şükela:  tümü | bugün
 • gümbürgümbür, kenanaco, mavidalga, usagara, ilvana gibi muhteşem arap atlarının babası olan ve 3 ay sonra 24 yaşına girecek olan efsane arap aygır.

  feme tarım hayvancılık bünyesinde ferdane çelik'in kontrolünde müthiş gen hattını yeni nesillere aktarmaya devam ediyor.
 • efsane falan değildir düpedüz yarımkandır. öyle bir yarımkandır ki en vasat yavruları bile ingiliz atı tempolarıyla 400-600-800 dereceleri yapmaktadırlar. en basit örneklerinden biri son dönemin gözde atlarından döver. son yarışını izleyin de görün 600'ü 36 800'ü 51 ingiliz temposuyla yarışı ayırıyor.
 • zamanında enternasyonel yarış için gelip ülkemizde koşmuş ve o gün için nal toplamış atken sonrasında ülkemize aygır olarak gelmiş ve resmen arap yarışçılğımızın gen havuzuna kan doğramış at.
 • yavrularının açık yarışta koşması yasaktı, geçen ay bu yasak kaldırıldı. ‘çelik ekürisinin’ aç gözlülüğü yüzünden her yıl 500 aşım yapıyor hayvancağız, yavrularının yarısından çoğu eşgal, boy, kilo yüzünden lisans alamamakta. bence kırma bir at kaizbert ama koskoca tjk’den iyi bilecek değiliz. yalnız yakın zamanda tüm pedigrilere kaizbert bir enfeksiyon gibi bulaşak eşgalsiz, karektersiz abuk sabuk atlar çıkacak ya ona yanarım.
 • kaizbert in ve yavrularinin yarim kan olmadigini soylemek elbette sacmalik olur. bu arap ati ve onun yavrulari cogunluk olarak ingiliz ozelligi gostermekte. diger arap atlariyla aralarinda fark var ve yavrularindan her sene bir kac tane sampiyon yakalanabiliyor. gumbur mavidalga ve son olarak dover. bir arap atiyla arasinda net bir sekilde fark var.

  buraya kadar hersey okey. fakat kalkipta bu aygirin ve yavrularinin varligi turk arap ati yetistiriciligine kan dogruyor derseniz bu tamamen ahmaklik ve sacmalik olur. bilinen uzere kaizbert yavrularinin acik yaris kosmasi yasakti fakat bu yil bu yasak mahkeme yoluyla kaldirildi ki dogru olan buydu. madem arap atlariyla birlikte kosuyorlar neden gumbur 5 senedir 120 130 handikap puaniyla kv kosup ortaligin amina koyuyordu ki. birakiniz yapsinlar efenim. ve sonuc olarak biraktilar da.

  ılk acik yarislarinda 5 kaizbert yavrusu 5 kardes yanyana kostular ve bir tamerinoglu yavrusu batmanaslani cikti alayina uzak yapip tokatladi gecti. bu 5 i bi yerde kardesler ilk 2 ye giremediler. bu yasak sacmaligi da bu sekilde sona ermis ve arap atciligimizin istendiginde ne kadar kalite safkan yetistirebilecegini de gostermis oldu.

  fakat tekrar en basa donecek olursak , ulkemizde zaten kaya ekurisinin nerdeyse hegemonyasi altinda olan arap ati yetistirciligi sanki dunya standartlarindaydi da bu kaizbertler gelince mi mertlik bozuldu. birakiniz efenim bu isleri. uluslararasi yarislarda goruyoruz zaten ne halde oldugumuzu. atlarimizi 3-5 gun arayla sehir sehir dolastirarak kaliteli yetistiricilik yapamayiz. once igneyi bi kendimize batiralim , yeni yilin ilk 3 ayinda 10- 15 in ustunde kosturmaktan her hafta ayri hipodramlarda birbirinin kopyasi kayitlardan deklarelerden bir vazgecelim , para hirsiyla degil bu işe gonul vermekle ve hayvanlarinda bir cani oldugunu araclarla km lerce dolastirilarak her hafta baska hipodromda 4 5 gunde bir yarisa cikmalari durumunu duzeltelim en son is olarak kaizbertleri konusuruz.

  simdilik bos muhabbetten oteye gidemez bu konu.

  ayrica sunu da eklemek isterim ki bu aygirin her yavrusu oyle sampiyon falan degil. vasat yavrulari bile uzak cekiyor falan denmiste , su an da kosu hayatina devam eden gumbur ve mavi dalga haricinde bu aygirin yavrulari arasinda 1 milyon tl odul barajini aşan safkan yok. yakinda bay emir de gecer fakat oyle her yavrusu sampiyon olaydiii ohoooo. altin yumurtlayan tavuk mu bu ? tekrar ediyorum batmanaslani net bir sekilde gosterdi ki isteyince hazirlaninca bizim atlarimiz kaizbert i de gecer yeter ki para hirsiyla hayvanlara iskence edip sehir sehir gezdirip onlari laçka etmeyelim. daha gecen hafta bir safkanimiz boyle sehir sehir gezerken bir trafik kazasinda ölüp gitti. bu hayvanlarin da en az bizler kadar haklari hukuklari var en azindan olmali.
 • bu at bildiğimiz yarım kandır. türkiye'de koştuğu enternasyonel yarış ise tamamen kayba koşulmuş ve göstermeliktir. amaç o dönem lisans çıkartıp işte getirdiğimiz at enternasyonelde nal toplamıştır demek için. zaten şimdi yarışın videosu var ve bu at o yarışa tamamen kayba koşmak için getirilmiş. üstelik sahipleri o koşuda bu at ne yapar eder gruba hakim vs olur diye atı starttan bile 10 boy geç çıkarttılar. ona rağmen at viraja nerdeyse gruba yakın geliyor. bu sefer jokey atı dışardan virajı döndürüp görevini tamamlıyor. at sonuncu geliyor. sonuç olarak bu ata aygırlık lisansı çıkıyor ve yavruları piyasaya hakim oluyor. yarışın tüm videosu aşağıdan izlenebilir. ama bu at bildiğimiz yarım kandır. böyle abuk subuk şeylerin ortadan kalkması için en mantıklı şey arap atçılığını sınırlamaktır.

  https://www.youtube.com/watch?v=23nx71mgk8y
 • ülkede bence komple yasaklansın arap atı koşuları.alperkaan , mirhat falan eskilerin yarımkanlarıydı.kaizbert yarımkan mı değil mi bilinmez ama öyleyse bile şaşırmam.
 • yarış hayatına birincilikle başlayıp, bugünkü sıh taha koşusu ile 6. birinciliğini alan gökyüzü adlı tayın babası.