*

şükela:  tümü | bugün
 • avrupa'nın doğusunda, asyanın batısında karadeniz ile hazar denizi arasında kalan bölge. en yüksek noktası elbruz dağıdır.(5642m) yunan mitolojisine göre zeus'un prometheus'u zincirlediği yerdir. (bkz: ukte)
 • adı güzel kendi güzel insanların ve masalların diyarı, ananemin söylediği şarkı, gözyaşım, unutamadığım, hiç tanımadığım, evim *
 • diasporadaki cerkeslerin memleket denince ilk dusundukleri yer.bircok cerkes yaslisinin dillerinden dusmeyen hikayelerin ilham kaynagi.hic gormedikleri,bilmedikleri,gitmedikleri bir yere meraktan cok ozlem duymalari insani dusundurur.ustune bir de surgun hikayeleri eklenince insanin ici burkulur.
 • hic tanı(ya)madıgın,gor(e)medıgın,havasını solu(ya)madıgın halde tum hucrelerınde hıssettıgın,ozledıgın,yasayamadıysam da barı olum gomulsun dıye dusundurten dusler ulkesı,anavatanım.
 • rahmetli stefanos yerasimosun bir lafını aklıma getiren coğrafya..
  tanrı herşeyi dağıtmış sıra gelmiş etnik grupları dağıtmaya..çuvalından çıkarmış serpmiş her bir yere , sıra kafkasyaya gelmiş çuvalında ne kalmışsa hepsini oraya boşaltmış..
 • (bkz: hacı murat)
 • 40 (yaziyla kirk) dilin konusuldugu, ca. 360.000 km² cografi bir alani kapsayan bölgenin adi.
 • diller diyarı.
 • kafkasya kuzey ve güney olarak ikiye ayrılır.kuzeyde rusya federasyonuna bağlı özerk cumhuriyetler bulunur. bu özerk cumhuriyetler içinde dağıstan diye bir özerk cumhuriyet bulunur ki tam bir karmaşadır.efendim burda 36 tane ayrı ayrı dil konuşulur ve etnik yapısı da bununla orantılı olarak da oldukça geniştir.zaten kafkasyanın kuzeyine diller dağı denir ki bunun sebebi coğrafi yapının dağlık olması ve tarih boyunca işgallerden, göçlerden ve emperyal politikalardan etkilenmemesidir.kuzey kafkasyada 6 tane özerk devlet bulunur.bizim yakından tanıdığımız çeçenistan buradadır.malum, rusyanın putinden sonra uyguladığı baskıdan ve terörist eylemlerden dolayı oldukça tanıdıkdır.
  güney bölgesinde ise 3 devlet bulunur.bunlar : azerbeycan , ermenistan ve gürcistandır. azerbeycan ile ermenistan arasında yukarı karabağsorunu vardır.1994 ten beri ermeni işgali altında bulunan bu topraklar abdullah güle de hediye edilmiş ve olası ermenistan yakınlaşmasından duyulan sıkıntı dile getirilmiştir.nahçıvan da azerbeycan a bağlı azerbeycan ile sınırı olmayan bir cumhuriyettir.türkiye bu toprakla gönül köprüsü kurmuştur.
  kafkasya doğalgaz ve petrol bakımından oldukça zengin bir bölgedir.özellikle çeçenistanda gravitesi yüksek petrol çıkarılır ki bu da savaş uçaklarında kullanılabilir.velhasıl bu topraklar şimdilerde bdt( bağımsız devletler topluluğu) adı altında rusyanın nüfuz ettiği ve kaynakların avrupaya aktarılmasında sorunlar çıkan bir bölgedir.yok arkadaş ne petrolün olacak ne de doğalgazın bak adamlara bin tane derdi var (götüne güveniyosan ve bunları bağımsız olarak kullanacaksan lafım yok.)

hesabın var mı? giriş yap