şükela:  tümü | bugün
 • oldukça manasız bir dönüştür fakat neden döndüğünü kimse soramaz. o bütün karizmasıyla dönmüş olmanın nimetlerinden faydalanır... fakat kimse, bu kahramanın neden kasabaya döndüğünü sormaz. ve efsaneler gırla gider..

  "büyük şehirde çok önemli biri haline gelmiş, artık doğduğu topraklara da hizmet etmek istiyormuş" gibi laflar edilir... oysa karizması bu kasaba için çok fazladır. en güzel kızlar önüne serilir (kahraman'ın erkek olması gerekliliği çıkıyor burada ortaya). ardından kendisine asla erişemeyecek olan diğerleri kıskanmaya başlarlar onu.

  sonunda kahraman kasabada boş boş gezmeye, yan gelip yatmaya ve dahası giderek babasına benzemeye başladığında, durum anlaşılır fakat artık çok geçtir. hiç kimse, onu sorgulayamaz. efsaneler de böylelikle devam edip gider...

  bu çizilen şablondan, türkiye'deki balonlara bir gönderme çıkar mı? onu da ben bilmiyorum.
 • (bkz: john rambo)
 • v. propp'un masal çözümleme metodunda yer alan maddelerden biri. (20-23)
 • içmese bile elinde sigara tutar, o el düşüktür salınır. büyük ihtimal şapkası vardır, hatta sırf şapkayı takabilmek için yazın döner, ilkbaharda dönmez; yağmur olur kimse dışarda olmaz, kimse fark etmez. en iyi yaz dönülür, bir kahraman yazın döner.
 • bunun kralını unforgiven filminde clint eastwood yapmıştır. kasabaya dönüp arkadaşını öldüren, kasabadaki hukuksuz işleri görmemezlikten gelen şerif ve yardımcılarını perte çıkarıp sonra da buralarda hiç bir ipnalık olmayacak artık lan, olursa geri döner alayınıza giderim diye manifestosunu da yayınlayıp gitmiştir.