şükela:  tümü | bugün
 • büyük patlama ile bahsedilen konuya matematik bakış açısı aşağı yukarı böyle bir sonucu doğuruyor.her şeyden önce hiçlik vardı. güç hiçlikten ileri geliyor çünkü maddeyi yaratabilecek ve ona sonsuz büyüklük verebilecek şey hiçlik.

  bunu şöyle düşünelim. elimizde sıfırın sıfıra eşit olduğu bir denklem var.

  0 = 0

  sorunsuz ve stabil bir yaklaşım. hiçlik oldukça stabil. şimdi büyük patlamayı gerçekleştirelim.

  1000 kg - 1000 kg = 0 veya
  1000 cm3 - 1000 cm3 = 0

  denklem bozulmadı ama ortaya madde çıktı. hacim ve kütle bu eksenlerde ortaya çıktı. işin bir başka garip tarafı da ortaya çıkacak şeyin büyüklüğüyle ilgili. örneğin 1 milyar kg ağırlığındaki bir madde ile 3 kg büyüklüğündeki maddenin ortaya çıkması için aynı hiçlik yani sıfır yeterli. sonsuz bir var etme gücü sıfırda bulunuyor.

  3 kg - 3 kg = 0 ile
  30000 kg - 30000 kg = 0

  aynı denklem ve aynı sıfırdan ortaya çıkıyor. sıfırın sonsuz madde var etme gücü olacağını ve maddeyi pozitif ve negatif madde olarak ayırarak istenen her büyüklük hiçlikten elde edilebileceğini görüyoruz. kısaca varlığın kaynağı hiçliktir.
 • lawrence krauss'un böyle bir iddiası vardı. ancak iddia felsefi açıdan oldukça kötü.

  hiçlik kavramının fiziki değil, metafizik bir kavram olduğunu anlamak gerek önce. üstteki yazar arkadaş da hararetli yazılara sahip bu konuda. ancak metafizik düzlemi, fiziki düzleme saptırmadan yorumlamak lazım.

  bu iddiaya göre varlık, yani madde, '0'ın eşit eksi ve artılara ayrılmasıyla meydana geliyor. matematiksel olarak bakıldığında bu mümkün. istediğiniz büyüklükteki eşit artı ve eksiyi toplarsanız, sonuç yine 0 olacaktır. bu bakış açısıyla hiçliği aslında yaşıyoruz. ancak işin düşünsel sorgusu matematik gibi işlemiyor.

  hiçlik kavramının felsefi bir içerikle anlama kavuştuğunun atlanması noktasında bir hata var, basit ve fark edilmeyen.

  felsefi anlamda hiçlik, aslında 'varlık potansiyelinin dahi olamaması' anlamına gelmekte. fizikle bağlantısı yönünden sanırım bu kuantum alanı olarak adlandırılıyor.

  hoş, matematiksel anlamda da pek tutarlılık yok. aslında '0' olarak kabul edilen hiçlik, mantıksal zemini en baştan kaydırıyor. '0' ifadesi bile varlık potansiyeli oluşturuyor çünkü. hiçlik kavramıyla bağdaşmıyor.

  hiçlik için bir karşılık gerekiyorsa, ifade etmemek, aslında edememek, hiçliğin hiçlik olduğu için ifadesel düzlemde olmadığını kabul etmek en doğrusu olacaktır.

  kısacası madde var, varlık içerisindeyiz, kesin bilgi, yayalım.