şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: #95956655)

biz zamanında bunları hep söyledik, tavsiye ettik.
    antitezlerinizi ve diğer itirazlarınızı bertaraf etmek için baştan söyleyeyim, tıp eğitimi alıyorum. tıp okumaya başlamadan yıllar öncede bu düzeni uyguluyordum çünkü daha sağlıklı olduğunu hissediyordum. bu yüzden tavsiye ediyorum ama kimseyi kahvaltı zararlı, yasaklansın şöyle böyle diye zorlamam. çünkü bu durum benim yaşantıma adapte oldu, “kahvaltı yapmayacağım” dediğim için değil, kendimi daha rahat hissettiğim için böyleyim. belki bu durum size başlarda çok zor ve zararlı gelebilir. yine siz bilirsiniz, tercihlerinize karışamam ama siz de bana karışmayın.
    herkes gibi gelip kahvaltı yapmamak çok zararlı mutlaka kahvaltı yap diye kendi sanrılarınıza göre akıl vermeye kalkmayın.
  • dr öz sağlık açısından söylemiş bende psikolojik tarafından söyleyeyim;

pazar kahvaltısı yasaklanmalı bence. keyif alanını görmedim. sevgililer için adam geceden yemiş bitirmiş, belki evden çıkmadan da atıştırma yapmıştır. karnını doyurup gönderecek evine herkesin suratlar asık. evli çiftler içinse, adamın her gün başının etini yiyen, bari haftada bir dışarı çıkart diye zorla pazar kahvaltıya ikna edilmiş koca. istisnalar hariç genelinin suratlar asık olur. yasaklansın gerçekten bu gerginliği pazar sabahı trafiğinde bile hissediyor.
  • herbokologlar yine toplanmış. kendi kişisel beslenmesinden örnekler verip bunun tüm toplumun yapması gereken olduğunu iddia edenleri görünce nevrim dönüyor. bir tanesi de en iyisi tek öğün demiş, yüzlerce beğeni almış. işin uzmanı olarak sadece şunu söyleyeceğim. dünya üzerinde 8 milyar insan varsa 8 milyar da diyet var. kimisi kahvaltı yapar, kimisi yapmaz. kimisi 6 öğün beslenir kimisi tek öğün. beslenmede en doğrusu diye bir şey yok ve olmayacak.
  • yıllar önce savaş sebebi bunu demişti.

'
  • bu kahvaltı konusu öyle bir olay ki aynı meslek grubundaki insanlar farklı farklı şeyler söylüyorlar o yüzden güven vermiyor bana söyledikleri falan.

çoğunuz gibi ben de tam takır kahvaltı yaptıktan sonra erken acıkıyorum ama dışarıya kahvaltı etmeden çıkınca devasa bir acıkma olmuyor bende.

bence kahvaltı olmalı ama ağır şeyler olmamalı. tereyağlı yumurtalar, kıymalı börekler, patates kızartmaları sabah uyanır uyanmaz tüm vücut o ağırlığını atmışken o kadar yağlı ve ağır şeyleri tek öğünde yemek insan bünyesi için fazla sağlıklı değil diye düşünüyorum. tabi herkes bu şekilde kahvaltı yapmıyordur ama bizde vardır ya kahvaltılıklar dışında ortaya bir şey yapmak falan e o da yağlı şeyler oluyor genelde.

bu konu bir süre daha kesinliğe kavuşamayacak gibi görünüyor herkes farklı konuşuyor çünkü.
  • kahvalti yapmayı cok sevmekle birlikte kahvaltidan sonra kendimi hasta hissediyorum. bu nedenle ben de kahvalti olayini es gecmeye basladim. kahvaltidan sonra yataklara düşüyorum resmen. mehmet oz e hak veriyorum valla
  • sabahları aç bir kurt gibi uyanıyorum, mehmet öz ayağını denk alsın. sabah erken saatlerde tenhada önüme çıkarsa onu bile yiyebilirim.**
    mehmet öz bu saatten sonra sansasyon peşinde koşmasın. her sabah avuç içi kadar kara ekmek, biraz peynir, azıcık domates-salatalık, birkaç zeytin ve 1 kupa sade şekersiz kahveden bugüne kadar kime zarar geldiği görülmüş? saydığım listenin, sabah insan zor ayılıyorken hazırlanabilecek en zahmetsiz menü olması da cabası, yumurtayı bile pişirmen gerekiyor, bunları ise dolaptan çıkarıp tabağa koy, bitti!
    (kahveyi de bi zahmet demlersiniz artık diye düşünüyorum.) kahvaltıma dokunma hareketi başlatmaya karar verdim, bu başlık altında birleşelim.*
  • hani şu kahvaltıya övgü düzülen meşhur şiirde geçen mutluluğu dr. mehmet öz ihmal etmiş olmalı. yasaklamak yerine kararında veya aşırıya kaçmayan bir kahvaltı önerebilir. hani şu nasıl ölçülüyorsa kibrit kutusu kadar peynir ile yedi adet zeytin...
    (gerçi zeytine özgürlük verdilerdi . yiyebildiğiniz kadar yiyin).
  • kahvaltı bir suç olmadığı için yasaklanmalı fikrine katılmamakla beraber önerilerini gayet yerinde bulduğum bir açıklama.

kahvaltı yapmaktan nefret eden biri olarak kahvaltı en önemli öğündür safsatasına yıllarca inandığım için aç uyanmadığım halde kendimi zorlayarak kahvaltı yapan biriydim. beslenme konusunda az buçuk bilinçlendikten sonra yaptığım ilk şey kahvaltıyı terk etmek oldu. eziyet gibi gelen bu alışkanlığımın fayda yerine zarar verdiğini öğrenmek bana müjde gibi gelmişti.

bir süredir kahvaltı yerine acıkma sürecini uzattığı için filtre kahveme veya bitki çayıma hindistan cevizi yağı veya tuzsuz tereyağı katarak içiyorum. ilgilenenler bulletproof coffee tarifine bakabilir.
  • 5 aydır yapmıyorum. mutluyum.
    haftasonları bazen öğlen kahvaltı menüsü yiyorum. harika.