şükela:  tümü | bugün
  • kahve icmeye son vermektir. sabahlari mutlaka bir fincan kahve ile gune baslamak ve gun icerisinde de en az 3-4 fincan kahve icmek seklinde devam eden bir durumu sonlandirmak demektir.
    kahve icmeyi birakmak kimileri icin pek de muhim bir sey olmasa da kahvesever kisiler ve hatta tiryakiler icin bir eziyete donusebilir.
    tipki sigarayi ya da alkolu birakmak gibidir. cunku insan farketmez ama kafeine de baglanmistir.

bu vesileyle kahve icmeden gecirdigim ilk sabahim ve devam eden gunumde henuz net belirtiler gostermedigini ama her kahve yazisimda canimin kahve istedigini farkettigimi uzulurek belirtmek isterim.

ama bagimliliktan kurtulmak icin bunu yapmayi kendime ve vucuduma bir borc bildigimden, gelsin saglikli gunler, yasasin vitaminler diyorum.

ver ordan bir elma.
  • içinden kullanacagimiz kadarını aldıktan sonra kalanı masaya koymaktır. ancak "koymak" kelimesi toplumda hoş karşılanmadığı için zamanla "bırakmak" kelimesi kullanılagelirgider olmuştur. halbuki dogrusu kahveyi koymaktır, zira kahve bırakılmaz. zaten kahveyi bırakmak için de sararan dişler hariç geçerli hiçbir sebep yoktur, ki o da düzenli kullanılan ipana'nin halledemeyecegi bir sorun değildir. dişlerinizin yarısını sirke diğer yarısını da ipana ile fırçalarsınız olur biter. bazı hintli doktorların kahveye dair kulaktan dolma ezberci bilgilere sahip olmaları nedeniyle "kahveyi azalt" dedikleri görülmüş duyulmuş şeydir. hasta ileri derece ülser yada kahve dahil birçok besini almasına mani olacak türlü mide rahatsızlıklarından muzdarip değil ise o zaman doktorun kahveye dair bilgilerini güncellemesi gerekmektedir. bunun için başlangıç yapılacak en guzel yer cosic sitesidir* sağ baştan başlayın --> http://www.cosic.org/ yok eğer "sade kahveye bunların hepsini okuyamam içim kıyılır, midem üzülür, yanında bir kraker olsun bari" derseniz o zaman soru cevap usulü ile kestirmeden gidin --> http://www.cosic.org/questions-and-answers

ayrıca kahve daha çok psikolojik bağımlılık yapar, fiziki bağımlılık durumu ise kafein kaynaklıdır. alınmadığı zaman vucut kafein eksikliğini hisseder ve bunu genelde şiddetli baş ağrısı olarak yansıtır. ancak burada ilginç olan, baş ağrısı başladıktan sonra kahve içip kafein almaya çalışmanın da pek bir etkisi yoktur, fakat buna rağmen ironik bir şekilde kafein ve parasetamol içeren agrı kesiciler ile baş ağrısının üstesinden gelinir. yine ilginçtir bahsi geçen başağrısına yakalanmamak için bir tiryakinin günde sadece 1 kahve içmesi yeterlidir. ve yine ilginçtir "kahve içersem uyuyamam" söylemi de pek dogru değildir. uyursun, içtikten sonra en az 45 dakikan var uyumak için. hatta kahve içmeden uyuyamayan bir dolu insan tanıyorum.

kahveye dair daha doğru ve araştırılmış ispatlanmış bilgiler edinirseniz kahveyi bırakmak yerine gönül rahatlığı ile koyabilirsiniz*
  • an itibariyle beynimin "kahve ic! kahve ic! kahve ic!" komutunu duymazdan gelip, makineye gidip bir fincan cay almamla sonuclanmis olaydir.

gerci simdiden kendime yol actım sanırım, "sabahlari bari bir fincan icsem bir sey olmaz yahu" ya da "en azindan pazar sabahlari bir fincan iceyim oh soyle keyifli" diye dusunmeye basladim bile. ahaha.
  • mahalledeki kahveye gitmeye son vermektir. yılardır dirsek çürütülen o kazmalarla dolu duman altı ortamdan kopmak demektir artık. salim abiye, şinasiye, okey taşlarına veda etmektir..
  • derhal yapmam gereken. kaç yıl oldu saymadım. karardım gittim.
  • ile ilgili bir yazı: the huffington post
  • ramazan ayından bir ay kadar önce başladığım eylem. ki takip eden 1,5 aylık süreçte bir kaç kez türk kahvesi ve bir kez de sütlü nescafe içtim. özellikle ramazan ayındaki oruç süreci bu alışkanlığı aşmamda çok yardımcı oldu. nitekim öncesinde hemen her gün filtre kahve, otomattan hazır kahveleri sıklıkla tüketmekteydim.

okuduğum bazı makalelerde, kahvenin içerdiği kafeinin insan beynine daha çok yorup, gerginliğe de sebep olduğunu öğrendim ve bunu da kendim deneyimleyerek görmek istedim. bıraktıktan 2 gün sonra şiddetli bir baş ağrım bir gün sürdü diyebilirim, bol su ve biraz yeşil çay ile atlattım. şimdi hiç aramıyorum. arkadaşlarla takıldığımız zamanlarda ise alternatif içecekleri tercih edeim, en kötü maden suyu veya su.

faydasını gördüm diyebilirim, işimde daha az gerginim. rutin kahve döngüm, molalarım da iş hayatımda bitti denilebilir. kahve molasını daha çok açık havada geçiriyorum.

herkese tavsiye ederim, en azından bir kaç hafta deneyin.