şükela:  tümü | bugün
  • çok yaramaz olduğumdan mütevellit teyzemin bana çokça söylediği söz.
    -gahbedinli diye telaffuz ettiği için anlamıyordum. açıkçası merak da etmiyordum. sonra üni.'ye giderken keşfettim. bu kahpe dinli'ydi. *
  • hem çocuklara hem düşmanlık beslenen, öfke duyulan eşitine, eş kıdemli kişi veya gruba sarf edilebilen küfür eşdeğeri kalıp. verdiği sözü tutmayan, aldatan, tutarsız ve anlaşılmaz davranan, böyle davranmasına git gide alıştıranlar içindir. kırsalda belli bir yaygınlık ve bilinirliği var belli ki. fethiye köylüklerinde de kullanılır ve "gahpa dinli" diye sesletilir. farkları olmakla birlikte gahpacık kalıbının eşdeğeri sayılır. gahpa garının gunnadığı* daha iyi bir öfke boşaltıcı, ama sözün gittiği yerin derinliği ve acıtıcılığı bakımından kahpe dinli daha potansiyelli.

canlı danışmanım annem "gahpa dinli"yi hemen hemen sadece şakacı/şakamat bir kalıp olarak açıklıyor. bilip bildiğini saklayan, orman taşlayan, seyre bakan, yemleyen, yaramaz, becerikli, zine, uyanık özelliklerine karşı sevilen birine söylenen söz kalıbı diye sunuyor. öfkeyle söylemeye başka söz çok nasıl olsa, diyor.

(bkz: dinli)