şükela:  tümü | bugün
 • ertuğrul fırkateyni faciası sırasında, japonların osmanlı askerlerini kurtarışı ve iran-ırak savaşı'nda bizim, tahran'daki japonları tahliyemizin hikayelerini paralel olarak anlatacak film.
  bilhassa japon castı, a sınıfı olmasa da bir altı kategoride diyebileceğimiz oyunculardan oluşmakta.
  mesela kedi canlı kutsuna shiori.
  ismi önce ertugrul, sonra kainan 1890 olmuş sanırım. ya da mahsun kırmızıgül albümleri gibi çift isimli.
  gösterim tarihi aralık 2015.
 • teaser'ı çıkmış olan film. kenan ece'yi de gördü bu gözler.
 • 25 aralıkta vizyonda.
  filmde türk olarak mehmet özgür , uğur polat , deniz oral , tamer levent , melis babadağ ve kenan ece varmış. aferin japonlara.
 • çekimlerinin japonya ayağında köylüler tarafından kurtarılan asker rolünde figüran olarak yer aldığım film. osmanlı bahriyesini oynayan cast'ın yarısından çoğu abd, almanya, italya, fransa gibi batılı ülkelerin vatandaşlarından oluşmaktadır.

  çekimleri japonya ve türkiye ayağı olmak üzere iki ayaktan oluşmuştur, japonya ayağı çekimleri kyoto toei stüdyoları ve wakayama prefektürünün kushimoto şehrinde gerçekleştirilmiştir, japonya'da 5 aralık 2015 tarihinde vizyona girecektir.
 • türk hava yolları, bu prodüksiyona ithafen olarak tahmin ettiğim şekilde tc-jnc tescilli uçağını, dönemin boyamasına ugun olarak boyamış ve ismini "kushimoto" olarak değiştirmiştir. ilgili uçak, kushimoto balıkçı köyünün bağlı olduğu wakayama prefektürünün içinde olduğu kansai bölgesinin adını taşıyan osaka-kansai (kix) havalimanına çokça uçmaktadır.
 • fragmanı: https://www.youtube.com/watch?v=hupwjzsfhrm

  açıklaması:

  1887 yılında bir japon heyetinin istanbul’a gelmesinin ardından, iade-i ziyaret olarak osmanlı fırkateyni ertuğrul’un japonya’ya gönderilmesi kararlaştırıldı. sultan ıı. abdülhamit’in doğuya açılma siyasetine hizmet edecek böyle bir gemi ziyareti, geminin uğradığı limanlardaki insanlara da osmanlı’nın hâlâ bir cihan devleti olduğunu ispatlamış olacaktı.

  gemi, 14 temmuz 1889 tarihinde çoğunluğu harp okulu öğrencisi, subay, erbaş ve erler
  olmak üzere 600’ü aşkın mürettabatı ile yola çıktı. gemide, japon imparatoru meiji’ye sunulmak üzere bir osmanlı imtiyaz nişanı ve pek çok kıymetli hediye bulunuyordu. ertuğrul, rotası üzerinde bulunan birçok limana uğradıktan sonra yokohama limanı’na ulaşıldığında takvimler 7 haziran 1890’ı gösteriyordu.

  ertuğrul, üç ay boyunca japonya’da kaldı. personel, her limanda olduğu gibi burada da
  büyük ilgi gördü ve resmî görevler yerine getirildi. ancak kolera salgını, geminin yakasını
  bırakmıyordu ve bu defa ciddi karantinalar gerektirecek boyutlara ulaşmıştı. nihayet eylül ayı ortasında dönüş için yola çıkılmasına karar verildi. bu tarih, japon sularında fırtınalar
  mevsiminin ortasıydı. nitekim gemi yola çıktıktan bir gün sonra şiddetli bir fırtına baş
  gösterdi. dalgalar, gemiyi bordadan dövmeye başladılar. bir ara, grandi direği çöktü. derken, kömürlükler su aldı. iki gün boyunca dalgalar üstündeki mücadele devam etti. artık ne geri dönebiliyorlar, ne ileri hareket edebiliyorlardı. sürüklenen gemi, kashinozaki’ye doğru yöneldi. gemide bulunanlar için bir umut belirmişti. gitgide sahile yaklaşıyorlardı. ancak sürüklendikleri bölge, kayalıkların tam ortasında bulunuyordu ve gemidekilerin bundan haberleri yoktu. nihayet bütün gün sularla boğuşan ertuğrul fırkateyni, saat 21’de bütün şiddetiyle kayalıklara bindirdi. personelin çoğu, bu çarpma esnasında şehit oldu. kazadan kurtulanların sayısı, ancak 69 kişiydi. sonradan 150 kadar şehidimizin cansız bedenine ulaşıldı ve fener yakınına gömüldüler. bugün bu fenerin yanında, türk-japon dostluğunu simgeleyen bir anıt mevcuttur.

  -----------------------------

  yıllardan 1985’tir. iran-ırak savaşı sürmektedir. bir gün saddam hüseyin’in emriyle, 24 saat sonra tahran hava sahasının sivil uçaklar için dahi güvenli olmayacağı ilan edilir. yani ırak, tahran havaalanını vuracaktır. iran’da vatandaşları bulunan tüm avrupa ülkeleri, derhal uçak göndererek vatandaşlarını 24 saat içinde tahran’dan tahliye eder. iran’da çalışan japonlar’ın yanında bir de otuz kişilik yaşlı turist grubu vardır. japonya, bu süre içinde vatandaşlarını aldırmak için uçak gönderemeyecektir. japonya’nın iran büyükelçisi, olan biteni ümitsizlikle yakın arkadaşı olan türk büyükelçisi’ne aktarır, o da durumu ankara'ya bildirir ve haber anında, dönemin başbakanı turgut özal’a ulaşır. aynı anda, ıtochu şirketinin eski türkiye yetkilisi ve özal’ın şahsi yakın arkadaşı bay morinaga da özal’ı telefonla arayarak yardım ister. düşünecek vakit yoktur, özal hemen thy'ye talimat verir ve bir uçak, derhal hazırlıklarını yapıp sabaha karşı havalanarak tahran’a iner. burada 215 japon vatandaşı vardır. saddam hüseyin’in tanıdığı sürenin dolmasına dakikalar kala türk uçağı iran hava sahasına girer. kaptan pilot orhan suyolcu, ikinci pilot ali özdemir ve uçuş ekibi, “yüzyılın kurtarma operasyonu”nu gerçekleştirirler.

  bu hadise, türkiye’de pek çok kişi tarafından ertuğrul’un şükran borcu olarak değerlendirilir.

  tarihin sayfaları içerisinde yer alan bu iki olayın bir sinema filmi ile yeni nesillere aktarılması ve böylece birbirinden binlerce kilometre uzakta bulunan iki ülkenin kadim dostluğunun hatırlatılması projenin çıkış noktası oldu.

  oyuncular;
  kenan ece
  seiyo uchıno
  shioli kutsuna
  alican yücesoy
  uğur polat
  mehmet özgür

  yönetmen;
  mitsutoshi tanaka

  https://www.facebook.com/ertugrul1890
  https://twitter.com/ertugrul1890
  https://www.instagram.com/ertugrul1890/
 • imdb için bkz.

  ilk vizyon günü olması sebebiyle henüz erken olabilir ama oylanma sayıları çok az. oylayalım efendim, gayet güzel bir film olmuş zira. bir water diviner kıvamında. ha bazı sahneler akıllara son samuray'ı getirmedi değil hani..
 • japonya ve turkiye'nin dostlugunun derinlestigi iki olayi anlatan film.

  turkce adi icin
  (bkz: ertuğrul 1890)

  ayrica
  (bkz: ertuğrul fırkateyni)
 • yuzbasinin geminin enkazini ilk gordugu sahnedeki kamera acisinin gelisimi ve muzigini yardirisi ile cok fena goz dolduran film. hic milliyetci duygularim kabarmaz boyle filmlerde ama yonetmen japon olunca duyguyu damardan veriyor..

  filmin sonunda cast akarken sonlara dogru kushimoto'daki ertugrul sehitligini duzenli olarak temizlemeye giden japon ogrencilerden bir kesit de gorulebilir.
hesabın var mı? giriş yap