şükela:  tümü | bugün soru sor
 • restoran yerine yerinden alindiginda 5 milyon lira olan guzel bir sarap. ankaraya gidenlere ya da oturanlara mutlaka ismarlanan hediyelik.
 • kavaklıdere nin yıllarca fiyatını pompalayarak yarattığı bir imaj şarabı. 12 milyona satıldığı sıralar bunun satıcılara maliyetinin 4.5 milyon olduğunu ve bu kar marjı sayesinde satıcıların da üretici ile işbirliği yaparak bu şarabın satışını özendirdiklerini öğrendim. kavaklıdere ve sevilenin yanısıra kutman, turasan ve pamukkale ve sanırım maray da kalecik karası üretimine başladılar ama ne yazık ki aynı yüksek fiyat politikası devam ediyor. üstelik bu 6 ayrı markanın şarapları arasında dünyalar kadar fark var. kendi bindikleri dalı kesmek istemiyorlarsa fransa da ki appelation controlée gibi bir organizasyon yapmalılar.şarapçılığı teşvik sadece türk şarapseverlerinin omuzuna yıkılmamalıdır üreticiler etiket ve şişe dizaynından farklı
  şeyler yaparak doğru fiyat/kalite oranını yakalamalıdır. 20 dolara yerli kalecik karası almaktansa duty free den aynı paraya iyi bir bordeaux veya çok iyi bir loire veya super bi vin de pays d'oc almayı yeğlerim nasılsa hergün kalecik karası içmiyorum.
 • kalecik karasi, kapadokya bolgesinde 6 milyon civari bir paraya alinabiliyor. ben bugun bunu gordum
 • turasan ın kalecik karası var.. hem ucuz hem güzel..
  (bkz: şarap diyince aklına kavaklıdere gelmeyenler)
  (bkz: kapadokyaya bi daha gitsek de bi sürü şarap alsak)
 • 1992 ve 1993 yılı üretimlerini tercih edenlerin olumsuz düşüncelerini değiştirmek zorunda kalacakları şarap.
 • kalecik karası'nın kardeşleri abece sırasıyla şöyle: acı kara, ada karası, adana karası, ağustos karası, annat kara, antep karası, aşı kara, aydın karası, ayvalık karası, balçova karası, balkar karası, beyaz saplı kara, bilecik iri karası, bulgar karası, çalkarası, çınarlı karası, deli kara, denizli karası, dingil kara, ekşi kara, eski kara, foca karası, gecek karası, geç kara, hamdeller karası, horoz karası, iyi bağ karası, kavacık karası, kelkara, kıbrıs karası, kokulu kara, kozan karası, merzifon karası, miri kara, oğlak karası, pat kara, patlak kara, pirenlik karası, sergi karası, sık kara, sofra karası, söbü kara, sülün kara, tongur kara, ufak kara, yerli kara, yumru kara, yuvarlak kara... (kaynak: bağcılık araştırma enstitüsü)
 • uzun icimli bir sarapti hatirladigim kadariyla. 96 kavaklidere'sini icmistim. turkiye'de zor bulundugundan dem vuruluyordu. tuhaftir ben yeni dunya'da izbe bir dukkanda bulmustum kalecik karasi siselerini, oylece raflarda beni beklerlerken. turkiye'de 20 milyona satildigini okuyunca burada hemen o dukkana geri donmek durtusuyle irkildim. burada sisesini $10'a satiyorlardi cunku. uzun iciminin yani sira bordo kadifemsi paletiyle de cok ilgi cekici bir sarapti. erzurum ya da erzincan yoresi uzumu olmali. ayni uzumu alip kapadokya'da ya da ege'de yetistirmek ve ayni sarabin cikmasini beklemek safliktir. o yuzden kavaklidere'nin kalecik karasi hakkinda bir yorumdur bu. icimi biraz rahatsiz ediciydi, ki bu da tek uzumden yapilan saraplarda cok rastlanan bir durumdur. yumusak bir uzumle harmanlanirsa (merlot) turkiye'nin ilk enternasyonel sarabi olabilir.
 • kavaklıdere'yle birlik turasan ve pamukkale'nin de kalecik karası şarapları mevcuttur.. yıllandıkça lezzeti ağıran bir şaraptır kendileri; hele ki iç anadolu kalecik karasından imal edilmişse..

  özellikle, 92 kavaklıdere, tadındaki kuru erikli yoğunluk hasebiyle, azami içim nefasetine sahiptir..
 • (bkz: öküzgözü) (bkz: bogazkere)