• birarada bulunan çok sayıda insandan ve yapacaklarından ürkme durumu.
  • bunun bir çözümü neyin var mıdır ya? konser, festival gibi insanların çok ve sık bulunduğu bir ortamda kalp atışım hızlanıyor, korkuyorum, ağlıyorum, titriyorum insanlar üstüme üstüme geliyor gibi oluyor kötü bir hissiyat
  • (bkz: agorafobi) yunanca agora eski pazar yeri demektir. agorafobi adını buradan alır.kısaca, kamuya açık yerlerde bulunmaktan, alışveriş merkezlerine veya dükkanlara girmekten, kalabalık içerisinde, sinemalarda bulunmaktan, ya da trenle, otobüsle veya uçakla seyahat etmekten korkmak olarak tanımlayabiliriz.
    pandemi sonrası sıkça duyacağımızı düşünüyorum şu an ben bile evden çalışmayıp her gün işe gidip gelmiş zaman zaman kalabalık ortamlarda "mecburen" bulunmak zorunda kalmış biri olarak film izlerken kalabalık sahnelerde bunalıp insanlar maskesiz nasıl o kadar dip dibe durabiliyorlar diye istemsiz olarak şaşırmaktan kendimi alamıyorum. tekrardan konser alanlarına akın edeceğimiz koca bir salonu doldurup gösterileri izleyeceğimiz günler gelse bile buna alışmak agrofobikler için kolay olmayacak gibi görünüyor.
  • mekana giren grubun orayı ele geçirmesinden korkmak.
    (bkz: basic instint)
  • (bkz: oklofobi)
  • uzun zamandir bende olan fobi bu. gecen bayramda ayyuka cikti, o kadar kisiyle tokalastim ki artik insan gormeye dayanamaz oldum. bir de klasik her insana zoraki gulumseme modu var.
  • suriyelilerden sonra bende ortaya çıkmış olan fobi.
hesabın var mı? giriş yap