şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kici kirik)
 • tedavisinde yoğun olarak glucosamine maddesi kullanılan hastalik.
 • ülkemizde "kalça çıkığı" olarak bilinen; hip displasia.

  bilimsel olarak açıklayamayacak olsam da şöyle anlatabilirim; kalçadaki eklemlerin (kıkırdakların) birbirine uyumsuz gelişmesi ve kalçadaki kemiklerin birbirinin içine tam oturamamasıyla ortaya cıkan çıkık.

  özellikle german shepherd dog (alman çoban köpeği) ve büyük - dev tabir edilen ırklarda rastlanan, genetik oldugu bilinen, beslenmeyle ve yanlış hareketlerle de alakalı olan, yavruyken önlemler alınmazsa, doğru beslenmezse ve önceden teşhis edilmezse çaresi ancak başarılı bir ameliyatla olabilen, iyileşme süreci uzun ve bezdirici olan, üzücü sakatlık.

  belirtileri genelde hayanın tavsan gibi zıplayarak yürümesi, çabuk yorulması, yürürken acı çekmesi, kalçasının üstüne oturamaması vs.

  önlemleri ise; 3 kuşak ve ötesinde soyağacı belli (secereli) yavru seçilmesi, öncelikle mutlaka yatkın ırkların bebeklik dönemlerinden itibaren yetişkinliğine kadar olan süreçte belli aralıklarla kontrol amaçlı röntgenlerinin çekilip durumunun takip edilmesi, kaliteli ve ırka ugun mamayla beslenmesi, köpeği zorlayıcı hareketlerden, fazla egzersizden, kaygan zeminlerden, yuksek yerlerden uzak tutulması.

  almanyada genetik olarak bu hastalığa yatkın olan ırkların (gsd, dobermann vs.) 1 kat ve yukarısında oturan kişiler tarafından bakılması, sahip olunması yasaktır. zira hayvanın merdiven çıkmaması, zorlanmaması gerekmektedir çünkü tüm bunlar hastalığın tetikleyicilerindendir

  ingilizcede hip displasia olarak geçiyor.
 • kaput femorisin acetabulumdan çıkmasıdır. dereceleri vardır yani sadece tamamen çıkmış olması demek değildir.
  köpeklerde kalça displazisinin tanı ve tedavi yöntemleri üzerine kurs aldık bi de.
 • mekanik ve çevresel nedenler olmadan da gelişebileceği için bugün bu hastalığa (bkz: gelişimsel kalça displazisi) denmektedir.
  orcinali : (bkz: developmental displasia of hip)
 • büyük ırk köpeklerde sıkça rastlanan tedavisi pahalı ve zahmetli genetik bir sakatlık. tedavi için glukozamin başta olmak üzere destek tabletler veriliyor. ve ayrıca top oyunları, koşu ve merdiven çıkmak yok...zordur
 • iri ve şişko olarak evlat edindiğimiz goldenımızda çıkan, teşhis-tedavi ve özellikle zayıflatma konusunda önerilere açık olduğum hastalık.

  barınağımsı bir yerden 5 yaşında bir golden evlat edineli yeni 1 ay olacak, tabi bu kız geldiğinden beri sağlık sorunları bitmiyor oralarda neler yaşadıysa. mide problemleri için ilaç kullanmamıza rağmen son günlerde artan kusmayla beraber bir gün aniden arka ayakların tutmamasıyla karşılaştık. zar zor ayağa kalksa da hemen geri yığılınca hemen veterinere götürdük. son olarak kalça displazisi teşhisi konuldu.

  kilo vermesi gerektiğini veterinerimiz zaten söylemişti zira kendisi 5 yaşında 29 kg bir dişi. görenler ya erkek sanıyor, ya da hamile! 7 kg’ye kadar vermemiz söylendi ve bu yüzden vet önerisiyle bir programa başladık.

  normalde günde 340 gr (170 gr sabah, 170 gr akşam) yiyordu. %20 civarı düşürdük. şimdi günde 280 gr yiyor (140 gr sabah, 50 gr öğlen, 90 gr akşam). ödül mamalarını kestik. şuan royal canin yiyor ama n&dye geçmeyi düşünüyoruz.

  çok koşmayan yürümeyen bir kız zaten kendisi, ama şimdi daha düzenli tempolu yürüyüş yapıyoruz. (günde toplam 2,5 - 3 km) o günkü yığılıp kalması geçti, bacakları tutuyor ayağa kalkıyor şuan. muhtemelen mide rahatsızlığı ile birleşince o gün kötüleşti.

  eklemleri kuvvetlendirmek amacıyla günde 2 adet natur joint flex glucosamine yutuyor.

  bunlara ek olarak dikkat edilmesi gereken noktalar var ise lütfen lütfen yazın, öğrendiğimden beri panik haldeyim ve yeni sakinleştim.

  bir de emin olamadığım bir konu var, teşhis yöntemi. normalde röntgen vs ile teşhis konuluyor ancak bizim veterinerimiz elle muayene ederek %99 kalça displazisi olduğunu söyledi. 2 tane kedimiz ve annemin de köpeği var(bizim de önceden başka köpeğimiz vardı), kendisine uzun zamandır tüm hayvanatlarımızla gideriz ve çok çok güveniriz. her gittiğimizde 500 tl+ ödeme yaptığımız için çoğu zaman 3-5in hesabını yapmaz, hatta gereksiz prosedürleri atlatarak daha uygun fiyatlı seçenekler sunar. bu sefer de “boşuna kan testi röntgen vs yapmayalım, olay belli” gibi şeyler dedi. ama bu kadar ciddi bir konuda böyle bir yorum aklıma hala yatmadı. fikirlere açığım:/