şükela:  tümü | bugün
 • ateş üstünde şişte yapılan ciğeri sabah 7-8 sularında kahvaltı olarak tüketmek mersin’de de oldukça yaygın bir alışkanlıktır. ben de açıkçası, bayılırım.

  neyse konu benim bayılmam değil. anlamadığım nokta şudur ki, sabahları tavada makine yağında hunharca kızarttığı sucukları ve dahi sosisleri iştahla yalayıp yutan yurdum insanının, hem lezzet hem de sağlık açısından açık ara daha kaliteli olan şişte ciğerin kahvaltıda yenmesine surat ekşitmesidir.
 • sabah ciğer yemenin eskiden bir sebebi vardı, şimdi ise bir gelenek.

  adana'da sabahları ciğer yenen popüler mekanlar halihazırda tarihi büyük saat ve kazancılar çarşısı etrafındadır. hoş şehrin her yerinde bulabilirsiniz artık. konuya dönersek, bahsettiğim tarihi büyük saat ve kazancılar çarşısı eskiden adana'nın tam merkezi idi ve ilçe ve köylerden gelen tüm araçların en uğrak yeriydi ve aynı zamanda tarlalarda çalışacak olan işçilerin de toplanma alanlarından biriydi. ilçe, köy ve iş için gelenler de sabah çok ama çok erkenden gelirlerdi. (hala tarım işçileri işe çok erken başlarlar) akşama kadar kendilerini tok tutacak, o zamanlar nispeten ucuz olan ve besleyiciliği çok iyi olan ciğeri tercih ederlerdi. sonrasında bu bir geleneğe dönüştü, çok da iyi oldu.

  iş sebebi ile son iki yılını arap coğrafyasında geçirmiş biri olarak başka bir sebep olarak da adana'daki (bkz: fellah)ları gösterebiliriz. çünkü onlar da sabahları ciğer yerler ve kebapları da bizimkine benzer. (kebabın kelime kökü arapça'dır) zira çok çok önceleri adana'ya tarım yapmak ve tarımı öğretmek için getirilen bu mısırlı araplar, adana'nın sonraki yıllardaki kültürüne de iz bırakacaklardır. bilenler bilir adana'da en iyi kebapları arapuşağı dedikleri arap kökenli abiler yaparlar.

  yukardıda özellikle birinci paragrafta bahsettiğim durumları rahmetli, büyük yazar yaşar kemal de bu diyar baştan başa serisinde anlatıyordu sanırım. (bulunca editleyeceğim) ruhu şad olsun.
 • mersin'de sosyal bir ritüeldir. sabahları işe gelip topluca ciğer dürüm söylenir, dürümler soğanıyla maydanozuyla afiyetle lüpletilir. üstüne de çifte kavrulmuş kahve içilir. öğlene kadar verim alınmaz o ofiste.
 • afiyet ve şifa ile son bulan eylem..

  sabah kahvaltısında sucuk yemenin sorun olmadığı yerde neden enteresan bulunduğunu merak etmiyorum desem yalan olur..
 • sağlık açısından da doğru olandır.

  ”ciğeri sabah kendin,öğlen dostunla yiyeceksin akşam ise düşmanına yedireceksin.”
 • gaziantep'te sabah 7-8 gibi yapılan eylem.
  kahvaltıda cartlak kebabı yiyip üzerine antep fıstıklı baklava ve dondurma yiyerek sonlandırılan ultra lezzetli bir sabah geçirilmektir.

  (bkz: kaliteli kalori)
 • pazar sabah kahvaltısında adana kebap yemekten daha güzel olmayan eylem. evet, yapardık. üşenmeden sabahın 10'un da mangal yanardı bunun için. sonuç, ortadan ikiye kesilip damarı değiştirilen bir baba ve ameliyat adayı evlatları.
 • kahvaltıda yapılacak en güzel etkinliktir. bol kimyon ve soğan eşliğinde, yanında acılı şalgamla beraber detoks etkisi başlatır
 • eskiden hayvan kesimleri sabah namazindan sonra yapilir ve dagitilirmis. cigerin sabah yenmesinin sebebi kesim sonrasi dolap yuzu gormeden tuketildiginde lezzetinin iki kat fazla olmasiymis. cunku ciger durdukca sertlesir. (etin ise tam tersine dolap gormesi ve dinlendirilmesi gerekmekteymis. cunku et durdukca yumusar.) bu yuzden urfa'da (guvercinciler carsisinin hemen yaninda) sabaha karsi 5'de ciger yenir, 7-8'e dogru yenmez. (dolaba giren cigeri agzinin tadini bilmeyen turistler yermis :)
 • iklimsel sebeblerden ortaya çıkan zorunlulukların yıllar içinde alışkanlığa dönüşmesidir. örneğin iş için temmuzun ortasında şanlıurfa 'ya gittim.
  akşam kebab yedik. sabah 8'de toplantı var erken kalktık. tam kahvaltı salonuna doğru yol almışken urfalı iş ortakları müdahale etti. hele dediler sizi bir ciğerciye götürelim de. dedik sabah 7 ne ciğeri. burada böyle dediler.çünkü günün en serin zamanları sabah 5-8 arasıymış. o sebebten kebabı sabah yiyip hava kararana kadar birşey yemezlermiş. tabii şimdi klimalar yaygınlaşıyor. 10-15 seneye bu alışkanlık iyice tarih olacak dediler.
  sonuç: kahvaltıda ciğer muhteşem birşey!
  sonuç2: bol soğan kokulu bir şekilde toplantı yaptık.
hesabın var mı? giriş yap