şükela:  tümü | bugün
 • kalbi çok sıcak olup sıcaklığını, o kalbin içine aldığı sevgi ile birlikte, atan diğer kalbin sahibine katan suret tarafından, hayatının belli bir döneminde karşılaşıp aşık olduğu ve bu aşkını savurduğu meçhul kişi hakkında dillendirdiği, savrulan aşkın sıcaklığının savrulanın yüreğini kaplayan soğukluk ile buz olup bin bir parçaya bölünmesi sonrasında, sevgisini savuranın dert yanar iken dudaklarından döktüğü ve biraz da, aslında biraz değil çokça hayal kırıklığı içerip üzüntü eşliğinde dillendirdiği sözdür.

  kalbin soğuk olması da ne demek lan ! diye kendi kendine sövüp sayanlar çıkacaktır muhakkak ama vardır efenim böyle kalbi soğuk, vicdanı yitik ve ruhu kayıp insanlar. hem de her yerdedirler bunlar. içimizdedirler, dışımızdadırlar, yanı başımızda ya da koynumuzdadırlar.

  vardır böyle soğuk kalpli suretler efenim. sıcaklığında atan kalpleri kaskatı kılarlar ve soğukluklarını diğer suretlere de yayarlar. kimi mutlu olur bu soğukluktan ve kimi ise; mutsuzluğunu yaymaktan haz alır, acizlik eşliğinde ve bir o kadarda da hayasızca.

  kalbi soğuk insanlar, yitip giden hayatlarının kışında, bitmek bilmez bir buzul çağının içine hapsederler kendilerini. ve çoğu zaman yanlarında bir eş olsun isterler. işte bunun için kalplerinin donmuşluğunda, kalpleri sıcak olan suretlerin sıcaklığının üzerine kar olup yağarlar.

  yağarlar ve hiç durmazlar. durmadan eserler bir tipi misali ve alıp savururlar sıcaklığını kalplerin. alıp söndürürler atışını yüreğin.

  ya ansızın ya da anlı.