şükela:  tümü | bugün
 • isimsiz kahramanları ile beraber saymakla bitmez.
 • annem,
  annelerimiz....
 • haram lokma yemektense, bir ömür boyu utanç ile yaşamaktansa; şerefsizliklerini bütün dünyanın gördüğü kocalarından boşanan, çocuklarına hem analık hem babalık eden türk kadınlarıdır.
 • kahraman kadınlarımızın başlarında saymamız gereken isimdir; nezahat onbaşı. çocuk yaşında kahramanlığa erişebilen bu kahraman türk kadınının biraz da hazin öyküsü şöyle;

  albay hafız halit bey, daha 24 yaşındayken eşini veremden kaybeder. ve bir kızı vardır. 9 yaşında. adı nezahat. onu bir yere bırakamaz ve yanında cepheye götürür. nezahat baysel, babasıyla beraber geyve savaşı, konya isyanı, 1. ve 1. inönü savaşları ile sakarya ve gediz muharebeleri'nde yerini alır. gösterdiği kahramanlıkla 70. alayın simgesi olur, alay kızlı alay diye anılır olmuş.

  hele ki gediz muharebesi’ndeki olay onu “onbaşı” yapacaktır.
  osmanlı askeri zor durumdadır. yunan ordusunun saldırıdadır. cephede karmaşa vardır. kaçan askerlerin önüne dikilen nezahat “ben babamın yanına ölmeye gidiyorum, siz nereye gidiyorsunuz?” diye bağırır. bu tavır mehmetçikleri çok etkiler ve geri dönerler.

  nezahat onbaşı’nın savaşlardaki kahramanlığı, tbmm'de gündeme gelir. millet meclisi tutanaklarına geçen, istiklâl madalyası ve tuğgeneral rütbesi verilmesi teklif edilir. işte türkiye büyük millet meclisinin 30 ocak 1921 tarihinde 140. toplantısındaki bursa milletvekili emin bey'in zabıtlara geçen önergesi:

  “türkiye büyük millet meclisi başkanlığına;

  çeşitli harp cephelerinde, özellikle gördes ve inönü meydan muharebesinde çarpışmalara katılmış ve her an erlere, bazan subaylara bile gayret veren 70. alay komutanı hafız halit bey’in kızı nezahat hanıma ilk istiklâl madalyasının verilmesini ve bu teklifin umumi heyetin tasdikine arz edilmesini rica ederim.”

  hatta nezahat onbaşı'nın asker yapılması, tuğgeneral rütbesiyle ödüllendirilip, “paşa hanım” olması da gündeme getirilir. sonunda istiklal madalyası ile ödüllendirilmesine karar verilir. ancak bir türlü o madalya alınamaz.

  aradan 65 yıl geçer ve bir gazeteci konuyu gündeme getirir. dönemin tbmm başkanı necmettin karaduman, kendisine takdir beratı verir. çocukluğu kahramanlıkla geçen nezahat onbaşı'ya dolmabahçe sarayı'nda törenle şükran plaketi verildiğinde tarihler 6 temmuz 1986'yı gösterir. o zaman nezahat onbaşı 78 yaşındadır. kahraman 1994 yılında gata’da yaşamını yitirir.

  öldüğünde türk bayrağına sarılmasını ister. görevliler "bayrak kanunu var" der ve kahramanın bu talebini engeller. isteği yerine getirilmez. asker olan eşinin yanına karacaahmet mezarlığı’na defnedilir.

  nezahat onbaşı'nın istiklal madalyası tarihler 2013’ü gösterdiğinde torunu şebnem üçok'un kızı gizem ünaldı’ya verilir.

  nur içinde yat kahraman türk kadını. seni saygı ve minnetle anıyoruz...