*

şükela:  tümü | bugün
 • akira kurosawa'nin ulkemizde golge sava$ci olarak da bilinen filmi.
 • shadow warrior olarak da bilinen 1980 yapımı akira kurosawa filmi. başrollerinde hem ölen hükümdarı hem de yerine geçen hırsızı başarıyla canlandıran tatsuya nakadai, tsutomu yamazaki ve kenichi hagiwara bulunuyor.
 • japonlarin ne kadar berbat guldugune tanik olabileceginiz film
 • ismi bir çok yerde de the double olarak geçen çıktığı yıl cannes film festivalinde ödüle layık görülmüş film.
 • kurosawanin renkli bir filmidir. aile yapısı ve hükümdarlık ile ilgili fikir sahibi olmamızı sağlamaktadır bu film. aldo tassone, kurosawa’nın sinemasında “zıtların çatışmaları”nın sergilendiğini söylemektedir. bu filmde de bunu talan edilmiş bir şatonun eteklerindeki gece konserinin büyüleyiciliği ile görmekteyiz.
  --- spoiler ---
  varis olarak babası yerine küçük bir çocuğun atanması ve çocuğun onlarla büyümüş olmasına rağmen onların kanını taşımıyor olması da japon kültüründe kast sisteminin tüccarlar tarafından evlatlık sistemiyle bozulmasıyla ilgili bir örnek teşkil etmektedir.
  --- spoiler ---
 • kostüme filmleri sevmem hele ranklilerini çünkü filmin görselliğini zedelerler ama ortada daha önemli bir durum var lordun uslup, hareket ve davranış biçimleriylen sunulması çok ayrı bir durum oluşturmuş.. başta generalleriyle yaptığı geleneksel fikir alışverişleri ve evdeki günlük yaşam biçiminin betimlenmesi japan efendi tarzını çok iyi gözler önüne sürüyor benzer bir filmde the remains of the day de bir ingiliz lordunun hizmetinde sunulmuştu.. savaş sahneleri ise binicilerin sırtlarındaki bayraklarla kah oraya kah buraya tepinmelerinden başka bir şey değildi geri kalanı sıkıcı bir tiyatro oyunu önemi ise sinema numaraları için izlenmesi..
 • ran'a çok benzer bir film olmasına rağmen nitelik açısından daha geri bir filmdir. her iki film de dram ağırlıklı olmasına rağmen, ran epik tarzda, kagemusha ise duygusal tarzda birer başyapıttırlar.
 • uzun karelere, uzun tiltlere, uzun panlara * sahip 152 dakikalık kurosawa filmi..filmin çekildiği dönemde kurosawa 74 yaşındadır ve kariyerinin son dönemlerindedir. filmin bütçesi için de zorlanmaktadır. durumu fark eden iki kurosawa hayranı, fanatiği, hastası yönetmen filme prodüktörlük ederler ve belki de sinema tarihinin en çizgi dışı ortaklığı ortaya çıkar. bu iki yönetmen george lucas ve francis ford coppola'dır. ikisi filme hem kendi ceplerinden hem de fox entartainment'tan maddi destek sağlar. hatta george lucas film için fox yetkililerine kefil olur..ki kendisi star wars'ı henüz 1977'de çekmiştir. * ve ortaya akira kurosawa'nın sinema filmi çekmek isteyen öğrencilere ders niteliği olarak gösterilen filmi çıkar.
 • shingen takeda 'nın biraderi nobukado takeda 'nın filmin bir yerinde, kagemusha'ya / dublöre içini dökerken söylediği gibi; "bir başkası gibi olabilmek için kendi kişiliğini bastırmak gerçekten zor." (filmde şöyle geçiyor ilgili söz: "i know it is difficult. i was for a long time the lord's double. it was torture. it is not easy to suppress yourself to become another. often i wanted to be myself and free. but now i think this was selfish of me. the shadow of a man can never desert that man. i was my brother's shadow. now that i have lost him, it is as though i am nothing.") ancak ateş gibi, orman gibi, dağ gibi bir komutanın yerine geçecek olan sıradan hırsızla girdiği şu diyalogsa daha filmin başında tokat gibi bir sorgu değil de nedir;

  shingen takeda: even with this resemblance, nobukado, he is so wicked as to be sentenced to crucifixion. how could this scoundrel be my double?
  kagemusha: i only stole a few coins. a petty thief. but you've killed hundreds and robbed whole domains. who is wicked, you or i?

  ayrıca bu ilginç filmde liderliğin suni bir biçimle de olsa, öğretilebilir bir şey olduğu anlaşılabilir. özellikle shingen gibi bol övgüye değer vasıflarla anımsanan bir lidere benzemek, onun gibi olmak belki yukarıda da belirttiğim gibi "başkası olmanın zorluğu"na rağmen yine de mümkündür. hatta bu benzemenin sağlanabilmesi için, dublörün içinden geldiği gibi davranması bile yeterlidir aslında, filmde bunu görüyoruz.