şükela:  tümü | bugün
 • çifte kavrulmuş çıtır çerez. çok yiyince mideye fesat; kararında nefaset.
 • kavurmak için bir ara türkiye'de de çok popüler olan hava ısıtmalı mısır patlatma makinelerini kullanabilirsiniz.
 • c:\windows altında bulunan bir bmp dosyasının adı. ingilizce sürümde ne olarak geçiyor emin değilim yalnız bu dosyanın java'nın logosuna oldukça benzemesi dikkat çekici.
 • kahveli cheesecake in üzerine birkaç tane süs amacı ile yerleştirilir bunlardan. parmakların ucuyla dikkatli bir şekilde teker teker alınıp yenilmesi gerekir. bakın dikkatli dedim, parmaklarınızı canım cheesecake e değdirmeyin. cheesecake dağalır, tadı bozulur, insanı tiskindiri yoksa.
 • kahve kirazının içinden çıkan çekirdek. eğer embiryo ölmemiş ise çimlendirmek ve toprağa ekip, uygun koşulları sağlayarak kahve ağacı yetiştirmek mümkündür.

  bunun kavrulmuş ve tüketime hazır haline çekirdek kahve, kavrulmamış haline ise çiğ çekirdek kahve denilir.
 • odaniza veya bulundugunuz yere bir miktar koydugunuzda etrafa muhtesem bir * koku yayan cekirdek.
 • çıtır çıtır yemelere doyamadığım çekirdek. ciddi iştah kaybı yaşattığı tarafımdan gözlemlenmiştir. tatlı krizlerinde bir kaç tane çiğnemek fayda sağlar.
 • iki tip kahve çekirdeği bulunuyor birisi robusta, diğeri ise arabica kahve çekirdeği. çekirdekler arasında kaliteli olan daha yüksek rakımlarda ve az olarak yetiştirilen arabica daha kaliteli bir çekirdek. (bkz: kahve nedir?)

  kahve çekirdeğinin yetiştirilmesi için en az 600 mt. rakım gerekiyor. yani, alçak olan alanlarda yetiştirmek pek mümkün değil. etiyopya'nın başkenti adisababa dünya'nın en iyi kahve çekirdeklerinin üretildiği yerlerden ve dünya'nın ikinci yüksek başkenti mesela. kahve'nin yetiştiği toprağa ve rakıma göre tadı değişiyor. bu tat farklarını anlatan çeşitli terimler var. (bkz: kahve terimleri sözlüğü)

  kahve bu çekirdeklerin çekilmesi sonucunda, elde edilen espresso'dan yapılıyor. ki ismini bildiğiniz neredeyse tüm kahveler espresso tabanlıdır. yani, cappucino, latte, americano espresso'dan elde edilmektedir. (bkz: kahve tarifleri)

  son bir not, etiyopya'da en kaliteli kahve çekirdekleri üretilir ama hiç bir zaman iç piyasaya verilmez. dışarıdan brezilya'dan kahve çekirdeği getirip, iç piyasada satarlar. kapitalizm bu olsa gerek.