• nabalım aq her gün katliam konuşup yas mı tutalım?

tanım: bir topluluğun yaptığı eylemleri tüm şehre maleden bir düşük iq'lu malın başlığına yazdığı şehir. 42 yıl önceki malum olayla bir ilgisi olup da sözlüğü okuyan toplam 3 kişi bulamazsınız bu arada. siktir git az ötede utan insanlığından. beyinsiz.
  • terbiyesiz yazarların yapılan katliam üzerinden eleştirilerde bulunan diğer yazarlara hakaretler ettiği şehir. kimsenin tüm şehre bi şeyi mal ettiği yok ama bu durum olayların yaşandığı şehirler yöneten ve onları seçen halkların bugünkü iki yüzlülüğünü aklamaz. ne derseniz deyin, maraş da, çorum da, sivas da bu ülkenin yüz karası vakalarının yaşandığı şehirler arasındadır. kimse size her gün bunu anın, kahrolun demiyor. ama belirtildiği gibi ölen insanlara saygınız olsun, geçmişten özür dileyin, anma müzesi yaparak insanların ve vakaların unutulmamasını sağlayın isteniyor. az bile istenenler ama nafile. kime anlatıyorsun.

benzeri durum kıbrıslı türklere yapıldı diye kıbrısa girmedi mi bu ülke. aynısı önce ermenilere sonra rumlar’a yapıldı, kimsenin sesi çıkmadı. gayrimüslim kalmayınca alevi vatandaşlara yapıldı. yine sessiz herkes. ötekileştirmeyi kesin artık. insan, yalnızca insan olduğu için değerlidir. dini veya ırkı insanı hiçbir şekilde öne geçirmemelidir. fırsat eşitliği herkes için aynı olmalıdır: önce bunu sokun kafanıza.

sadede gelirsek, geçmişle yüzleşmek utanmak değildir. aşağılanmak hiç değildir. aksine ülke olarak bizi güçlü kılar sevgili kardeşim. bak gavur dediğin almanların yanlışı kabul ederek yaptıklarına da, örnek al.
  • pazartesi günü iş dolasıyla kahramanmaraş'da olacağım ve ilk gidişim olacak. valla ne yalan söyleyeyim içim biraz ürpermiyor değil. birşey olacağından mı? tabiki hayır sadece zihnimde sadece bu olayla var maraş. yoksa bir istanbul, ankara, kırşehir, malatya, burdur vs. neyse maraş da odur. aynı hissi sivasa ilk gidişimde yaşamıştım.
    oldum olası aşırı milliyetçi (kürt milliyetçileri de dahil) ve dindarlara karşı biraz önyargılıyım. dozunda görüşünü yaşayan ve savunan insana değil bu ön yargı. velhasıl bu mesele sadece maraşın değil ülkenin ortak sorunudur. napalim hergün yasını mi tutalım gibi saçmalayacağına biraz empati kursan inan bu başlık altında böyle entryler yazılmayacak.
    yazan; bir alevi
  • yağmurlu günlerde ayrı bir huzuru olan şehir. hafta sonlarını iple çekiyorum böyle zamanlarda. dağlara çıkıp yürüyüş yapmak bile yetiyor her şeyi unutmak için.
  • özledik memleketi
  • tanım: akdeniz bölgesinde yer alan bir ilimiz

bu şehirde yaklaşık 2 yıl yaşadım. trabzon bulvarı adında oldukça büyük bir bulvarı ve şehrin merkezi bu bulvar üzeri diyebiliriz.

bir havalimanı var, istanbul ve ankaradan uçuşlar düzenleniyor. küçük ama oldukça iyi iş görüyor bence. maraş çoğu ile uzak o nedenle uçak çok iyi bir alternatif oluyordu.

yazları çok sıcak oluyordu, öyle böyle değil. sanki fırın poşetinde pişen bir tavuk gibi hissediyordum. kışları yumuşak bekliyordum ancak oldukça iyi ayaz yediğim de oldu.

merkez kısmı oldukça döküntüydü maalesef. binevler denen kısım şehrin yüksek kesimlerindeki yeni şehirleşme alanlarıydı ve merkezden çok daha iyiydi. aracınız varsa bence tercih sebebi. hem de yazın havası daha iyi oluyordu.

eğitim çok kötüydü. fen liseleri dışındaki okullar hakkında iyi şeyler duymadık hiç. özel okula göndereyim deseniz bile iyi bir alternatifiniz yok. bir büyükşehire hiç yakışmıyor bence.

açıkcası maraştan taşındığım için mutluyum, hiç aramadım ne yalan söyleyim. insanı mı desem havası suyu mu desem bi sevemedik gitti. şimdi gri ankarada mutluyum.
  • home home sweet home
  • yarın kurtuluşu olan güzel şehir.
  • kurban bayramında bütün lokantaların kapalı olduğu güzel şehir.
  • her kurban bayramında gittiğim, küçük ev başta birçok lokantanın açık olduğu şehirdir.
hesabın var mı? giriş yap