şükela:  tümü | bugün
 • kahve meyvesi veren agactir, tropikal iklimde yetisir, defne agacina benzer , ilk meyvelerini 6 yasinda verir, meyveler kızarınca toplanıp kurutulur, meyvesinin icinde iki tane kahve cekirdegi vardir, ogutulnce toz kahve olur, sonra kutur kutur icilir
 • brazilya'daki plantajımda (http://img133.imagevenue.com/…age=eb7c8_plantaj.jpg), işçilerimin (http://img108.imagevenue.com/…age=dcd58_isciler.jpg) sizler için özenle topladığı meyvelerin (http://img142.imagevenue.com/…ge=th_a4aea_kahve.jpg) anasıdır.

  meyveleri ayıklandıktan sonra, kavrulmadan önce şöyle yeşil yeşildir: http://img142.imagevenue.com/…e=20d91_b_coffee.jpeg

  afiyet olsun.
 • sahrayicedid'in ust taraflarinda guzel sandvicler yapan bir cafe.
 • tavla ve kağıt oyunları gibi oyunlar ve iddia aracılığı ile sürekli kahve ısmarlatılan insanlara verilen ad,başka bir versiyonu için;
  (bkz: gazoz ağacı)
 • ilk olarak etiyopya'da bulunmuştur. güneybatı etiyopya'nın dağlık kesimlerinden elde edilmiş bu ilk ağaç coffea arabica adını taşıyor. bu kahve türü içeriği itibarıyla yaygın kahve markalarına göre daha az kafein ihtiva eder.

  efsaneye göre etiyopya'da keçiler kahve ağacının yapraklarını yedikten ve meyvelerini çiğnedikten sonra birbirlerinin üzerine çıkarlarmış bölge insanı halen o yörede bu inanıştan kaynaklı rahatlamak için tisane denen kahve yapraklarından yapılan bir çayı içerler. bu içecek halen önemli hastalıkların tedavisinde bitkisel otama yöntemi olarak da kullanılıyor.
 • zümrüt yeşili yapraklarıyla, kirazı andıran kırmızı pembe meyvesiyle, hoş kokulu çiçekleriyle bizlere en güzel çekirdekleri bağışlayan ağaç. kahve üzerine yapılan onlarca satırlık dize ve edebi paragrafların, toprağın içinde filizlenen ve bu filizlenmenin bizlere keyif ve hüzün getirdiği ağacı unutmak çok manidar.

  modern insan avucunun içinde olanın ne hikmetinden, ne ona varıncaya kadar elindekinin döngüsel seyahatinden habersiz gibidir. madalyonun ön yüzüne bakmak gibi yüzeysel bir bakış, madalyonun arkasını irdeleyip derinsel bir görüş için ruh hali meczup gibi. kahveyi seviyoruz, ağacını unutmayalım. insanlık ile yaşıt bir ağacı var. ağacın çiçeği şiirseldir.
  aslında hangi çiçek düz yazı ki?
  şiirin en güzel dizesi diyelim o vakit.