1. istediği birşeyin gerçek olmasıyla o kişiye söylenen sözün mastar hali.
  2. hayat içindeki birtakım kirlilikleri kalbinden geçirmiş onlara göre kendisine "yeni" bir ufuk belirlemiş insanlar için geçerlidir. günlük hayatta, insanların bir dileğini içinden geçirmesinden bir müddet sonra dileğinin gerçekleşmesi olarak yorumlanabilir. kalbin temiz olmasının maddi anlamda -görünen, duyulan, tadılan, hissedilen, koklanan- kabul edilir bir tarafı yoktur. kalbi temiz olmak, dileğinizin bir anda oluvermesi, hızır yetişmesi gibi bir şeydir.
    doğru gerçek manada kimse başka kimsenin kalbinin temiz olduğuna karar veremez.
  3. tesadufle kari$tirilan batil inanc.

- yazi veya tura gelecek.
    - aha yazi.
    - kalbim temizmi$.

benzeri mallar var.
  4. küçükken istediğim bir şey olunca "kalbi kalaylı tas yavrumun benim" derdi anneannem.
    "kalbi kalaylı taş" olanlar vardır bir de (bkz: taş kalpli), ondan değil bu. başka bir şey.
  5. hep özlediğim şey. ilahi adalet diye bir sistemin olduğuna iyice kanaat getirdim. kalbim temiz değil artık bunun farkındayım, çevremde gördüklerime çok özeniyorum.

duyulması gereken şeyi tam zamanında, tam yerinde, tam da ilgili kişiden duymak. size kötülük yapan kişinin kat kat fazlasıyla karşılaşması, tam ihtiyacınız olduğu anda aradığınız şeyin karşınıza çıkması...
  6. pot kırmanın mazereti. "ay ne saf, yerim ben onu" denilir ve yapılan hata görmezden gelinir :p
  7. islam ahlakından uzak bir hayat yaşamak için kendilerine çıkar bir yol bulmak isteyen insanların sıkça başvurdukları cevaplardan biridir.

oysa her insanın veya her toplumun kendine göre bir "iyilik" ve "yardımseverlik" anlayışı vardır. bazısı hayvanları sevdiği için , bazıları türk eğitim vakfina yüzbinlira verdiği için kurtuluşa erdiğini zanneder.

bir insanın cenneti kazanabilmesi için ise "kalbinin temiz olması" değil, allah'ın hükümlerinin bulunduğu kitab'a taviz vermeden uyması gerekir. yani bir insanın kendi halinde yaşaması, kimsenin kötülüğünü istememesi, kimsenin malında, mülkünde, namusunda gözünün olmaması onun cennet için uygun bir insan olduğunu göstermez.

kuran'da bu konu birçok ayetle anlatılır. çünkü o zamanlar da bu mantıkta insanlar varmış. allah şöyle diyor:

hacılara su dağıtmayı ve mescid-i haram'ı onarmayı, allah'a ve ahiret gününe iman eden ve allah yolunda cehd edenin (çaba harcayanın yaptıkları) gibi mi saydınız? bunlar allah katında bir olmazlar. allah zulmeden bir topluluğa hidayet vermez. (tevbe suresi, 19)

bir diğer ayette de iyiliğin ne olduğunu haber veriyor allah.

yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. ama iyilik, allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler(in tutum ve davranışlarıdır). işte bunlar, doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır. (bakara suresi, 177)

yani kimse kendini kandırmasın.
    benim kalbim temiz, aslında çok iyi bir insanım, dün bir fakire para verdim, hiçkimsenin hakkını yemem vs gibi ifadeler insanı kurtarmaz.

allah'ın kitabına uyarsınız, harama helale dikkat edersiniz, müslümanca yaşarsınız, ancak o zaman kurtuluşa erersiniz.
  8. ing. but minnie had a heart as big as a whale.
  9. henüz "hançeriyle kirleteni" bulunmayan kişidir...
  10. fiziki salimliğinin üzerine, çoğunlukta olmayan, beynin ev sahipliğini üstlendiği "mantık" denilen "kavram"ın kontrolden çıkarak, sapma gösteren düşüncelerle oluşan ruhsal çöplüğün pisliğinin sıçramamasıdır. hele bir de lipit profili, eko'su ve eforlu ekg'si sağlam çıktıysa değmeyin keyfine.

kalbi temiz olmak hakkında bilgi verin