şükela:  tümü | bugün
 • istisnai durumlar hariç hiçbir ideolojide, inançta ve kültürde ayrım göstermeksizin günümüz insanlığının kullandığı kağıt ve metal para üzerinden yayılan virüs.

  insanlığı sona yaklaştıracak felaket senaryolarından birinin öznesi.

  dünyadaki para üzerine kurulu düzende, insanların ulaşmak istediği ve karşılığında çeşitli emekler sarf ettiği değişim aracının kendi aşığını öldürmesi.

  hali hazırda zaten yer yüzünde en çok el değiştiren nesne olduğu için birçok mikrop ve bakterinin dünya üzerinde yayılmasında yardımcı oluyor. paranın, insan tarafından geri çevrilmesi imkansız bir meta olarak el değişim işlevi bir kısım kendini bilmez dünyayı ele geçirmek isteyen gargamel adamlar tarafından kullanılabilir.

  kim bilir belki bir gün mikrop ve bakterilerin mutasyonu ile dışarıdan bir el yardımı almaksızın doğanın işleyişi gereği yeni bir bir doğal seleksiyon kuşağı yaşanılacaktır.

  veya insanları sanayi 4.0 yolunda elektronik para birimlerine geçirmeye zorlamak için küresel fakat küçük çaplı bir salgın ile suni bir korku ortamı yaratılıp amaçlarına ulaşmak isteyeceklerdir.

  istisnai durumlar hariç hiçbir insanın hayır diyemediği ve somut bir şekilde sürekli el değiştiren nesnesel para, insanlığın en büyük açığı değil midir?