• aksam belli saatlerden sonra sokaklarda, caddelerde cuval gecirilmis el arabalariyla copleri karistirarak satmak icin kagit toplar bu insanlar. cevreyle ilgilenmezler, kimseyle konusmazlar, kendimi acindirayim da para koparayim hareketlerinde bulunmazlar, sadece islerini yaparlar.
  • sadece kağıt değil geri dönüşüme girebilecek her türlü atık ile ilgilenen geri dönüşüm guruları, çevre yararlıları.
    ah birde işe yarayanları aldıktan sonra kalanları dağıtıp bırakmasalar.
  • (bkz: kız naci)
  • bu işi ciddi anlamda yapan hali vakti yerinde birisini tanıyorum... büyük şirketler ile anlaşıp, ofislerden çıkan her türlü kağıdı toplayıp fabrikalara satıyor... hem cevre acısından faydali hem de ii para var..
  • paylaşmayı sevmeyen,kendi için yaşayan toplumların,vatandaşları.
  • yalnız toplananların cismi değil ağırlığı, 'vazgeçilmişler'in ağır yükü omuzlarında ne sevdalar yazılı ne çürümüş gözler saklı- yaştan muaf sanki, kurumuşlar belki-vazgeçtiklerini bırak o taşır gecenin karanlığına salarak...ben de boşuna ağlamadım çocuk! bir gece yine ay sarmışken yüreğimi ve işte tam o saatte* yükünü sereceğim önüne.belki işine yarar senin hı, ne dersin? az ağlamadım o gece sana* işte! yanına geleceğim bu defa, ağlayarak hem sana hem bana..ama sen yine de gitme!
  • zincirlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyleri yoktur. onu da para ederse satarlar.*
  • günde ortalama otuz kilo ağırlıkla ortalama sekiz kilometre yol yürürlermiş. bunun karşılığında ayda altı yüz milyon civarı bir para kazanırlarmış. arabaları yaklaşık yüz-yüz elli milyon ediyormuş ve bunu kaptırdıklarında yürümeleri gereken yol günde on kilometreye, taşımaları gereken ağırlık kırk kiloya çıkıyormuş.

fakat onlara daha ağır gelen başka bir şey var-- insanların bakışları. bunun içindir ki hava karardıktan sonra işe çıkmayı yeğlerlermiş. şurada istanbullu bir atık kağıt işçisi ile yapılmış bir foto-ropörtaj var:

http://www.ntvmsnbc.com/…ctive/foto-roportaj/sefik/
  • kendileri "kağıt toplayıcı" olarak değil, "atık kağıt işçisi" olarak seslenilmeyi tercih ediyorlar. biz de onlara, onlar kendilerinin nasıl anılmasını istiyorlarsa, öyle seslenelim öyleyse.

http://www.alinteri.org/?p=3578
hesabın var mı? giriş yap