şükela:  tümü | bugün
  • şimdilik hareketin lideri louis marinelli tarafından kaliforniya eyaletinin abd'den ayrılması için referandum yapılması talebiyle halkın bilgilendirilmesi olayıdır. kaynaklarını abd'nin agresif dış siyaset politikasına aktarmak yerine kendi refahları için kullanma amacıyla yapılması istenen referandum gerçekleşir mi yoksa bir hareket olarak mı kalır meçhul elbette. oldu da referandum yapıldı, ayrılalım kararı da çıktı, abd merkezi yönetimi bunu tanır mı o da ayrı bir konu tabi. diğer yandan, abd'de de aklı başında bir insan varmış dedirtmiştir.

kaynak

(bkz: kaliforniya ekonomisinin turkiyenin 3 kati olmasi)
  • adamı haritadan silerler amk.

başkalarının ipiyle kuyuya inmek isteyen saflara duyurulur.
  • yes california kampanyasanın official sayfasında yes california hakkında açıklama yapılan son ''krizin'' her şeyi açıkladığı durumdur.

(bkz: sputnik alert)
    (bkz: olga sen misin)
  • abd buna asla izin vermeyeceği için şimdilik boş muhabbettir.
  • bunu petrol zengini teksas takip edecektir. zaten eskiden beri bu laf hep döner durur. teksas'ın en zengin yeri de malum dallas. "teksas ayrılırsa j.r. ewing devlet başkanı mı olacak?" diye esprisi bile vardı.
    konunun çok da uzmanı değilim ama gittiğimde gördüğüm kadarıyla california, gerçekten ayrı bir ülke gibi. bi kere başta çinli falan asyatik göçmen dolu. bu yüzden olsa gerek bilgisayar ve elektronik bu eyaletten sorulur. turizm olarak da cazip. los angeles n.y. tan bin kez güzel.
    sonuçta ne roma kaldı, ne osmanlı. abd de çökecek. hatta bunu belki biz bile göreceğiz.
  • kaliforniya uğruna demokrasi yağmurları yağdırılan petrolden daha değerli bir şey. birleşik devletlerin böyle bir şeye izin vereceğini düşünmek çok komik. böyle bir şeye ciddi bir şekilde kalkışılırsa pasadena'da demokrasi kasırgaları yaşanması çok uzun sürmez.
  • (bkz: ncr)
  • abd'nin afganistan, ırak, libya ve suriye'den sonra kaliforniya'ya da demokrasi götürmesiyle sonuçlanacak olasılık.
  • izmir için umduğum. türkiye'den ayrılsak ya şöyle hafif.
  • california love milli marş olarak seçilecekse destek verebileceğim ayrılma.