*

şükela:  tümü | bugün
 • afganistan'ın başkenti kabil'in kuzeydoğusu'nda, kafiristan'da yaşayan yaklaşık 70 bin kalaş, dünyanın bu en dindar bölgesinde, çevrelerini kuşatanların aşağılayan bakışlarına rağmen, dünyanın tavanında yaşıyorlar. büyük iskender'in hindikuşlar'da bıraktığı makedon askerlerin soyundan geldiklerine inanan kalaşlar, iskender'in soyunu yaşatıyorlar. çok tanrılı dine sahipler ve dillerinde hala yunanca kelimeler taşıyorlar.
 • semavi dinlerin hayatımıza kazandırdığı en tehlikeli gruplardan birinin tam ortasında şamanizm'den vazgeçmeyen asya halkı.
 • ön asya'nın diğer halkları gibi nevruz/newroz/navruz tadında, beyaz insanca baharı karşılama olarak yorumlanan festivalleri var. ama bu tam anlamıyla şaman inancına sahip olduklarını kanıtlamaz.

  her daim bi' taliban tehditi olmasına rağmen bugünlere kadar gelebilmişler. gerçi bu biraz da taliban'ın afganistanından izole olmalarıyla alakadar.
 • çok renkli bir toplum. lakin bizim internetçi habercilerimiz kadar değil;

  http://www.milliyet.com.tr/…er-in-kayip-kabilesi/10

  "müslümanların ‘kara kafirler’ deyip kadınlarını ‘ahlaksız’ gördüğü kalaşlar, ergenlik çağına giren delikanlıların yaz boyunca yaylada iyice semirdikten sonra köye getirilip seçtiği kadınla seks yapmasının sağlandığı ayinlerden vazgeçmiyor."

  sekssi falan anladıkta, semirmek ne lan?
 • kalaşların bulunduğu asya'nın bu bölgesindeki renkli gözlü ve açık tenli popülasyonunun önemli bir kısmının, büyük iskender zamanından kalma askerlerin genlerinden kalma olduğu tahmin edilmekte. ve bunların hemen hemen hepsi bulundukları toplumlarla karışmış durumdalar. lakin bu kalaşların istisnai bir şekilde kültürel, etnik ve sosyal anlamdaki özgün dokularını, herhangi bir bölgesel asimilasyondan etkilenmeden korumaları çok enteresan bir örnektir.
 • ortadoğu ve asya coğrafyasının zor koşullarında kendi kültürünü, tarihini, dilini, dinini koruyabilen bir halk.
  büyük iskender'in soyundan olduklarına dair genel bir görüş vardır. dayanak olarak iskender'in afganistan'da 2 yıl kalması olarak gösterilir.
  dilleri, kültürleri ile çok farklı bir noktada olan kalaşlar'ın komşu halklarla iletişimi gayet sağlıklı bir konumdadır. özellikle taliban'ın bölgeden izole olmaya başlamasıyla birlikte-tam anlamıyla değil- büyük bir tehlikeden de uzaklaşmış oldular.
  özel yaşam ve cinsellik konusunda komşu halklarından farklı olan kalaşlar, evliliği kadın eksenli kurduğu görülebilir.

  --- spoiler ---
  sosyal hayatta kadınların da erkekler kadar haklara sahip olduğu kalaşlar’da, eşini seçme hakkına sahip olan erkekler istediği zaman eşini boşayamıyor. kadınların ise, istediği zaman eşini değiştirme hakkı bulunuyor.
  ...

  eşini değiştirmek isteyen kadınlar, beğendikleri erkeğe mektup yazarak evlenme teklif ediyor ve evliliğin gerçekleşmesi için erkeğe başlık parası ödüyor.
  --- spoiler ---
 • iskender'in kayıp soyu olarak da geçen coğrafik olarak da sapa kalan izole bir toplum. zira farklı inanç sistemi, ırksal özellikleri** ve yok olmaya yüz tutan dilleri gibi konularda doğu halklarından farklılık göstermektelermiş. sosyal hayatları da bir garip. the man who would be king filmine konu olduklarından tüm bu hususlarda filmin işlenişi dolayısıyla komik ve değişik bilgiler edinilebilir.
  (bkz: sikandar)