şükela:  tümü | bugün
 • fransız yazar jean-christophe grangé'nin 3 eylül 2012'de fransa'da raflarda olacak yeni kitabının adı.

  bu kez japonya'ya götürüyormuş üstad.

  bu da fransa'daki kapağı.

  doğan kitap haziran 2013'e ancak yayınlar artık. sırf şunlara muhtaç kalmayayım diye hırs yapıp fransızca öğrenmeye başlayacağım yakında.
 • az önce jean christophe grange türkiye topluluğu'nun facebook sayfasında kapağını görmemle dumura uğratmış kitaptır. daha le passager'i bitirmediydik hacı, naptın sen?
 • türkçe'ye çevrilmediği gibi ingilizceye de çevrilmeyen kitap.* bir fransızlar mı okuyor bu adamı arkadaş?
 • yayınevlerinin ''kitap sadece yazın boş zamanda okunur, biz bunu en iyisi yazın çıkaralım çok satarız '' mantığıyla haziran sonu gibi türkçe olarak piyasaya süreceği grange' in son kitabı. kitap çıkalı 7-8 ay oldu, yani tahminime göre çevirecek bayağı bir zamanları vardı, bakalım bu kadar zamanda ortaya nasıl bir çeviri çıkmış olacak.
 • 5 haziranda tüm kitapçılarda olacağını an itibari ile öğrendiğim final haftama mutluluk katan haber. bilgilere göre japonyada geçmekte, 384 sayfa ve diğer tüm kitapları gibi doğan kitaptan çıkmaktadır.
 • dağıtımı 13 haziran'a ertelenmiştir. gelse de okusak.

  edit: bugün elime geçmektedir. allaaaaaah.
 • okumak için sabırsızlandığım, yepyeni grangé kitabı. okuduktan sonra buraya edit gelecek.

  edit: 2 gün içerisinde bitirdiğim kitap.

  --- spoiler ---

  olivier passan grangé kitaplarından aşina olunabilecek bir karakter ama manyaklık derecesindeki babalık duygusu onu diğer karakterlerden ayırmış. kimsesiz olması, yetiştirme yurtlarında büyümesi, pis işlere bulaşması sonra hukuk okuması ve kendisini bu günlere getiren ülkesine duyduğu minnettarlık hikayesi koloni'deki cedric volokine'i anımsatmadı değil.

  genelde tek bir kadın karakter olurdu ama kitaba damgasını vuran 3 kadın karakter var. bu da hoşuma giden ayrıntılardan birisi.

  cinsiyet kavramlarına fazlasıyla değinilmiş. ''doğumcu'' denilen adam okuduğum en tuhaf karakterlerden biriydi. gece süvarisi dediği adama aşık olması ve ölürken onu da yakmak istemesi gerçekten acayipti. tam grangé tarzı.

  kitabın büyük kısmında bir boşanma süreci anlatılıyor aynı zamanda passan-naoko çiftinin kanser hastası olan en yakın dostlarının hikayesi ayrı fena. duygusal olarak en yoğun grangé kitabıydı bazı yerlerde içime öküz oturdu.

  katı kurallar altında ezilmiş, çocukluklarında sürekli şiddet gören uzakdoğulu 2 kadının kutsal bir şey için * bir araya gelmesi ve ikisinin de bu durumu kaldıramaması, ikisinden birinin ölmesi gerektiği finali ise mükemmel işlenmiş. çok acayip ve çok duygusal bitti bence.

  --- spoiler ---
 • kitapçıda görünce çığlık attığım grange kitabı. son kitabın ardından 2 sene kitap beklemiyordum, yeni bir kitabın geleceğinden dahi habersizdim. dost'ta görünce havalara uçurdu haliyle.
 • pek muhteşem grangé hazretlerinin le passager'dan sonraki yeni kitabı.

  --- spoiler ---

  alabros kesilmiş saçlar ve beretta yine sahnede.

  --- spoiler ---

  devam ediyoruz.
 • hemen biten kitap *