şükela:  tümü | bugün
  • 'futbol'da kale tabir edilen yere gelen topları elle, ya da ayakla savan kişi ya da kişiler' olmaz, futbol'da bi takımda bi tane kaleci olur.
  • kale yapan kişilerin mesleği
  • ilkokuldaki eski meslegim....:p
  • 11. sanat. 10 ki$i top oynar arkada$, bunlar ayri alemdir. "- aga ne bicim ucup kurtardim de mi?" falan...
  • futboldaki en sakat mevkiidir. zira ,diger oyuncuların yaptıkları hatalar diger arkadaşları tarafından kapatılabilmekteyken kalecinin yaptığı hata aynen tabelaya yansır. bu bakımdan, bir hatalı golle futbol hayatı bitmiş kalecilerin sayısı bayağı fazladır.
  • cogu buyuk golcunun futbola adım attıgı ilk yıllar yaptıgı is.
    sonradan kendilerindeki cevheri farketmislerdir tabi.
  • nankör meslektir.

(bkz: nankör meslek kalecilik)
  • ortaokul ve lise döneminde adeta iskence olan hobidir..

bazen okul maclari yagmurlu, gri günlere denk gelir.. sabah 10'da olur bir de üstüne üstlük.. isinmak icin kaleye yanastiginiz anda iciniz ürperir.. sanarsiniz ki bundan önceki tüm maclar sadece o kale önünde oynanmis.. altipas falan hikaye, aglara kadar komple göl, ayak bilegine kadar..
    mac baslar top gelir, atlasan bir türlü atlamasan bir türlü.. en zoru da ilk atlayistir, o sicacik vücuda temas eden buz gibi su ve ardindan vuran rüzgar..

genelde maclarda 7 gol ortalamasiyla oynardim.. ama nedense hep ben suclu, sanki ben 7 degil de 1 tane yesem 5 tane gol atacak bizimkiler.. bir takima karsi 14 yemistim, ama adamlarin okulun yarisi fenerbahce altyapisinda oynuyordu..

yani zor istir kalecilik.. okuldan sonraki tüm halisaha maclarinda devam eder bu.. arada daralip yorulmus birisini kaleye sokup defansa gecilir.. ama cakili defans, marking 15, tackling 13, strength 17, stamina 3, acceleration 6, pace 10..

bu kadar zor olmasina ragmen, iyi oynanan maclarda alinan zevk muhtesemdir.. penalti kurtarmak diye bir zevk tadarsiniz, o sahada sizin takimdan baska kimsenin tadamayacagi.. takiminizin attigi golleri en arkadan görebilmek.. görüntü 2d oldugu icin golden yaklasik 1 saniye sonra farkina varmak.. tek basiniza oracikta sanki kameralardan birisi seni cekiyormus gibi sevinmek.. yedek kulübesine kosmak..
    apayri zevklerdir bunlar..
  • işi diğer futbolculara göre daha kolay olan topçudur...oyun alanı genel olarak ceza sahası içidir...diğer futbolculara göre daha az koşarlar...bir savunma oyuncusu rakip ceza sahasına gidebildiği gibi, forvette kendi ceza sahasına gelebilir...ancak kaleciler genellikle ceza sahası dışına çok fazla çıkmazlar...ortalama kaleci olmak ortalama defans, orta saha ya da forvet oyuncusu olmaktan çok çok daha kolaydır...tek yapmak gereken salaklık yapmamak bu kadar...salakça gol yemedikten sonra kimse size bir şey demez...suç defansta bulunur neden kaleciyle karşı karşıya kaldı bu adam denir mesela...ofsaytı kim bozdu denir vs. vs. vs.

salakça hata yapmayacaksın abi bu kadar...istikrarlı bir şekilde salakça hatalar yapıp sana iyi kaleci deniyorsa tabi bu senin suçunda olmaz...bak yine suçsuzsun.