şükela:  tümü | bugün
  • düz adam mode on: kafein, metabolizmayı hızlandırır, anskiyete bu şekilde oluşabilir, düz adam mode off.
  • okurken elimdeki kahve fincanına kuşkulu gözlerle baktırmıştır.
  • kafeinin anksiyeteyi tetikleyici bir madde olduğu bilimsel bir gerçektir. fakat her insanın kafeine olan duyarlılığı farklı olduğu için bazı insanlarda kafein alımından sonra anksiyete farkdelmeyebilir de.

edit: bunun dışında sigara, alkol, halüsinatif maddeler de anksiyeteyi tetikler. hatta buna bilimsel olmayan sadece kendi tecrübelerimden yola çıkarak aktarabileceğim bir bilgi olarak şunu da eklemek isterim; hazmı zor, yağlı ve ağır yemeklerin de anksiyeteyi tetiklediği şahsım tarafından görülmüştür. fakat gene söylüyorum son yazdığımın bilimsel kaynağı yoktur sadece kişisel tecrübelerden yola çıkarak aktarılmıştır.
  • vurkaç ilişkisidir.
  • kahveyi çok seven ve yıllardır anksiyete ile cebelleşen bir insanım. özellikle son dönemde kahve içtiğimde , kahvenin anksiyetemin üzerine benzin döktüğünü, ateşi iyice körüklediğini fark ettim. internetten araştırdığımda hem kahvenin anksiyeteye iyi geldiği hem de anksiyeteyi arttırdığına dair birbiri ile çelişen yazılar buldum. galiba vücudunun verdiği tepkiye göre kişiden kişiye değişiyor. her şeye rağmen kahveyi de bırakamıyorum. sigara ile bir kahve içip 5 dakika keyif yapıyorum, sonra yarım saat - bir saat hayata, işe, yaratılışa dair her türlü konuda panik yaşıyorum, sonra sakinleşiyorum. hayatta güzel olan her şeyin neden bir bedeli var?
  • kafeinin hâlihazırda olan anksiyeteyi alevlendirmesi şeklinde tezahür eden ilişkidir.

anksiyetesi olmayan insanda sırf kahve içti diye anskiyete oluşmaz. ancak anksiyete baş göstermişse alkol ve kafein gibi maddeler bunu iyice tetikleyeceği için tedaviye başlandığında doktorunuz genellikle bu tarz şeyler kullanmamanızı isteyecektir.

elbette şuna da değinmekte yarar var, düzenli kafein kullanımı vücutta başka yerleri bozabileceği için uzun vadede anksiteye neden de olabilir ancak bu dolaylıdır. örneğin her gün 1 litre kahve tüketen bir insan zamanla günde 8 saat yerine 5 saat uyuyan birine dönüşebilir, bunun da günün birinde anksiyeteye yol açması kuvvetle muhtemeldir.