şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşımın ikramı üzerine yeni elime ulaşan, beş dakika kaynar suda bekletip içtiğimde gayet başarılı ve pratik bir şekilde taze filtre kahve tadı aldığım, az çok isminden de tahmin edilebilecek, üç beş gün önce kavrulmuş poşet-sallama kahve siparişi verilen yeni site. zannedersem bu tarzda bir kahve satışı türkiye'de ilk defa gerçekleşiyor.
  • avrupada var bunlardan demlik poşeti şeklinde, ben çok beğenmedim açıkçası kendini kolay salmıyor çay gibi, kaşıkla demlik içinde bastıra bastıra istediğim kıvama getirebildim, french pressten şaşmamak lazım ya da makina ya da mokha pot. gayet verimsiz yinede siz bilirsiniz sonuçta avrupada satılıyor ve senelerdir bir pay alıyorlar pazardan. dediğim gibi demlik çay performansı beklemeyin öyle atınca kahve oluvermiyor.
  • (bkz: kahvegibi) virali olabilir
  • kahve kavurma dediğimiz işlem kabaca kahvenin kendine has aromasını çekirdeğin içerisine mühürler. siz çekirdeği öğüttüğünüzde bu mühür kırılır ve kahveye aromasını veren uçucu gazlar buharlaşmaya dolayısı ile kaybolmaya başlar. o yüzdendir ki hiçbir yöntem/ürün taze öğütülüp kullanılmıyorsa organik doğal bir aroma veremez. ya katkı maddesi katılır, aromatik hale getirilir ya su kıvamına yakındır ya da dark roasttur acı bir tat verir.

ne içiyorsanız için taze öğütülmüş için.

bir virali baltaladıysak ne mutlu, yok zaten viral değilse fazla bilgi göz çıkarmaz
  • kesinlikle sağlıklı olmadığını düşündüğüm doğal olmayan ıvır zıvırlar...
  • kahvenin makbulü taze kavrulmuş, yeni öğütülmüş olanıdır. bu pratik filtre/sallama kahve diye tanıttıkları olay dedikleri gibi taze kavrulmuş ise baya başarılı bir piyasa alternatifi olabilir. en neticesinde demleme dediğimiz su+kahve. bi' espresso olmaz ama french pressten iyi olabilir kağıt filtre.

karatay kahvenin faydalarını anlattığından beri hiç kahve içmeyen ben kahve manyağı oldum. tadı güzelse ve dedikleri gibi tazeyse obsesif bünyeme gideri var bunun. kahve makinası temizlemekten ömrüm çürüdü. tasarım da güzelmiş sitenin.
  • ınstagramda reklamını görüp girdigim ve bugün arkadaşlarıma bahsettiğim girişim. gayet güzel inşallah turar
  • denemeyi düşündüğüm kahve sitesi. normalde ofiste kahvemi öğütür demlerdim.hatta 6-7 farklı demleme aletim de var ama iş yoğunluğu içinde hem vakit alıyor hem de uğraşı çok .açıkcası öğütücülü tam otomatik makinelerde ciddi pahalı.en azından deneyip yanılmak istiyorum.
  • bugün filtre kahve için millet niye bu kadar uğraşıyor ki neden sallama filtre kahve işine girmiyorum deyip tam işe başlayacakken, önce bir yapan var mı diye bakıp bunları gördüm. biraz geç kalmışım. masa başına devam.
  • evde aero press ya da v60 kullananlar için çok kötü bir kahve oluyor. ayrıca istediğiniz kahve çekirdeğini seçemeyeceğiniz bir kahve deneyimi sunuyor. french press'i bile tercih ederim. bu demlik poşet kahve olayı ingiltere'de bir süredir var olan bir uygulama. sainsburry's gibi marketlerde ucuza alabiliyorsunuz. bir de bunun muadili olan pompalı filtre kahve yapmaya benzer metodlar çıktı. onlar daha iyi sonuç veriyor. zaman sıkıntısı yüzünden tercih sebebi değilse 30 liraya herhangi bir 3.nesil kahve satıcısından 250 gram kahve alıp daha fazla ve daha iyi kahve yapabilirsiniz.