şükela:  tümü | bugün
 • lawrence krauss'un böyle bir iddiası vardı. ancak iddia felsefi açıdan oldukça kötü.

  hiçlik kavramının fiziki değil, metafizik bir kavram olduğunu anlamak gerek önce. üstteki yazar arkadaş da hararetli yazılara sahip bu konuda. ancak metafizik düzlemi, fiziki düzleme saptırmadan yorumlamak lazım.

  bu iddiaya göre varlık, yani madde, '0'ın eşit eksi ve artılara ayrılmasıyla meydana geliyor. matematiksel olarak bakıldığında bu mümkün. istediğiniz büyüklükteki eşit artı ve eksiyi toplarsanız, sonuç yine 0 olacaktır. bu bakış açısıyla hiçliği aslında yaşıyoruz. ancak işin düşünsel sorgusu matematik gibi işlemiyor.

  hiçlik kavramının felsefi bir içerikle anlama kavuştuğunun atlanması noktasında bir hata var, basit ve fark edilmeyen.

  felsefi anlamda hiçlik, aslında 'varlık potansiyelinin dahi olamaması' anlamına gelmekte. fizikle bağlantısı yönünden sanırım bu kuantum alanı olarak adlandırılıyor.

  hoş, matematiksel anlamda da pek tutarlılık yok. aslında '0' olarak kabul edilen hiçlik, mantıksal zemini en baştan kaydırıyor. '0' ifadesi bile varlık potansiyeli oluşturuyor çünkü. hiçlik kavramıyla bağdaşmıyor.

  hiçlik için bir karşılık gerekiyorsa, ifade etmemek, aslında edememek, hiçliğin hiçlik olduğu için ifadesel düzlemde olmadığını kabul etmek en doğrusu olacaktır.

  kısacası madde var, varlık içerisindeyiz, kesin bilgi, yayalım.