• felemenkcesi kakkerlak olup hemen hemen kakalak ile ayni sekilde okunan bocek.
  • (bkz: cockroach)
  • ugur dündar'in bir baskininda adam ya bu kakalaklari devlet gelsin cikarsin demisti. devletten de ses gelmemisti. okan bayülgen de adam sey demek istiyor demisti:valla biz burayi kakalaklardan kiraladik. yav devleti birak allemi cihan gelse onlari cikaramaz. adamlar insanlardan milyonlarca yil önce de varlarmis da dünyayi diger türlere kiraya veriyorlarmis. radyasyondan bile etkilenmiyor senin topun tüfegin viz gelir.

bilimadamlari aciklamislar bir de: temiz bir mutfaginiz olmasini istiyorsaniz temiz kakalaklariniz olsun.

olay örgüsü:
    (bkz: izmir de ilk hamamboceginin gorulmesi)
    (bkz: hamamboceklerine savas acmak)
    (bkz: hamambocegiyle ateskes icin masaya oturmak)
    (bkz: ugur dundar in bocek takintisi)
    (bkz: ugur dundar in eksi sozluk baskini)
    (bkz: hamambocegini ben davet etmiyorum)
  • (bkz: kamen rider)
  • adını hakeden bir böcek. zaten böcekler cisimleriyle yeterince mide kaldırgacı olabiliyorlar, buna bir de 4 lü palanga sistemi yerleştirmişler ki rahat rahat kaldırsın mideleri, bahçe hortumu gibi fışkırarak kusalım sağa sola. kakalak ne biçim isim lan! içinde hem "bok" varyetesi var hem de "lak" yapışkanlığı.

bu hayvan aslında hamamböceği ve karafatmanın orta ve küçük boylarına verilen bir isimden ibarettir. evet hayvan isimden ibarettir. diyebilseydim keşke... cümlenin içine kakaladım biliyorum ama böcük yazarken ki buna böcük değil resmen koduğumun böceği sıfat tamlaması ile hitap etmeli.

ben bu hayvanın uçtuğunu da gördüm kaçtığını da gördüm, ezince tatlı bir sonbahar yaprağı çıtırtısı ile krem şanti kıvamındaki sıvılarını ve yumurtalarını marleylere, parkelere akıttığını da gördüm. ışıkları açınca ateşten kaçan pervaneler gibi o koyu bordo-kızıl kitin parlaklıklarıyla kuytulara acele ile koşuştuklarını da gördüm. düşünmek istiyorum ki; bu radyoaktif saldırılardan bile korkmayan halk, insanlar tarafından ezilmekten değil de insanlar tarafından "öeeeh çok iğrençsin" tepkisiyle ezilmekten korkuyolar. her canlı güzel olduğunu bilmek ister ya da en azından iğrenç olduğu söylenmesin ister. bir son dilek olarak da gayet makul bir istek. düşündüm taşındım, bundan sonra bu hayvanlara "kızıl sonja" diye hitap edeceğim ve üzerilerine binlerce ton ağırlığımla basarken "ah canıım, ne kadar sevimli şeysin sen, dur seni ezeyim de içinden çıkan o leziz irinvari sıvılarından krem şanti yapıp pastaya süreyim" diyeceğim. ben eskiden bunları elimle yakalayıp, üzerilerine kürdan saplayıp zippo benzini ile ateşe verir ve salardım yere. 5-10 tanesi aşık bir berduşun yüreği gibi yanarak o eriyen zavallı tüylü şeftali bacaklarıyla sağa sola koşuştururken aklıma hep doğum günü pastası mumları gelirdi.

iyi fikir! çilekli pastanın üzerine utanmadan bir de çilek koyarlar, ben de hamamböceği iltihabı soslu pastamın tabanına ve ara katlarına bol bol kakalak koyacağım. üzerine de 29 adet irisinden karafatma saplayacağım kürdanla ve yakacağım... cerahat sarısı pis kokulu pastamın üzerinde 29 tane siyah-bordo karafatma. yanarlarken antenleri hala hafifçe havayı araştırıyor olacak, ayakları o iğrenç hızları ile debelenerek pasta kremasını köpük köpük yapacaklar. nihayetinde korkunç acılar ile son nefesini trake sisteminden verirken; "allahım ben ne hata yaptım da bu sonu hak ettim" diyecekler.

ve eminim, bu böcek dünyasının quasimodo'larının gözlerini görebiliyor olsak o siyah ve masum gözlerden birer damla kanlı gözyaşı aktığını fark edeceğiz...
  • benim kendimce yaptığım sınıflandırmaya göre; (doğruluğunu tartışın kendi aranızda.)

kakalak; küçük üzerinde belli belirsiz çizgileri olan çok büyümeyen yaratıklardır. ahan da şu;
    http://www.prestijilaclama.com/…es/hamam_bocegi.jpg

hamamböceği; büyükçe uçabilen sert kabuklu, bol kıllı mahlukatlardır. ahan da bu;
    http://www.ozgunresimler.com/…115/hamam_bocegi1.jpg

karafatma;adı üstünde karadır.uçma kabiliyeti yoktur. kılları boldur. böyle birşey;
    http://4.bp.blogspot.com/…4b-k3m/s400/karafatma.jpg

cockroach; türkçe mealini biliyor olsamda aklıma bizim hamamböceklerini değil de elim kadar üzeri paralel tırtıklı yaratıklarını getiren kelimedir. çoğunlukla yabancı filmlerde görülürler.buradan bakın bi;
    http://www.blankparkzoo.com/…ing_cockroach_hand.jpg

ayrıca daha da saçması, hamamböceğini baba, karafatmayı anne, kakalakları çocuk olarak değerlendirmemdir. cockroachları karıştırmak istemiyorum.kaplumbağa gibiler mübarekler.

her yanım kaşınıyor, bu kadar resime bakınca uyuz oldum oyy....
  • gemide bulunan ekmek dolabinda hoyda bre tey tey diye halay cekerlerken bir anda kapagi acmamla birlikte once duraksamis akabinde benim " dagilin ulan ! " diye bagirmam uzerine hemen olay mahallini bosaltarak laftan anladiklarini gostermis bocek turudur.

hatta o kadar utangac ve saygilidirlar ki gozumu actigimda yatagimin kenarinda yuruyen tekine " naapiyorsun lan ! " diye bagirmam sonucu adam dayanamayip kendisini yataktan assagi atmistir.*
  • yaklaşık 20 günde bir yumurtadan yeni yavrular çıkaran böcek türü. deltamethrin türü ilaçlarla yaklaşık 20 gün aralıklarla 3 (bilemedin 4) nesil üst üste ilaçlama yapılırsa kökünün kazınması muhtemel pis yaratıklar. bunun yanında olası yumurta bıraktığı yerlerin de bulunup yumurtaların yok edilmesi gerekmektedir.
  • uyuz, sümsük, basit bir işi bile saatlerce yapamayan, tırıl insanlar için de kullanılan kelime.
hesabın var mı? giriş yap