şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kici kirik)
 • tedavisinde yoğun olarak glucosamine maddesi kullanılan hastalik.
 • (bkz:kalça çıkığı)
 • ülkemizde "kalça çıkığı" olarak bilinen; hip displasia.

  bilimsel olarak açıklayamayacak olsam da şöyle anlatabilirim; kalçadaki eklemlerin (kıkırdakların) birbirine uyumsuz gelişmesi ve kalçadaki kemiklerin birbirinin içine tam oturamamasıyla ortaya cıkan çıkık.

  özellikle german shepherd dog (alman çoban köpeği) ve büyük - dev tabir edilen ırklarda rastlanan, genetik oldugu bilinen, beslenmeyle ve yanlış hareketlerle de alakalı olan, yavruyken önlemler alınmazsa, doğru beslenmezse ve önceden teşhis edilmezse çaresi ancak başarılı bir ameliyatla olabilen, iyileşme süreci uzun ve bezdirici olan, üzücü sakatlık.

  belirtileri genelde hayanın tavsan gibi zıplayarak yürümesi, çabuk yorulması, yürürken acı çekmesi, kalçasının üstüne oturamaması vs.

  önlemleri ise; 3 kuşak ve ötesinde soyağacı belli (secereli) yavru seçilmesi, öncelikle mutlaka yatkın ırkların bebeklik dönemlerinden itibaren yetişkinliğine kadar olan süreçte belli aralıklarla kontrol amaçlı röntgenlerinin çekilip durumunun takip edilmesi, kaliteli ve ırka ugun mamayla beslenmesi, köpeği zorlayıcı hareketlerden, fazla egzersizden, kaygan zeminlerden, yuksek yerlerden uzak tutulması.

  almanyada genetik olarak bu hastalığa yatkın olan ırkların (gsd, dobermann vs.) 1 kat ve yukarısında oturan kişiler tarafından bakılması, sahip olunması yasaktır. zira hayvanın merdiven çıkmaması, zorlanmaması gerekmektedir çünkü tüm bunlar hastalığın tetikleyicilerindendir

  ingilizcede hip displasia olarak geçiyor.
 • kaput femorisin acetabulumdan çıkmasıdır. dereceleri vardır yani sadece tamamen çıkmış olması demek değildir.
  köpeklerde kalça displazisinin tanı ve tedavi yöntemleri üzerine kurs aldık bi de.
 • mekanik ve çevresel nedenler olmadan da gelişebileceği için bugün bu hastalığa (bkz: gelişimsel kalça displazisi) denmektedir.
  orcinali : (bkz: developmental displasia of hip)
 • büyük ırk köpeklerde sıkça rastlanan tedavisi pahalı ve zahmetli genetik bir sakatlık. tedavi için glukozamin başta olmak üzere destek tabletler veriliyor. ve ayrıca top oyunları, koşu ve merdiven çıkmak yok...zordur