şükela:  tümü | bugün
 • çiklet ailesinin mensubu olan kakadu balığının çok çeşidi vardır. erkeklerde sırt yüzgecinin ilk 3-4 ışını uzayarak balığa çok çekici bir görünüm verir. erkek kakaduların ağızları oldukça büyüktür.
  erkekler dişilerin hemen hemen iki katı boyunda, daha renkli ve daha geniş yüzgeçlidirler. erkeklerde sırt, karın ve kuyruk yüzgeçleri sivri uçludur. ağrıca erkeklerin ağızları büyüktür ve sırt yüzgeçlerinde uzamış ışınları vardır. çoğu apistogrammalarda olduğu gibi üreme zamanları dişiler parlak sarı bir renge bürünürler.kaliteli kuru yemlere biraz zor da olsa alıştırılabilirler. ancak sadece kuru yem yetersiz kalır. tam bir gelişimle birlikte parlak renkler için tatlı su karidesi (artemia), bulunabilirse dondurulmuş sivrisinek larvaları, ince kıyılmış sığır kalbi gibi yemlerle de desteklemek gerekir. akvaryumlarında birkaç yetişkin dişi lepistesin bulunması beslenmelerine katkıda bulunacaktır.kakadu bakımı nispeten kolay bir apistogramma türüdür. küçük balıklarla karma akvaryumlarda yaşayabilecek kadar barışçıdırlar. iyi bitkilendirilmiş, taşlar ve köklerle dekore edilmiş geniş akvaryumlar gerektirirler.kakadu, nötr veya hafifi alkali suda da sağlıklı gelişip üreyebilir. fakat iyi bir filtrasyon ve düzenli su değişimleriyle nitrit/nitrat düzeylerini düşük tutmak önemlidir. diğer apistogrammalar gibi kimyasal maddelere karşı akvaryumlarında lepistes, neon tetra, rasbora gibi orta ve üst seviyelerde yüzen küçük sürü balıkları bulunması ürkekliklerini üzerlerinden atmalarına yardımcı olur. erkekler aralarında kavga edebilirler. kavga sırasında bazen biribirlerini kocaman ağızlarından yakalayıp kenetlenirler. akvaryuma çok geniş olmadığı sürece birden fazla erkek kakadu koymak risklidir. erkekler poligamiktir; aynı anda birden çok dişiyle yavru büyütebilirler.kakadu dişileri de agassizi'ler gibi akvaryumda küçük, içinde kovuğu olan bir alana sahip çıkarlar. bu alana özellikle başka bir dişinin girmesi yasaktır. bir erkeğin bölgesi ise bereaber yumurtladığı birkaç dişininkini içine alabilir. yavrularını başarıyla büyütebilmesi için bir dişi kakadunun akvaryum tabanında yaklaşık 35 cm çapında bir alana gereksinimi vardır.dişi yumurtalarını genelde korunaklı bir kovuğa bırakır. yumurta ve yavrularla doğrudan dişi kakadu ilgilenirken erkek geniş çevreyi koruma görevini üstlenir. 48 saat içinde yumurtadan çıkan yavrular yaklaşık 5 gün sonra da yüzmeye başlarlar. annelerinin sıkı denetimi altında akvaryum tabanını dolaşarak yiyebilecekleri mikroskopik canlıların peşine düşerler. bu devrede yavru kakadulara yumurtadan yeni çıkmış artemia larvalarıyla birlikte özel toz yemler verilebilir. düzenli bir bakımla yavrular çabuk büyürler.
 • avustralya nin kuzeyinde arafura denizi kiyilarina sahip dunya nin en zengin national park larindan biridir. bolgeye ait billabonglar baska kitalarda gorulmedik fauna ve florasi ile unik bir dunyadir. (bkz: kakadu plum)
 • bir kus turevinin genel adi. darica hayvanat bahcesi'nde farkli turleri gorulebilir. islik calinca dans edenleri ve firlatilan cisimden hizli kacanlari mevcut..
 • cacatuidae familyasına dahil 21 ibikli* papağan türüne verilen ortak isim. bu familyaya giren kuşlar "gerçek" papağanlarla birlikte papağangilleri oluştururlar. kızdıklarında, neşelendiklerinde, ortalıkla ilgili olduklarında kaldırdıkları ibikleriyle asabi bir görünüm arzeden güneydoğu asya menşeyli bu hayvanların adı o bölge dillerinden birinde "kocakarı" anlamına gelmekteymiş ki bu canhıraş sesli hayvanlar için çok güzel bir tanım olmuş kendisi. (bkz: kaynana zırıltısı)
 • anavatanı endonezya olan papağan grubu.

  pet olarak ithal edilip satılmak üzere avlanan her egzotik hayvan gibi kakadu'ların da soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır ve bu cites tarafından nihayet kabul edildi, ithalatları yasaklandı.
 • kırmızı kıçlı kakadu diye bir türü vardır. filipinlerde yaşamaktalar. ancak türleri tehlike altında ne yazıkki.
  yerli halk bu kuşlara kalangay der.
  boyları 30 santim olur. tüyleri beyazdır. ancak kulak çevresindeki, kanatlarının ve kuyruklarının altındaki tüyler genelde sarı olur.
  kırmızı kıçlı kakadu denmesinin sebebi, kuyruklarının altındaki turuncu-kırmızı bölgeden kaynaklanır.
 • evcil hayvan olarak düşünülürse sahibine en çok alışan ( kedi - köpek tadında takılan) papağan türü kabul edilebilir. kakadu çoğu kuşun aksine sevilmekten , sırt üstü yatırılmaktan ve mıncırılmaktan oldukça hoşlanır. kakadu besliyorsanız evde yeni bir birey olduğunu düşünebilirsiniz. jaco'lar kadar konuşmaya kabileyetleri olmasa da en güzel konuşan türler arasında yer alır. gri papağanlara göre bu türü tercih ederim çünkü çok daha fazla zeki ve oyuncu.sarı ve kırmızı (kuyruk&ibik) türleri bulunur.
 • papağan türleri içinde en dayanıklı gagalara sahip oldukları söyleniyor.
 • ilk kez beşiktaş çarşı'da efe adındaki bir bireyiyle tanıştığım papağan türüdür. dükkandan içeri girer girmez sağa sola bakmadan dümdüz ona yürürüm, o da hemen yanaşır, hasret gideririz. başta büyük gagasıyla ısırır çekincesi veriyordu ama tatlı tatlı bakıp, kendini sevdirmekten başka yaptığı bir şey yok. adeta evde besleyesim geliyor.

  yalnız bu arkadaş çocuktan ve çocuk sesinden nefret ediyor, bütün kakadularda böyle midir bilmiyorum. çocuk sesi duyduğu anda o şirinlik muskalığından çıkıp atarlı kişiliğini sergilemeye başlıyor. aman dikkat.

  edit: tiz sesleri pek sevmiyormuş.