şükela:  tümü | bugün
 • filtre kahve yapmak için (bkz: perculator) kullanılan kağıt, huni şeklinde nesne
 • garip bir sekilde ankara'da hic bir supermarkette kolay kolay bulunmayan nesne. lakin kahve evinde degisik numaralarini bulmak mumkun.
 • çanak şeklinde olanları da (tabir-i caiz ise sanayi tipi) mevcuttur.
 • kullanilmisini cope atacaginiz zaman dikkat etmeniz gereken nane. eger hala buhari tutuyorsa, zaten iyi bir fltre degilse, vs. cope tasirken yolda damlayarak sizi sinir eder. avcunuzu altina tutma taktigi de baska yere dokulmesini engellese bile bir sure sonra can sikar.
  (bkz: ben kilim)
 • melitta gibi pahalı markaları bulundugu gibi on kat daha ucuza olan markaları ya da markasızları da vardır.
 • yöntemden bağımsız olarak, hazırlanan kahveyi telve ve tortudan ayırmak için kullanılan filtrelerdir. kahve hazırlama yöntemine bağlı olarak çeşitlilik gosterir. tüm filtre kullanılan kahve hazırlama yöntemlerini ve bu yontemlerde kullanılan filtreleri tek tek en ince detaylarına kadar irdelemek gereksiz ve zor olacağı için filtre kahve* için kullanılanları baz alıp inceleyecek olursak:

  kahve hazırlarken tam anlamıyla filtreleme yapmak için kullanılabilecek en uygun filtre türü kağıt filtrelerdir ancak bunlar da kendi aralarında ayrılırlar ve klorin ile beyazlatılmamış filtre kağıtları daha öne çıkar. mesela bunun gibi --> http://img13.imageshack.us/…detailedimage308648.gif

  filtre kağıtları her ne kadar işlerini çok iyi yapsalar ve bizleri tortu/telveden kurtarsalar da, bir noktada işlerini fazlası ile iyi yapmaktalar, tortu/telve yanında kahveye tatsal açıdan çok şey katan kahve yağlarını ve asitlerini de buyuk oranda filtrelemekteler. bu nedenledir ki filtre kahvenin tadı diğer yontemlerden kayda değer bir biçimde ayırt edilebilmektedir. filtre kağıtları ile ilgili bir diğer şikayet de kağıdın beyazlatılmasında kullanılan kimyasalların tadının da kahve içerisinde algılanabildigi yönündedir. zaten beyazlatılmamış filtre kağıtları da bu nedenle (ve elbette ya kanser olursak korkusu) çıkarılmış ama bu sefer de "kağıt tadı var, odunsu tatlar bırakıyor, kağıt tadını alabiliyoruz" eleştrilerinden kurtulamamışlardır.

  işte bu tatsal kaygılar nedeniyle bir diğer filtre aracı ortaya çıkmıştır, ki bunlar da bez filtreler. bunlara takılan kulp da (aynı şekilde yok beyazlatıldı beyazlatılmadı kısımları geçildikten sonra) birkaç kullanımdan sonra yıkansalar bile kirli bir görünüm verdikleri ve ne kadar temizlenirse temizlensin bir sure sonra araya sıkışan kahve partikullerinin bir sonraki kahve filtreleme işleminde acılığa sebep olduğu yönündedir. yine de her seferinde yıkanıp, temizlenip 50 ila 100 sefer kullanılabildigi ve fiyat performans tat üçlüsü düşünülürse bulundugunda kağıt filtreye tercih edilebilir. şöyle bir şeydir --> http://www.practicalenvironmentalist.com/…-sock.jpg

  metal filtreler (eğer filtre kahve hazırlamak için kullanılacaksa) diğer ikisine gore daha fazla kahve yağı ve asidi geçireceklerinden tatsal açıdan daha doyurucu sonuçlar verirler ancak bunların da olabildigince sıkı örgülü olmaları şarttır, aksi taktirde french press* aletlerinde kullanılan daha kalın örgülü filtrelerde ile oldugu gibi berrak bir filtre kahve yerine bulanık bir içecek elde edilmiş olur. filtre kahveyi sağlık sebepleri ile içenlerin buna pek yanaşmaması tavsiye edilir. yani sanıldığının aksine kağıt filtreler (özellikle de beyazlatılmamış olanları) sağlık açısından metal filtrelere göre daha iyidir. dediğim gibi, metal filtreler sadece tatsal performansı artırmak içindir. en bilinenleri ve kalitelileri zaten mucidi de olan swissgold firmasınınkilerdir, filtre kahve için kullanılanı şöyle bir şeydir --> http://images1.hdpi.com/…_kf4coffeefilter_g4103.jpg

  naylon filtreler hepsinin arasında en kötüleridir diyebiliriz. hem sıkı bir dokumadan yoksundurlar hem de malzeme kaliteli bir malzeme olmadığı için sıcak suya maruz kala kala zamanla deforme olup işlevlerini yitirebilirler. çogu insanın (ister gerçek ister paranoya olsun) naylon tadı almaları da cabası.

  bir de daha çok vacuum potlarda kullanılan metal, seramik ve cam filtreler vardır ama bunların cam olanları 1800lerin sonu ila 1900lerin ortasında arada bir yerlerde kayboldukları ve türkiyede bulmanız da hayli zor oldugundan açıklamaya gerek yok diye düşünüyorum. yine de merak edenler şuraya bakabilirler --> http://www.baharris.org/…e/filters/coryglassrod.jpg
 • pazar sabahi bana "biz cok fakirdik ..." esprisi yaptirmis olan nesne.

  uyanip kahve yapmak icin mutfaga gittim, dolabi actim ve bos filtre kutusuyla karsilasip hassktr kim gidecek simdi markete diye dusunmeye basladim. tam o anda dun ogleden sonra kullandigim filtreyi bosaltip sudan gecirip yeniden kullanmayi akil ettim.

  sac kurutma makinasi da olaya dahil olunca son derece ise yarar bir filtrem olmus oldu. iste bu satirlari kahvemi yudumlarken yaziyorum sevgili sozluk.

  biz cok fakirdik, kahve filtrelerini yikar kurutur yeniden kullanirdik...
 • metal olanı ne yazık ki pek bulunmuyor piyasada. misal philips'in istanbul'daki tüm yetkili servislerine sordum, ya neden bahsettiğimi bile anlamadılar, ya da ellerinde olmadığını söylediler. lakin kağıt filtrede herhangi olumsuz bir tat almadığım için problem olmuyor şahsım adına.
 • bir gece ansızın bitebilen hede.
  (bkz: kahve filtresi yerine kağıt havlu kullanmak)
 • makinanın içinde unutulduğunda küflenip iğrençleşen kahve pişirme aracıdır.
  geceleri ansızın bitebilir, işiniz olabilir kafeinsiz kalabilirsiniz bu da hoşunuza gitmeyebilir, ya mutlaka bir french press bulundurmalı ya da yıkanabilir filtreli kahve makinası almalı.