. ben o kafe sahibinin yerinde olsam, siktir git başka dükkana madem derdim. bu arada yeme içme mekanlarında arıza çıkaran müşterinin en iyi ihtimalle içeceğine tükürürler bu da aklınızda olsun.
  • ertesi gün gebermeme neden olan şeydir. zira yakın bir zamanda beş dakika sigaralı ortamda durduğum bir gece acile kaldırıldım.
    not: gücümüz kafelere de yetmiyor "siktir git başka dükkana madem" diyormuşlar ya.
    tanım: doğru tespittir.
  • "bir gittim mutfağın hemen yanı ve leş gibi yağ kokuyor"

afiyet olsun kardes.

not : 8 ay once biraktim sigarayi ama asla les gibi yag kokan bir yerde yemek yiyemem.
  • nargilesi iyiyse sorun yok.

tek dal sigara içmedim.
  • edit: insan hakları suçuymuş. ülkedeki en temel insan hakları sorunu bu çünkü.

güzel yerlerin sigara içenlere ayrılması değil.

üstü ve yan camları açılır kapanır olan bölümlerin, kapalı alanda sigara içilmesi yasak olduğundan dolayı ve insanlar sigara içiyor diye kovamayacaklarından dolayı işletmelerin yaptığı uygulama.

sigara içmeyenin içenlere tavrından fenalık geldi artık.

hiç mi etrafınızda sigara içen yok?

ben senin yüzüne yüzüne üflemiyorum dumanı. sen de benim özgürlüğüme karışamazsın. durum bu kadar basit aslında içen içmeyeni rahatsız etmemek için uygun görülen yerde oturacak, ya da dışarı çıkıp içecek. içmeyen de içilmeyen alanı tercih edecek. kafenin iç kısmında güzel bölümlerde yer kalmadıysa bu kimsenin suçu değil. rezervasyon yaptırsaydın.
  • tanim: turk hijyen fasizmi

adamlar mekani o sekilde tasarlamis. sigarayi icen mutlu, mekanin o kismini oraya ayiran isletmeci mutlu. ama yok, bu arkadas sigara icmedigi ve orada yemek istedigi icin tum duzen degismeli. bunun bir ileriki versiyonu in n out hamburgercisinin veganburger yapmasi icin change.org'da imza toplayanlardi.

begenmiyorsan gitmeyerek, para kazandirmayarak tepki ver. nedir bu yok sigara icenleri fanusa koyalim her nefes cektiklerinde kirbac vuralim falan. anladik sagliklisin. anladik cok yasayacaksin.

ben sigara iciyorsam ben de yag kokan yerde oturmak istemiyorum ki, sigara icmemi hos goren mekana gelmisim.
  • biz bunlar daha önce yazdık.

(bkz: #63510336)
  • kardeş sen bunu bulunduğun şehirdeki fabrika bacasının patronuna söylesene. tüm kenti zehirliyor.

sen arabanın egzosuyla tüm caddeyi zehirlerken ben bir şey diyor muyum?
  • yerinde bir tespit.
    geçenlerde deniz kenarında bir yere kahvaltı etmek için gittik.
    hafif bir bahar havası var fakat soğuk, normalde açık olan teras kısmı katlanır camlarla kapatılmış.
    ve tüm o bölüm sigara içenlere ayrılmış.
    sigara kullanmıyoruz diyince garson bizi gün ışığını bile göremediğimiz bir masayı gösterdi.
    bu tarz durumlara işletmecilerin bir çözüm getirmesi gerekiyor.
    bunun için de durumdan rahatsız olduğumuzu belirtmemiz gerekiyor.