şükela:  tümü | bugün
 • düz adam mode on: kafein, metabolizmayı hızlandırır, anskiyete bu şekilde oluşabilir, düz adam mode off.
 • okurken elimdeki kahve fincanına kuşkulu gözlerle baktırmıştır.
 • kafeinin anksiyeteyi tetikleyici bir madde olduğu bilimsel bir gerçektir. fakat her insanın kafeine olan duyarlılığı farklı olduğu için bazı insanlarda kafein alımından sonra anksiyete farkdelmeyebilir de.

  edit: bunun dışında sigara, alkol, halüsinatif maddeler de anksiyeteyi tetikler. hatta buna bilimsel olmayan sadece kendi tecrübelerimden yola çıkarak aktarabileceğim bir bilgi olarak şunu da eklemek isterim; hazmı zor, yağlı ve ağır yemeklerin de anksiyeteyi tetiklediği şahsım tarafından görülmüştür. fakat gene söylüyorum son yazdığımın bilimsel kaynağı yoktur sadece kişisel tecrübelerden yola çıkarak aktarılmıştır.
 • vurkaç ilişkisidir.
 • kahveyi çok seven ve yıllardır anksiyete ile cebelleşen bir insanım. özellikle son dönemde kahve içtiğimde , kahvenin anksiyetemin üzerine benzin döktüğünü, ateşi iyice körüklediğini fark ettim. internetten araştırdığımda hem kahvenin anksiyeteye iyi geldiği hem de anksiyeteyi arttırdığına dair birbiri ile çelişen yazılar buldum. galiba vücudunun verdiği tepkiye göre kişiden kişiye değişiyor. her şeye rağmen kahveyi de bırakamıyorum. sigara ile bir kahve içip 5 dakika keyif yapıyorum, sonra yarım saat - bir saat hayata, işe, yaratılışa dair her türlü konuda panik yaşıyorum, sonra sakinleşiyorum. hayatta güzel olan her şeyin neden bir bedeli var?
 • kafeinin hâlihazırda olan anksiyeteyi alevlendirmesi şeklinde tezahür eden ilişkidir.

  anksiyetesi olmayan insanda sırf kahve içti diye anskiyete oluşmaz. ancak anksiyete baş göstermişse alkol ve kafein gibi maddeler bunu iyice tetikleyeceği için tedaviye başlandığında doktorunuz genellikle bu tarz şeyler kullanmamanızı isteyecektir.

  elbette şuna da değinmekte yarar var, düzenli kafein kullanımı vücutta başka yerleri bozabileceği için uzun vadede anksiteye neden de olabilir ancak bu dolaylıdır. örneğin her gün 1 litre kahve tüketen bir insan zamanla günde 8 saat yerine 5 saat uyuyan birine dönüşebilir, bunun da günün birinde anksiyeteye yol açması kuvvetle muhtemeldir.
 • son günlerde anksiyetemdeki artışın içtiğim kahve miktarının artmasıyla ilgisi olup olmadığını sorgulatmıştır.

  ya da hayat gerçekten çok boktan.
 • bilimsel ve teorik olarak kafeinin anksiyeteyi tetiklediği gerçeği mümkün olmakla birlikte kişiden kişiye farklılık gösteren ilişki.

  akşam saatleri ne zaman kahve içsem (bir hakiki latte içmem bile yetiyor) 1 saat sonra lüzumsuz bir kaygı hali içimi sarıyor. bir önceki akşam ya da 2 3 saat önce hiç canımı sıkmayan yaratılışa, hayata, işe, ölüme vs.lere dair düşünceler bir anda kaygı oluşturmaya başlıyor. bunları başka zaman da düşündün gayet rahattın, kendinden emindin. ''şimdi niye rahatsız ediyo bu düşünceler seni.'' (olayın hormonal olduğu o kadar belli ki, bir hekim olarak bile bile lades yapıyorum geçeceğini bildiğim halde, hormonal olmasına rağmen darlanıyorum.) bu anasını sattığımın kahvesini akşamları içme işte *mına koyayım.

  sevgiyle kalın. anksiyetenin hormonal oyunlarına gelmeyin. derin nefes al... ver...
 • çift yönlü bir ilişkidir.

  aşırı kahve tüketimi kahvenin ihtiva ettiği kafeinden ötürü taşikardiye neden olur. yoğun kafein tüketimi atriyal fibrilasyon ile de yakından ilişkilidir.

  kahvede ayrıca klorojenik asit bulunmaktadır. klorojenik asit hipoglisemiye neden olur. bu durum da hipoglisemi tablosuna soğuk terleme, taşikardi, şuur bulanıklığı gibi semptomlara neden olarak anksiyete bozukluğu geçmişi olanlarda yeni bir atağı tetikler.

  tabii bunlar aşırı kahve tüketimi ile oluşabilecek olan şikayetlerdir.

  günde 1-2 fincan kahvenin normal şartlarda bu tür şikayetlere neden olması beklenmez.

  anksiyete bozukluğu şikayeti olanların ayrıca enerji içeceklerinden, aşırı çay tüketiminden ve alkolden de uzak durmasında büyük fayda vardır.
 • panik atağı tetiklediği de düşünülmektedir.