• bir dönem go kart için gittiğimiz ardından da biraları yudumlamak için seçtiğimiz güzide mekan.
  • (bkz: kalamistrum)
  • izmir pasaportta yeni bir nargile cafe, izmir nargile zirvesi'nin mekanı. sahipleri tatlı muhabbetli adamlardır, her ne kadar dekorasyonu eski işlevi (restoran/bar) yüzünden biraz nargile için uygunsuz olsa da güzeldir. izmirde isem cumartesi günlerini sabit olarak geçirdiğim mekan.
  • lüküs hayat'ın en nadide şarkılarından biridir. eser cemal reşit rey - ekrem reşit rey kardeşlerindir*. ah berelim adıyla da geçer. rıza-zeynep-fıstık çetesi beraber söylerler şarkıyı, seyirci de kendini kaptırıp alkışlarla eşlik eder...

kalamıştan bir vapur kalkıyor, kalkıyor
    beresini yan giymiş geliyor, geliyor
    gelen yarim, hey , beni arıyor, arıyor
    iç rakıyı, iç, yarim geliyor, geliyor

ah berelim, ah berelim
    senlen şöyle bir gezelim
    ah berelim, ah berelim
    sevda önde biz gidelim

sarı fulya mevsimi bahardır, bahardır
    mezelerin iyisi havyardır, havyardır
    deli eden, ahh, beni bir yardır, bir yardır
    kollarında tek bana yer vardır, yer vardır

ah berelim, ah berelim
    senlen şöyle bir gezelim
    ah berelim, ah berelim
    sevda önde biz gidelim

adaların her yanı denizdir, denizdir
    gerdanında şu inci ah birdir**, ah birdir
    otomobil tut, dünya bizimdir, bizimdir
    sür şöförüm, gel bizi gezdir, sen gezdir

ah berelim, ah berelim
    senlen şöyle bir gezelim
    ah berelim, ah berelim
    sevda önde biz gidelim
  • şarkının rahmetli hazım körmükçü tarafından icra edilmiş* versiyonu şu adrestedir:
    http://www.sehirtiyatrolari.com/mp-3-kalamis.mp3

ayrıca sitenin ( http://www.sehirtiyatrolari.com/ ) tiyatro müzesi bölümünden bazı başka şarkılar da yüklenebiliyor...
  • kalamış'a yerleşim yaklaşık yirminci yüzyıl başında istanbul'un banliyosu olarak başlamış..
    köşkler yapılmış önceleri bu semte** .. rum vatandaşlar burada önceleri özel bir ilkokul ve ''ayios ioanis hristostomos kilisesi'' ni yaptırmış.. okulla kilisenin arasındaki bahçede de 1920'lerde ''todori'', kendi adıyla anılan meyhanesini açmış.. bahçenin bir yanı okul, bir yanı mabed, ortası da meyhane..
    bu semt ayrıca köhne ve orhan çay bahçesi'ne de ev sahipliği yapmıştır yıllarca..
    seksenli yılların ortalarında ise bu güzide semte öylesine moloz dökülmüştür ki ne kalamış'dan, ne iskelesinden* ve dahi lutfundan* eser kalmıştır..
  • semtim diye soylemiyorum, ama kanimca istanbul'daki en yasanilasi semttir kalamis. ister birkac adim atar marinaya inersiniz, piyasanizi yaparsiniz. ister kitabinizi alir sahildeki banklarda oturursunuz, kafanizi dinlersiniz. ister sahilinde yuruyusunuzu yaparsiniz, fit hissedersiniz kendinizi. kadikoye, bostanciya bir dolmus mesafesindesinizdir.
    herseyden onemlisi, bu semtin insanlari akli selim sahibi insanlardir. cogunlugu uzun yillardir burada oturmaktadir, bu da apartmanimdaki yas ortalamasinin 60 olmasini acikliyor zaten. cevre temizligine ozen gosterirler, her apartman kendine ait cop kutusuna doker coplerini. suadiye'yle karsilastirdigimda kesinlikle tercih edecegim semt, bir tatli huzur alinasi yer.
  • ozbekce'de sican anlamina geliyor, fare bile degil deve gibi sican. cok uzgunum...
  • 21 ağustos günü açıkhavada oyuncuların müthiş performansları ile seyirciyi coşturarak 5 veya 6 kez nakaratı yinelenen eğlenceli,hareketli parça..
  • üstad'ın bu şarkısında göbek atmaya cüret eden insanlar vardır ki onlar tez zamanda bir çuvala konulmak suretiyle tekmelenesi kişilerdir.***
hesabın var mı? giriş yap