şükela:  tümü | bugün
  • gidenlerin ve yerlilerinin anlata anlata bitiremediği, doğal olarak et ağırlıklı, henüz keşfedilmemiş mutfak.

daha başlığı bile yeni açıldı. ilk fırsatta gidip, mide fesadı denemeleri yapacağım.

bilinen bariz örnekleri;
    maraş dondurması
    maraş tarhanası
    maraş paçası

enteresan örnekler;
    tirşik
    eli böğründe
    simit köfte
    ekşili aya sulusu
    ravanda
    ekşili çorba
    pancarlı tarhana

maraşlı kardeşlerim yeşillendirsin buraları..

edit: düzeltme ve ekleme. teşekkür chief financial officer
  • medeniyet seviyesinden dolayı pek iyi tanıtılamamış mutfaktır. ama pek güzel yemek çeşitleri vardır.

sarma, dolma, içli köfte, mumbar, paça, patlıcan kebabı, tava bayağı lezzetli yapılır maraş'ta.

şeker ne arar pilavda demeden acem pilavını deneyin. havuç, et ve fıstık harmonisi tadacaksınız. imkan varsa yer fıstığı yerine antep fıstığı koyup bir de öyle deneyin.

maraş dondurması yemek için az daha para baymanız gerekir zira keçi sütünü kim ucuza buldu da sattı ardından şehir dışına yolladı. il sınırlarına giriş yapmadan a kalite dondurma yiyemezsiniz zaten kolay kolay. girdikten sonra da bir daha gelmem bu şehre demeniz muhtemel olacağı için şehrin en iyisi (bkz: yaşar pastanesi)'nden yemeniz mantıklı bir seçim olur.

kaliteli pekmeze bürünmüş cevizli sucuğu da çok iyidir. unlu olan sucuklar da var tercih meselesidir, denemenizde fayda var.

çöreği de unutmayalım maraş çöreğinin tuzlusu makbuldur ama şekerlisi de mevcut. bu çöreklerin biraz daha büyük boyutta ince ve biraz daha yağlı olanı da var, çayla çok iyi gider.
  • 15 gün önce mehmet yaşin de buna benzer bir yazı yazmıştı. yazdığının yarısı varsa gerçekten övgüyü hak ediyor.
  • (bkz: tarhana cipsi) manyak bir atıştırmalık.
  • 3 sene önce iş için 2 hafta kalmıştım maraşta. yemek kültürüne hayran kaldım ben de. antepe yakın olduğundan biraz gölgesinde kalmış, gelişememiş bir şehir. o yüzden de bilinilirliği aza. ama yemek konusunda antep, urfa, hatay dan aşağı kalır bir yanı yok. özellikle işkembesi çok meşhur.
  • eliböğründe, yanyana, ekşiliye sulusu, sulu yağlı, tarhana çorbası, kendine özgü sosuyla paça, türlü türlü kebap ve tavaları, mercimek köftesi yanında yenen ekşili turşusu ve diğer meze çeşitleri ve bir takım restaurantların special okarak değiştirerek hazırladığı maraş tavaları olmak üzere maraş lezzetlerini tadınca türkiye’nin geri kalan yerlerinde yediklerinizin ana yemekten sayılmadığını görürsünüz daha doğrusu gaziantep, şanlıurfa, kahramanmaraş, hatay mutfağı gerçekten en mükemmel lezzetleri barındıran mutfaklardır.
  • türkoğlunda askerlik yaptım.

gelme maraşa şerefinle yaşa dedirten yerdir.

yemekleri de şehrin kendisi de yerin dibine batabilir.

(yaşar pastanesinde yenen dondurma dışında )