şükela:  tümü | bugün
 • bu mağara, il merkezi denizli'ye 30 km, unesco miras listesindeki pamukkale'ye 45 km uzaklıkta mağara ana yolun iki km içinde yeralıyor. pamukkale travertenlerinin aynısı bu defa mağara içinde karşınıza çıkıyor. mağara ağızı bitki ve otlarla çevrili demir basamaklı merdivenle iniliyor. ilk farkedilen kükürt kokusu ve çağıl çağıl akan berrak ve renksiz şifalı su. mağara içinde kaşıntılı cilt problemleri olanlara iyi geldiği bilinen bir de çamur bulunuyor. kremalı pasta benzeri travertenler şimdilik zayıf birkaç spotla aydınlatılıyor.
  çevre düzenlemesi, café, havuz gibi ünitelere sahip olan kaklık mağarası'nda fotoğraf sevenler yanlarında yüksek asa film ve sehba getirmeleri gerekirken mağara içi gezisinde damlayan sulara karşı anorak yürüme patikalarında oluşan gölcükler içinde altı kayamayan lastik bir ayakkabı kolaylık sağlıyor. kaklık mağarası'nın sol dip karanlık bölümünde diğer birçok mağarada olduğu gibi burada da sayıları 40-50 civarında olan bir yarasa kolonisi kendi halinde yaşıyor.
  nem oranı oldukça yüksek olan mağara içi suları yeraltına doğru yolculuğuna çıkarken düşen kot seviyesi nedeniyle 800 metre sonra yerüstüne çıkıp sulama amaçlı olarak ovaya bereket dağıtıyor. aynı yörede iç düzenlemesi yapılmamış bir başka yeraltı mağarası daha bulunuyor.
  http://www.sihirlitur.com/gezi/denizli/yorum.html

  kesinlikle gitmeye değer olduğunu söyleyebilirim. özellikle berrak suyun bazı havuzlarda oluşturduğu mavi renk ve civarındaki yeşillikler, bembeyaz oluşumlar büyüleyici.
 • ismi mağara olarak geçsede öyle dağ başı sarp bir yerde değil tarlanın ortasında olan hafiften hafiften turizme açılan doğal güzellik.
  önceleri sadece yerli turist daha doğrusu yerel turistlerin bildiği,hiç bir düzenlemenin olmadığı mağara çukuruna giriş kısmının otlarla çevrili olduğu bir yerdi.daha sonraları turizme kazandırma çalışmaları başlanmıştır.mağara içi yapılan incelemeler sonucu iç kısmına betondan merdiven yapılmıştır ve bu merdivenlerle traverten görünümündeki oluşumların etrafında dönüp çıkarsınız.çok fazla büyük değildir,kükürt kokusu mağaranın dışından duyulmaya başlar.tertemiz olan su mağaranın içine girer,traverten oluşumlarından akar,içeride sarkıt vs oluşumları da vardır ve mağaranın korkunç derinliğine doğru akar gider.
  ilk yalın halini bildiğim için yürüme yolu betonu,ışıklandırma vs garip gelmekte fakat ziyaretçilerin aşağı inişi,kaymadan yürümesi ve de korunması için en doğru yöntem bu olsa gerek.
  son zamanlarda kaklık belediyesi işletmesine geçmiştir.özellikle amaçlanan yabancı turistler için tur operatörlerine tanıtım cd leri broşürler hazırlanmıştır.gelen turistler pamuk,üzüm tarlasının ortasında konaklayamayacakları için mağara suyunun kullanıldığı bir havuz,kafeterya vs ler yapılmış 2002 senesinde hizmete girmiştir.
  ulaşım:pamukkaleye gelinmiş ise önce denizliye dönülür ve şehre girmeden afyon,uşak ana yolundan devam edilir.buradan bir 30 km uzaklıktadır.yol üzerinde kaklıka ulaşınca yol ortasındaki mağara resminin kullanıldığı büyük tabela sizi mağara yoluna yönlendirecektir.
  afyon üzerinden denizliye giderken uğranabilir ve uşak üzerinden çivril yolundan denizli-afyon karayoluna giriş yaptıysanız direk kaklıkta olacağınız için de uğrayabilirsiniz.
  mağara yakınında çimento fabrikası vardır ve buradaki kamyon şöförleri eskiden buralari elma bahcesiydi mantığında olabiliyor bazen o yüzden kaklık-mağara yolunda dikkatli olunmalı.
 • yer altındaki pamukkale diye meşhur olan bu mağaraya girişler yalnızca 1 tl. kaklıktan içeri doğru girince karşınıza sürekli çimento kamyonları çıkıyor çünkü yolun sonu denizli çimento.
 • afyon'dan denizli'ye doğru giderken denizli'ye gelmeden önce kaklık mağarası yazan yol ayrımından sağa dönülerek gidilebilir. bildiğin pamukkale'nin yeraltında olanı.

  çok değişik bir yer. içeride yoğun bir kükürt kokusu oluyor. mağaranın içini gezebilmek için dandik bir merdiven yapmışlar. merdivenlerin yarısı sular altında. içini gezerken suya batıp çıkmamak mümkün değil. ama içerisi çok güzel. kesinlikle görülmeli. üstelik biz gittiğimizde bir allahın kulu yoktu ortalıkta. ne bir bekçi, ne bir biletçi. bedavaya gezdik sonuç olarak, ehi. ama bu bakımsızlık bu güzelliğe yakışmamış.
 • gerçekten mükemmel ötesi bir mağara. nasıl bu kadar az ünlü anlamak mümkün değil reklam meselesi sanırım bunlar. yalnız giderken ıslanacağınızı bilerek gitmelisiniz. yukardan, yanlardan buz gibi sular akıyor. bir de kükürt kokusu her tarafta. bazı su oluşumlarının doğal havuz yaptığı yerler var hayatımda böyle bir mavi görmedim ben. sonuç olarak görmeniz gereken bir yer.
 • memleketin underrated yerlerinden birisi daha.
  denizli’ye 30 km mesafedeki mağara; geniş ağzından dolayı güneş alabilen kısımlarının duvarlarda yosun oluşturması ile, içinden akan termal su ile, pamukkale benzeri renkli travertenleri ile gördüğüm en ilginç mağaralardan birisi.
  gezi yazımı ve fotoğrafları da paylaşayım tam olsun; denizli gezisi