• "sen aksamlari cankiri'da kuruyemiscilik yapiyormus gibi hala cay demleyerek rahatliyorsan devam et sabahlari da ilk is iki sekerli cayini icmeye de bizden ne istiyorsun" demek istedigim yazar basligi. gunde 5 fincan kahve iciyorum, ilki sabah. keyfimin kahyasi misin yani, ruhun koyluyse ben ne yapayim?
 • kahve kültürü olan bir milletin haklı tribi. güne kahveyle başlarım ve kahveyle bitiririm.
 • son yılların özenti sevdası
 • gerçekten tripse anlamsız bir triptir. yok alışkanlıksa diyecek bir şey yok. keyfinin kahyası değiliz kimsenin.
  fakat bu ülkede türk kahvesi dışında kahve kültürü falan yoktur, kahve kültürü starbucks değildir, bunu hatırlayalım. kahve kültürü olan ülkelerde ne güne kahveyle başlanır, ne gün kahveyle bitirilir.
 • (bkz: dopamin)
 • kişi başına yıllık ortalama kahve tüketimi abd'de 4 kg, avrupa ülkelerinde 5-6 kg, iskandinav ülkelerinde 11-12 kg seviyelerindeyken, dünyanın en az kahve içilen ülkelerinden biri olan ve yılda kişi başına ortalama kahve tüketimi 400 gram olan bir ülkenin kahve içen az sayıdaki insanları için yapılan,

  en hafif tabiriyle hadsiz yorumdur.

  senin sabah akşam 35 öğün içtiğin kara çayına bir şey diyen mi var hadsiz?
  senin kahve kültürün yoksa kahve kültürü olan insanların bakışlarından rahatsız olman normaldir. kahve aşırı tüketilmedikçe uyarıcı etkisi olan sağlıklı bir içecektir.

  bu cümledeki kahveden kasıt tembellikten kahveyi nescafe ile veya dünyanın en ucuz ve kalitesiz çekirdeklerinden biri olan rio minas çekirdeğinden yapılan türk kahvesi ile eşdeğer gören zihniyetin bildiği kahve değildir.

  kahveden kasıt, muhtemelen sen ve senin tarzındaki dışlayıcı insanların hayatında hiç içmediği, nitelikli çekirdek kahvenin içimden hemen önce öğütülmesi sonucu muhtelif demleme yöntemleri ile usulüne uygun olarak demlenmiş gerçek kahvedir. nokta.
 • kahve icmek icin italyada mi dogmak lazim?? sebep ne??

  şimdi siz italyayi dunyada en cok kahve tuketen ulke falan saniyorsunuzdur allah bilir?

  size bi genel kultur bilgisi o zaman; italya dunyada kahve tuketim siralamasinda lider ülke degil. hatta sanirim ilk 3 de bile değil.

  bakin demek ki neymiş?? kahve hakkinda bi bok bilmiyormuşsunuz. tek bildiginiz kahve-italya ikilisi.

  o yuzden siz o toplara hiç girmeyin bence. bildiginiz konu olsa neyse.

  evet kahve icmeden güne başlayamiyorum. kahve dedigim de v60 bu arada. favorim ethiopia yirgacheffe koke.

  hadi şimdi anladiginiz konularda trip atın.
 • çayı ilk içen milletin çinli'ler olduğundan bihaber insandır bizim içkimiz kımızdır.şimdi türkmenin teki çıkıp dese ki "niye bu kadar çok çay içiyosun ve çaysız tribe giriyosun? "hoşuna gider mi?
 • trip değildir.20 yıldır sabahları uyanınca sade filtre kahve içiyorum.
hesabın var mı? giriş yap