şükela:  tümü | bugün
 • kahvedelisine danisilmadan alinmamasi gereken alet.
 • kahvedelisi'ne danışırsanız size 3000 liralık değirmen aldırır. tchibo'daki 50 liralık değirmeni alayım derseniz niye almamanız gerektiğini, aynısını sözlüğe yazdığı halde bkz vermek yerine oturup tekrar yazarak ayrıntılı şekilde anlatır, hiç üşenmez sağolsun.

  yeri gelmişken kahve konusunda kendisinden daha tecrübeli birisini daha görmediğimi belirtmek isterim.
 • kullanılan kahve taze kahve olduğu sürece kahve hazırlarken kahvenin ta kendisinden sonraki en önemli araçtır. bu nedenle "100 lira bütçem var hangi filtre kahve makinesini, espresso makinesini, hangi marka french pressi alayım? 100 liraya moka express satan bir yer biliyor musunuz?" vb gibi sorulara "üstüne 500 lira daha koy iyi bir değirmen al" şeklinde cevap verilmelidir. lakin soruyu soran taraf buna karşılık genellikle "hık!?" cevap-sorusunu vereceği için, "idareten 30 liraya el değirmeni de alabilirsin, piyasada ev tipi diye satılan öğütücülerin tamamından daha iyi bir çözümdür" denilerek ceylanın ürkmemesi sağlanmalıdır.

  kullanılan kahve bayat kahve ise ve bayat kahve kullanılmaya devam edilecekse hiç alınmasa da olur, zira bayat çekirdek kahve ile bayat hazır öğütülmüş kahve arasında fark yoktur.

  daha detaylı versiyon için (bkz: kahve değirmeni/@kahvedelisi)
 • premier marka ucuz bi tanesinden almıştım bir iki ay önce. el değirmeniyle debelendiğim günlerin ardından ilaç gibi gelmişti alet. 10 15 saniye içinde taptaze filtre kahvem hazır, oh mis! lakin, alet son birkaç gündür garip davranıyor. sanırım yıkarken bir şekilde içine su kaçırdım. son denememde ise aletten pis pis kokular geldi ve hemen sonrasında durup dururken kendi kendine çalışmaya başladı. sanırım el değirmenine geri döneceğim.
 • bazı espresso makinelerinin üzerinde de bulunur. makineye koyduğunuz kahve çekirdekleri size espresso olarak geri döner.
 • işini iyi ucuz modellerinin kahveyi rezil edip keşke bayat kahve içsem de bu işkenceyi çekmesem nidalarına gark eylediği alet.

  fiyat/performasına güvendiğim bir adedinin kısa incelemesi için:
  http://wp.me/p3p6lj-ds
 • cekirdegi istenen boyutlara indirgeyen aparattir. ucuz ogutuculer kahveyi ogutmez, chop eder. bu islem sirasinda istemediginiz boyutlarda kahve taneleri olusur ve bu taneler size aci bir tad verir. cok para harcamak istemiyorsaniz ve guzel bir ogutucu istiyorsaniz el tipi ogutuculere bakin. benim size tavsiyem hario marka urunler olacaktir.
  kahve demlerken uygun boyutta kahve kullanip kullanmadiginiza en iyi siz karar verirsiniz. diger parametrelerinizden eminseniz kahve ogutucunuzun yaninda kumpas bulundurup ortalama boyutlari olcup not edebilirsiniz. oguttugunuz boyut ve demleme yonteminize gore aldiginiz sonucu kaydederseniz optimum noktaya ulasmaniz kolaylasir. olayi cok analitik hale getirmek istemiyorsaniz ve goz karariniza guveniyorsaniz onceki iki cumleyi gormediniz varsayin.
 • taze kahve cekirdeklerini ogutmek icin kullanilan arac-gerecler butunu.
  otomatik ogutuculer ve el degirmenleri olmak uzere ikiye ayrilir.

  otomatik ogutuculerde, adindan da anlasilacagi gibi elektrikle calisan mekanizmaya kahve cekirdekleri birakilir ve alttaki hazneden ogutulmus - genelde kagit filtre, espresso veya french press icin uygun derecelerde- kahve alinir ve kullanilir.
  giris seviyede uygun fiyatli secenekler vardir;

  delonghi kg79

  gibi. ancak bu tarz giris seviye ogutuculer cok kaliteli olmazlar. kahve cekirdeklerini yeterince homojen ogutemezler. kagit filtre kullanirken farkedilmez belki ama metal filtre veya french press ile kullanildigi zaman bardagin dibinden el sallayan telveler bu sirin aletleri ele verirler.
  daha iyisini alayim o zaman derseniz de;

  bunn g2
  mahlkönig - ek43

  bu tarz profesyonel makinelere saglam meblaglar bayilmak gerekir ki kahve dukkani isletmiyorsak hic gerek yok

  gelelim el degirmenlerine;
  haliyle daha yorucudur. cok miktarda kahve kullanacaginiz zaman bileginizde derman birakmama potansiyeline sahiptir.
  daha uygun fiyatlidirlar ve sasirtici derecede, kendisinden daha pahali giris seviye makinelerden daha iyi oguturler. yani bu ufacik tefecik aletlerle yukarida linki verilmis olan kol gibi profesyonel makine kalitesine yakın ogutme yapabilirsiniz.
  turk kahvesini taze ogutup yapacaksaniz bunu kullanmaya zaten mahkumsunuz, yukardaki aletlerin standart en ince derecesi espresso icindir, turk kahvesi inceliginde ogutemezler.

  hario mini mill
  hario skerton
  porlex jp-30

  gibi modern aletlerin yani sira daha otantik secenekler de mevcuttur. mesela yillardir eminonu'nde el yapimi degirmenler ureten tarihi degirmenci sozen gibi;

  sozen tombul
  sozen web sayfasi

  sonuc olarak, eger kol gibi paralar bayilip profesyonel makinelerden alinmayacaksa, ortalama ev kullanicisi icin tavsiyem, giris seviye otomatik ogutuculere para vermek yerine, hem daha kaliteli hem daha ucuz olan el degirmenleridir.

  3 yıl sonra gelen eklemeler:

  handground precision coffee grinder
  geçen yıl kickstarter projesi olarak başlayan, kahve öğütümüne inovatif bir çözüm getiren bir ürün, tasarımı sıradışı, çevirme kolu yatay değil dikey olarak döndürülüyor ve çekirdek kalınlığı içerden somunda değil, dışarıdan çevrilerek kolayca ayarlanıyor (fotoğraf makinesi lenslerinden ilham alınarak tasarlanmış)

  kuissential evengrind
  yine bir kickstarter projesi olarak çıkmış bir ürün. esasında büyük bir yenilik olmayıp, hario skerton tasarımını baz alıyor, sadece dişlilerin alt tarafına dişlileri stabilize eden plastik bir çerçeve monte ederek dişlilerin oynamasını azaltarak klasik hario skerton öğütümünü bir miktar geliştiriyor.

  comandante c40 nitro blade
  amazon.de linki
  veee el değirmenlerinin rolex'i comandante... meşe ağacından gövdesiyle adeta seyirlik bir şaheser, fiyatıyla ocaklara incir ağacı diker...
  dişli takımında çoğu değirmenin aksine seramik değil, yüksek nitrojenli çelik alaşımı kullanıyor ve bunun inanılmaz yüksek bir precision sağladığını iddia ediyorlar (evet iddia, durumumuz yoktu deneyemedik yazar kardeş), zira z dişlilerinin uçlarına ekstra mikro bıçaklar eklenerek inanılmaz keskin bir hale getirilmiş ve böylece hiç zorlanmadan eşit şekilde öğütmesi sağlanmış (seramik dişlilerde o kadar keskin olmadığı için daha fazla güç uygulamak gerekecek ve bu da hassasiyeti azaltacak)
  bunun sonucunda da en baba profesyonel makinelere taş çıkartan bir değirmen çıkmış, nitekim particle size distribution analizlerinde mahlkönig ek43'le kafa kafaya sonuçlar vermekteymiş.
 • kahve demleme operasyonunun en önemli aparatı. öğütülen tanelere bakılınca hedef boyuta yakın olması gerekmektedir. mahlkonig ek 43 bu konuda çok başarılıdır. diğer öğütücülerde ciddi aroma kaybı ve fazlalaşmış bitterness alırsınız. evimde bundan olmadığı için kahve demleme keyfim bir tarafıma kaçmaktadır.

  http://www.mahlkoenig.com/…_products/ek-ekk-43.html

  eve alacağınız ucuz elektronik ürünler kahvenizi çöp haline getirecektir. bir adım ötesi için hario veya porlex'in el tipi öğütücülerine bakmalısınız; ama bunlar da kahvenizi berbat edecektir. sonra daha uygun ve kaliteli ürünleri araştırırken baratza encore ile karşılacaksınız, bu ürün size biraz idare etse bile her zaman gözünüz ek 43'te kalacak.

  https://www.baratza.com/…r-grinders/encore-grinder/
 • taze alınmış mis kokulu kahve çekirdeklerini çeşitli kahve demleme şekillerine uygun zerrecikler haline dönüştüren öğütücülerdir.

  taze kahve ve espresso, türk kahvesi vb. farklı kahve türlerini seviyorsanız piyasada ne yazık ki uygun fiyatlı bir elektrikli kahve öğütücü bulunmamaktadır.

  çekirdek kahveyi öğütmek için ucuz bir yol arayıp lezzetten de ödün vermek istemiyorsanız yapacağınız tek şey sözen ya da hario gibi bir el değirmeni alıp her içimde 2-3 dk kol kası yapmak.

  el değirmeni ile uğraşamam ama bütçem de kısıtlı diyenler ise lezzetten ödün vermek durumunda. öncelikle bıçaklı öğütücülerden kesinlikle uzak durmak gerekiyor zira bu öğütücüler kahveyi parçalayarak öğüttüğü için hem zerrecikler yeterince homojen olmuyor, hem de elektriklenme nedeniyle çekirdekler yapışıyor. geriye delonghi kg 79 gibi bir kaç orta sınıf alternatif kalıyor ki bunlar da espresso ya da türk kahvesi inceliğinde öğütemiyorlar kahveyi. ancak yine de uygun fiyata belli oranda pratiklik kazandırıyorlar. ben şahsen espressoyu saf olarak içmeyip sütle karıştırarak cappuccino ve latte olarak tükettiğim için cusineart'ın bu tip bir makinesini kullanıyorum ve az çok memnunum.

  hem lezzetten vaz geçmem hem de el değirmeni ile uğraşmam diyenler içinse fiyat bir anda 600-700 dolar seviyelerine çıkıyor. bu makinelerin ne yazık ki hiç bir ekonomik alternatifi yok. piyasanın bu denli bir alt fiyat sınırda olmasının nedeni ise bu tip profesyonel makinelerde kullanılan konik seramik öğütücülerin üretiminin maliyetli bir süreç olması.