• yerli starbucks. yazmaya üşendim, kaynak sabah gazetesi:

türkiye'nin 20 yıllık kahve üreticisi altınmarka ile ülkerbir araya geldi, ilk yerel kahve zinciri kuruldu. 'kahve dünyası'nda günde 600 fincan türk kahvesi satılıyor. en çok da turistler alıyor. sırada diğer semtler var.

kapalıçarşı-tahtakale-mısır çarşısı turunu tamamlayıp eminönü meydanı'nda soluklanan bir turist olsanız, eski istanbul'a karşı şöyle bir kahve keyfi yapmak istersiniz değil mi? ama kendi ülkenizdeki gibi değil, türkiye'desiniz ya, şu hep duyduğunuz ünlü türk kahvesini içmek istersiniz herhalde... simitçi, dönerci, halk köftecisi bir yana, bugüne kadar istanbul'da 'türk kahvesini adabıyla sunan, temiz, özenli ve kimliği olan bir kahve zinciri yoktu. önce yabancılar geldi birer birer, son olarak dünyaca ünlü kahve zinciri starbucks, şehrin dört bir yanında mis gibi kahve kokusunu yaydığında, gerçek tiryakiler, "bizim kahvemiz nerede?" diye sordular. sonra kahvede yeni markalar çıktı tek tek. sagra, ülker girdi sektöre. ayda bin ton türk kahvesi tüketilen türkiye'de herkes, pazarı büyütmenin derdine düştü. kahvede markalaşma bir yana, türkiye'nin ilk yerli starbucks'ı da haziran ayında eminönü meydanı'nda sessiz sedasız açılıverdi.20 yıllık kahve üreticisi altınmarka ile şirketin en büyük tedarikçisi ülker'in işbirliğiyle.
  • istanbul' da, kabataş'ta da, bir şubesi bulunan zincirin, en yeni kahve dükkanı selanik' te bulunmaktadır. selanik'te, ladadika' da mahallesi içindedir.

(edit notu: ayrıca, akmerkez , eminönü ve kemerburgaz'da da, dükkanları varmış...)
  • turk usulu kahve dukkanı. oyle milyonlarca çeşidi olmasa da gayet guzel ve ucuz.starbaksçı akım karşısında desteklenmeli ki ayakta dursun.takdir edilecek bir girişim.
  • en yenilerinden biri de ankara-bahçelievler'de açılmış kafein zinciri. 12.11.2005'de açılışı yapıldı (bir iki haftadır açık sanırım ama açılışını o gün yaptıklarını beyan ettiler). kahve sunumunun yanında satışını da yapan bir kafe. eser miktarda tatlı ve çikolata da bulundurmakta. bir iki ufak kahve hazırlama/sunma aparatı da satıyorlar. kahve çırpıcısı, türk kahvesi için elektrikli cezve, french press, fincan vb. kahveyi çekirdek veya öğütülmüş olarak almak mümkün.

kahvelerini deneme işlemine sürdürmekte olduğumdan genel bir görüş yazmak için henüz erken olsa da. ilk izlenimlerimizi yazalım.

espresso hazırlama hızları bana inanılmaz gelmekte. bir ara barın arkasına bakacağım nasıl olduğunu anlamak fırsat bulunca. krema dedikleri şey krem şanti. krema(!)'lı kahvelerini isterken göz önünde bulundurmakta fayda var. kahvelerin isminden çok yanlarındaki açıklamalara dikkat etmeniz gerekli. gerçi bu türkiye'deki çoğu kahve sunumcusu için böyle. filtre kahveleri oldukça hafif ve güzel. espressonun (ve benzer biçimde pişirilen akrabalarının) acılığı yerinde lakin biraz az pişmişlik/filtre kahvevarilik gibi bir problemi var gibi geldi. ama bu konudaki denemeler henüz yeterince sağlıklı olmadı (iki vasat, bir fena değil, yeterli bir örneklem oluşturmuyor doğal biçimde).

kahvenin yanında sundukları drajelerin içinde kahve çekirdekleri yer almakta. bir de bazı kahvelerin yanında verdikleri kaşık biçimli çikolata var. üzerlerindeki çikolata'nın ülker üretimi/tarifine yakın olduğunu sanıyorum çünkü onlara alışkın damağıma yabancı gelmedi. lakin çikolata eksperi olmadığım dikkate alınmalı bu hususta. formattan sapmalara yol açan bir dükkanmış ayrıca kendisi.
  • kabataş'a açılmış şubesi -genel olarak- mimar sinan üniversitesi güzel sanatlar fakültesi öğrencileri tarafından işgal edilmiş bir cafe.. gün itibariyle menü'de kola, türk kahvesi, 3ü1 arada gibi ürünler 1 ytl'dir.. müşterilerinin genel kanısı ise yılbaşından sonra bu uygun fiyatların artacağı yönündedir.. adım attığınız ilk anda hafif bir starbucks havası soluyabilirsiniz.. kantinden sıkılınca gidilesi bir yer..
  • filmlerde gördüğümüz gibi bozukluklarla kahve içebildiğimiz, kahveleri lezzetli işletme. pahalılaşmasın daha çok içelim.
  • çok lezzetli ve ucuz kahvelerinin yanı sıra güler yüzlü ve cömert personeli ile kalbimi fethetmiş mekan..o kadar ki geçen çubuk çikolatalarından bir tane alacaktım (parasıyla), adamlar ikram ettiler..iyi dedim tam çıkıyordum mekanın sahibi arkadan bir saniye dedi..dedim şimdi para isteyecek kalabalığa rezil olacaz...adam iyi yıllar dedi elime bir kutu çikolata verdi...hayır yok düşündüğün gibi değil üstüm başım düzgündü...
  • ülker sponsorluğuna sahipmiş izlenimi yaratan mutluluk mekanı..
  • kafeine doyuran mekandir. o cikolata kapli kahve cekirdegi drajeleri insanda bagimlilik yapar bi' nevi; iki nefes sigara bi tane kahve cekirdegi seklinde bir ritm tutturup saatlerce oturabilirsiniz burda. hafta ici bir gunde sabah 10 gibi giderseniz bos oluyor kabatas'taki kahve dunyasi, huzur icinde yayilip gazetenizi okuyabilir, kahvaltinizi edebilirsiniz.
  • teşvikiyede, güzelbahçe sokak ta da bir şubesi bulunan kahveci.
hesabın var mı? giriş yap