şükela:  tümü | bugün
 • 1 ocak 2009'da kullanıma giren ve hâlâ kullanımda olan 9. emisyon, 1. tertip kahverengi 5 türk lirasının alışverişlerde geçmemesidir. esnaflar, -artık kullanılmıyormuş gibi- bu parayı almak istemiyor. oysa bu para hâlâ dolaşımda ve kullanılabilir. bu nedenle bu banknotu almamak, gerçekte bir suçtur.

  kahverengi 5 türk lirası, turuncu 50 türk lirasıyla sık sık karıştırıldığı için 8 nisan 2013'ten sonra mor (9. emisyon 2. tertip) olarak üretilmeye başlandı ancak kahverengi 5 türk lirası da kullanımda kaldı.

  şimdi soruyorum: kullanıma sunulmadan önce bu banknotların karıştırılabileceği öngörülemedi mi? öngörülememişse mor 5 tl üretilmeye başlandıktan sonra kahverengi 5 tl'ler, niçin dolaşımdan kaldırılmadı?

  bu sorunla ilk kez geçen yıl karşılaştığımda merkez bankasını arayıp kahverengi 5 tl'nin geçip geçmediğini sormuştum. telefonu açan kadın -cinsiyeti önemli değil- yanındakine dönüp gülerek "biz hangi beş lirayı kullanıyoruz?" diye sormuştu. ardından da yalnızca mor 5 tl'nin kullanımda olduğunu belirtmişti. ben de ardından merkez bankasının internet sitesine bakıp banknotun kullanımda olduğunu görünce ziraat bankası şubesine giderek banknotun geçerliliğini doğrulatmıştım. senin merkez bankası çalışanın bile hangi 5 tl'nin kullanıldığını bilmiyorken ne desek az.

  bu esnaflar, mor 200 tl'yi görmeye görmeye 200 tl'nin de kullanımda olmadığını sanır bu gidişle.

  düzenleme: yazım.
 • alisveris yaptigim bir kirtasiyenin para ustu olarak verdigi ve iki farkli esnafin da bana soyledigi durum. aramizda gecen konusma soyle,
  -bu parayi merkez bankasi basmamis mi, --basmis abi.
  -peki bu para sahte mi,
  -degil abi.
  -peki mantikli bir aciklama yapar misin neden gecmedigi konusunda?
  -baska 5 tl var mi abi sende
  -var
  -bir verir misin abi.
  parayi verdim
  -ben bu 5 tl.den aldim abi, sen oburunu baska yerde harcarsin.

  neyse ciktim oradan gittim atm ye, bastim para yatirmaya. benim uvey evlat muamelesi goren 5 tl yi banka kabul etti.