şükela:  tümü | bugün
  • nedense bazılarının* hiç ilgisini çekmeyen ortam oyunları. kesin sonunda bir bokluk olur arkadaşlık baglarını zayıflatır.

"hani sen 3 almaz demiştin"
  • bu tip oyunlar internet karşısında oynandığında asla zevk vermez. bu oyunlar canlı oynanmalıdır. kağıtların hışırtısı duyulmalı kağıtlar masaya konulmamalı, atılmalıdır.
  • ayrica (bkz: borsa), (bkz: hisse senedi), (bkz: bono)
  • küçükken, minikken: tuzluk
  • (bkz: altmisalti)
  • (bkz: anastra)
  • içlerinde sadece pişti, papaz kaçtı ve dost kazığı'nı bildiğim oluşum. batak vb diğer oyunlar bunlara bin basar biliyorum; ama öğrenemedim işte abi. 4 sene yurtta kaldım, nerdeyse dört günde bir arkadaşlar bu oyunu oynadı; ama kafa basmadı işte. an itibarı ile kendimden tekrar tiskindim*
  • schopenhauer bir şeyler demiş bu mevzuda.

"...because people have no thoughts to deal in, they deal cards, and try and win one another's money. idiots!

but i do not wish to be unjust; so let me remark that it may certainly be said in defence of card-playing that it is a preparation for the world and for business life, because one learns thereby how to make a clever use of fortuitous but unalterable circumstances (cards, in this case), and to get as much out of them as one can: and to do this a man must learn a little dissimulation, and how to put a good face upon a bad business. but, on the other hand, it is exactly for this reason that card-playing is so demoralizing, since the whole object of it is to employ every kind of trick and machination in order to win what belongs to another. and a habit of this sort, learnt at the card-table, strikes root and pushes its way into practical life; and in the affairs of every day a man gradually comes to regard meum and tuum in much the same light as cards, and to consider that he may use to the utmost whatever advantages he posesses, so long as he does not come within the arm of the law..."

kötü de olsa türkçe çevirisi:

"...insanlar meşgul olacakları düşünceleri olmadığı için kağıtlarla uğraşırlar, ve birbirlerinin paralarını kazanmaya çalışırlar. budalalar!

fakat haksızlık etmek istemem; dolayısıyla izin verin kağıt oyunlarını savunmak için kesinlikle, bunun dünyaya ve iş hayatına bir hazırlık olduğunun söylenebileceğine işaret edeyim; çünkü bir kimse böylelikle tesadüfi ama değiştirilemez koşulları (bu durumda kağıtlar) nasıl zekice kullanabileceğini, ve bunlardan olabileceği kadar kazançlı çıkmasını öğrenir ve bunu yapmak için bir insan bir miktar riyakarlık, ve kötü bir işe nasıl iyi bir yüz takınabileceğini öğrenmelidir. fakat diğer yandan da tam da bu sebepten ötürü kağıt oyunu bu denli ahlak bozucudur, çünkü oyunun bütün amacı mümkün olan her yola, her türlü hile ve aldatmaya başvurarak başkasına ait olanı kazanmaktır. ve oyun masalarından kapılan bu alışkanlık, ait olduğu yerden dışarı çıkıp günlük hayata karışır; ve günlük hayatın işlerinde bir insan yavaş yavaş artık öyle bir noktaya gelir ki meumu (bana ait olanı) ve tuumu (sana ait olanı) hemen hemen kağıtlarla aynı şekilde görmeye, ve sahipl olduğu üstünlükler her ne ise onları, adaletin pençesi ensesine yapışmadığı sürece, en son noktaya kadar kullanması gerektiğini düşünmeye başlar..."