şükela:  tümü | bugün
  • kafka okurları için ortak bir derinlik bulabilmiş, iyi bir yazım kadrosu ve derinliği kalemlerindeki sadelikten kolektif bir oluşuma dönüşebilmiş iyi bir site.
  • eylül'14 de ilk sayısı çıkmış olan dergi.
  • yayım hayatının uzun sürmesini dilediğimiz bir dergi. ihtiyacımız var bu tip şeylere.
  • yanında kafka maskesiyle gelen dergi. okuyun okutun. kendisi iki ayda bir çıkmaktadır.
  • öykülerimi yollayabileceğim edebiyat dergisi ararken karşıma çıkan, fikir sanat ve edebiyat dergisidir kendisi.

henüz pek tanınmış değiller ama ilk sayısında 3000 adet ile iyi bir satış yakalamışlar. ikinci sayısı olan kasım-aralık sayısını çıkardılar şimdilik ve ben ileride, kendine özgü elit ve entelektüel bir okur kitlesini kazanacağını düşünüyorum. alın, okuyun efenim.

ayrıca çok güzel bir siteleri var.

http://www.kafkaokur.com/

nice sayılara diyelim...
  • varlığından yeni haberimin olduğu dergi. en kısa zamanda bir nüsha edineceğim.
  • kasım-aralık sayısında virginia woolf'a geniş yer ayıran fikir sanat ve edebiyat dergisi.
  • dün kitapçıda ilk kez denk gelip edindiğim dergi. zaten kafkaokur adını görünce hemen içeriğine göz attım. baktım kapak virginia woolf. tabi hiç düşünmeden aldım. belli ki özel sayı gibi bir şey.

woolf ile ilgili birçok yazı ve çizim mevcuttu. ama özellikle "edebi modernizmin farklı yöntemlerine bir bakış: woolf ve kafka karşılaştırması" başlıklı çeviri makale dikkatimi çekti. aslında daha önce efsane eleştirmen györgy lukacs kafka'nın karşı kutbu olarak thomas mann'ı işaret etmişti. lukacs "thomas mann mı franz kafka mı" adlı uzun makalesinde çeşitli farklılıkları dile getirmişti. özellikle thomass mann'ın toplumsal gerçekçiliği ile kafka'nın bireyin açmazlarını ele alan yanlarını öne çıkarıyordu.

bu makaleyi yazan siobhan calafiore ise, ikili arasındaki en belirgin farkın biçimden ziyade içerikleri olduğunu, woolf'un sıradanlığı ile kafkanın sıradışını vurgulamayı tercih ettiğini belirtiyor. ki bence de çok doğru bir analiz. kafkanın en şaşırtıcı yanı da bu sanırım. yani sürreal şeyleri (mesela gregor samsa) okurun yadırgamasına olanak vermeden dile getirmesinde...

derginin son sayfasında bir türkçe woolf kaynakçası eklenmiş. ama biraz eksik. bende bile daha çok woolf biyografisi mevcut. yine de amatör ruhlara hitap eden gayet hoş ve okunabilir bir dergi. takipteyiz artık.
  • bu ay ki (2.ci) sayısında "orsalin" adlı yazıma yer vermiş. yazar adını yanlış yazmış ama olsun. önemli olan beğenip paylaşmaları.

teşekkür ediyorum kendilerine.

(bkz: #31899699)
  • (bkz: kafkaokur)