şükela:  tümü | bugün
  • sinema üzerine birçok konuda sohbet ettiğim, görüşlerimizin birbirine yakın olmasından mütevellit mutluluk duyduğum yazar.
  • kendime armağan etmek istediğim bu şiiri paylaşmak için otuz yıl bekledim *:

otuz yaş şiiri

bak yarısına ulaşıverdi ömür,
    evimin damında bir at üstündeyim;
    iki yandan da bir manzara gürünür,
    ama apayrı giyindikleri mevsim.

bağ kütükleriyle boynuzlu yeryüzü
    al bir karaca. ipteki çamaşırlar
    gülüp el ederek karşılar gündüzü;
    kışım da şerefim de burada başlar.

gene söyle bana beni sevdiğini,
    venüs. her vakit seni söylemeseydim,
    şiirlerimle kurmasaydım bu evi,
    onu boş sayıp damdan düşüverirdim.

jean cocteau - (çeviren : sabahattin teoman)
  • zorunlu ön edit: burada baranba nickli şahsın hakkımda mesnetsiz söylemleri vardı. ben bu cevabı yazdıktan sonra, "sözlüğü bırakıyorum" dedi. bir hafta falan hiçbir şey yazmadı. sonra hem sözünde durmayıp geri döndü; hem de bu başlıktaki entrysinin arkasında duramayıp sildi. haliyle benim bu entrym de havada kalmış oldu.

öncelikle başlığımdaki ilk olumsuz entry sahibi olması vesilesiyle kendisine teşekkür ederim. kötü olmadan iyinin değeri pek anlaşılmıyor zira*. ayrıca, özel mesajlarına cevaben söylediğimi burada yenileyeyim: seninle tartışmayacağım. nick altıma ya da özelden istediğin kadar yaz, bu ilk ve son entrym olacak.

asıl konumuza gelelim, kendisi ile ilgili yazdığım entry debeye girince, debe ve popülizm meraklısı bu yazarımız mesaj kutumu sürekli yeşillendirdi sağolsun. üstelik beni de debe için kasmakla itham etti. sanki bir entry yazdığımda, bunu özelden takipçilerine tek tek üşenmeden atıp "şukulamayı unutmayalım" diyen benmişim gibi. bugün böyle kaç mesaj aldım bilsin. millete entry linkini atıp, "şukulayalım" demek nasıl bir acizlik göstergesidir anlamak mümkün değil. gerçi sonra kendisi de özel mesajlar aracılığıyla "ilgi manyağı" olduğunu dolaylı yoldan itiraf etti.
    ne hayatlar var ya!

caps kısmına hiç girmeyeceğim. kendisini zaten yeterince rencide oldu. böyle "koymazsan adam değilsin" gibi sokak ağızlarını bıraksın. hukuk adamıysa gelsin capsleri kanıt olarak burada paylaşsın. ama bunu da yineliyorum, onda o cesaret yok! hem madem "cesaretsiz" demek ağır hakaret; o halde buyursun cesur davranıp mesajlaşmalarımızı paylaşsın, ya da hukukçuymuş ya sözde, gitsin mahkemeye versin. *

yaşımı merak etmiş, yaşım bu başlıktaki bir başka entryde yazılı. yaşlarımız uyuşuyorsa bir çay içelim mi diyeceksin? sen hayırdır?

hem alevilere katliam yapıldığını kabul ediyor, hem bunun "temelinde ırkçılık vardır" diyor, hem 6-7 eylül olaylarını unuttuğunu itiraf ediyor; hem de ben haklıyım diyor! bunun, "sigaraya zam yok, fiyatlar güncellendi"'den ne farkı var allasen?

neyse azizim, sen takıl kafana göre. ister buradan, ister özelden istediğin kadar saydır...seninle tartışmayacağım!

edit : sanırım capsleri paylaşmaktansa ayrılmayı tercih etmiş :#58358897. o halde bunu şöyle karşıladığımı bilmeye hakkı var. o kadar hukukumuz oldu neticede. *
  • bir seneden fazladır takip ettiğim sözlüğün en iyi yazarlarından biri. her badi sekmesine tıkladığımda gözlerim en ilk bu nick'i arar. yazdıklarına açlık çekiyorum bildiğin. yazar olmuşum, ilk entry'm kendisinin nickaltına olsun istedim. umarım daha sık yazar, hep yazar.
  • aynı zamanda bir breaking bad bölümü.
  • kendisindeki bilgi ve kültür ışığını bundan 3 sene önce keşfetmiştim ve o zamandan bu yana da takibe devam ediyorum. aradan bu kadar zaman geçmiş ama başlığına hala bu kadar az kişinin uğradığını görünce dumur oldum. sözlükte az popüler oluşunun sebebi ise muhtemelen sözlüğün genelinin hanzolar ve tikilerden oluşmasından başka bir şey değil. başka cevherleri var mı bilmem ancak edebiyat ve sinema konusunda tavsiyelerine uyulması ve takip edilmesi şu çöplük hacmi büyümüş sözlükte elzem.
  • -esque takısının fransızca çağrışımına rağmen, aslında kafkaesque sanıldığı gibi fransızcada kullanılmaz, ingilizcede kullanılır. fransızcada bunu karşılayan kavram "kafkaïen"dir.
  • hem edebiyat, hem de sinema alanında oldukça yetkin bir yazar. yazılarını takip etmek bir yana, tavsiye etmek bile bir keyif.
  • edebiyat ve sinema üzerine güzel kültür entryleri var kafkaesque'in. tebrik ediyoruz kendisini. izmir'e geldiğim vakit kendisine bir çay borcum olsun. buraya da not düşeyim. insaniyetine hiç girmiyorum bile. takip etmeniz şiddetle önerilir.
  • sözlüğün en kaliteli ve en faydalı yazarlarından birisidir. biraz önce kendi favori listeme baktım ve kendisinin özellikle kitaplarla ilgili entrylerinin çoğunlukta olduğunu gördüm. böylesi adamların nickaltı trollerin nickaltından daha boş olduğu için ekşisözlük kalitesiz bir yere doğru gidiyor gözümde.

yeni okunacak kitap tavsiyesi verdiği listeleri merakla beklemekteyim.