şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu kentin bulundugu rus toprakları, polonya ve litvanya ile çevrilidir, yani asıl rus topraklarından kopuk bir durumdadır. baltık denizine de kıyısı vardır. hatta rusya futbol liginde oynayan takımının ismi de baltika kaliningrad'dır.
 • abnin 2004te genişlemesiyle beraber avrupa birliği toprakları arasında kalacak olan ve fuhuşun yüksek oranlarda olduğu rus şehri.
 • sağı solu önü arkası ab toprağı olmuş, ortalıkta dımdızlak kalmış, mafyanın cirit attığı rus şehri. (bkz: königsberg)
 • bir de bunların rusya 2. ligi'nde takımı vardır baltika kaliningrad diye. daha önce süper lig'deydiler.
 • sovyetler birliği zamanında, sahip olduğu büyük stratejik önem nedeni ile zira, şehrin limanı kuzey limanları arasında yılın her ânı ulaşıma açık tek rus limanı idi, uzun yıllar yabancıların girişine kapatılmış şehir.
 • bir kutu prezervatifin 117 ruble oldugu,rusyanin avrupadaki toprak parcasi
 • geçtiğimiz iki yıldır çok büyük hızla gelişmekte olan ufak bir rus şehri. gitme imkanı olanlar için, gezilecek güzel yerleri var fakat daha çok emekli olup huzur istediğinizde yerleşebileceğiniz tipte bir şehir.

  her köşesinde, türkiye ye kıyasla çok düşük fiyatlara kehribar satılıyor aynı zamanda. bizde sokakta simit satıldığı gibi orda kehribar takılar, süs eşyaları, hediyelikler, anahtarlıklar, çakmaklar ve her tür ıvır zıvır satılıyor. şehrin tam göbeğinde de bir 'yantarnaya muzey' var. kehribar müzesi. görmeye değer bir yer. güzel bir hayvanat bahçeleri ve tabii ki kant'ın mezarı ve müzesi var.

  kant müzesinin üzerine kurulu olduğu ada, eskiden şehir merkeziymiş. şehrin geri kalanına 7 tane köprüyle bağlanıyor. adanın ne kadar ufak olduğu göz önüne alındığında, pek küçük bir şehir olduğunu anlıyor insan. aynı zamanda "bu köprülerin üzerindeki çivilerden biri altından, bakalım bulabilecek misin?" gibi eğlenceli ama gereksiz efsaneleri de var. ada etrafında mini teknelerle gezintiye çıkılabiliyor ve rusya nın her yerinde olduğu gibi yerliler ve turistler için fiyatlar farklı. adanın etrafını tamamen botla turlamak imkansız çünkü bu yolun bir kısmı askeri bölge. rusya'nın kışın donmayan tek limanı burada bulunuyor. google earth ten bakmaya çalıştığınızda da buara zoom yapamayacağınızı keşfediyorsunuz. yassak.

  kaliningrad ın çok şirin iki de mesire yeri var. zelenogradsk ve svetlogorsk. bu deniz kıyısı kasabalarına arabayla ya da trenle gitmeyi tercih edebilirsiniz. iki şekilde de muhteşem güzellikte ormanların içinden geçiyorsunuz. şehirden kalkan dolmuşlar da var tabii fakat hafta sonları herkes o taraflara kaçmaya çalıştığı için inanılmaz kalabalık oluyor ve dolmuşlar saat başı. akşam 10 gibi de bitiyor. svetlogorsk ta kalabileceğiniz oteller var. bacaklarınız kuvvetliyse tümünü yürüyerek gezebileceğiniz büyüklükte bir yer. kışın denize girenleri görmek de mümkün. dolmuşu kaçırırsanız da, illaki biri arabayla durup kişi başı 150 ruble gibi fiyatlara sizi şehre bırakmayı öneriyor.

  şehir halkı, kaliningrad ya da moskova da olduğu kadar yabancı görmeye alışık değil. nerede olursanız olun, farklı bir dil konuştuğunuzda insanlar mutlaka ilgileniyor ve hatta çekinmeden gelip 'nece konuşuyosunuz? nerelisiniz?' diye illa soruyorlar. aynı şekilde, ingilizce konuşan insan sayısı da yine diğer şehirlere kıyasla az.

  eski alman şehri olması dolayısıyla mimarisi alman mimarisi. rus yapılarını anında seçebiliyorsunuz. gri, büyük ve çirkin sovyet yapıları var ama şehrin genelini, iki-üç katlı, sivri çatılı şirin ve biraz döküntü eski evler oluşturuyor.

  şehrin en büyük havaalanı hrabrovo şu anda türkler tarafından renove ediliyor. istanbul-kaliningrad arası uçuş yok, geçtiğimiz yılbaşında tek bir deneme seferi yapılıp sadece 9 yolcu bulması sebebiyle de yakında olacak gibi durmuyor fakat moskova ya da st petersburg üzerinden kaliningrad a gitmek mümkün. moskova dan 50 dk kadar sürüyor.
 • sscb nin önde gelen liderlerinden mikhail ivanovch kalinin'in 1946 yılında ölümünden sonra 1945 yılında rusya topraklarına katılmış olan königsberg'e ruslar tarafından verilmiş addır.

  an itibari ile sınır komşuları ab ülkesi oldugundan rusyanın geri kalanından farklı bir yaşam tarzına sahiptirler. şehirde çok miktarda almanlardan kalmış ve korunmuş bina bulunmaktadır. turist bakımından gozle yapılan bir istatistik sonucu almanlar çogunluktadır. çok fazla turistik mekan bulunmasa da bu şehrin yakınlarındaysanız ugramanızı salık veririm. görmeye değer yerler; yanında immanuel kant'ın da mezarının bulundugu katedral, rus denizaltısı, alman yeraltı sığınağı (bunker), amber müzesi.

  gündüz buraları gezdikten sonra gece gidilecek yerlerden bazısı shelf (tabiki rusça yazılıyo) daha çok 25-35 yaş aralığı insanlar takılıyor girişte ilk baktıkları şey ayakkabılarınız spor ayakkabı veya convers ile girmeye çalışınca "no sneakers!" diyen güvenlikle burunburuna gelebilirsiniz, müzik olarak popüler tarzdadır ancak bir davul-zurna remiksi vardır ki hatrı sayılır miktarda vodkadan sonra tek başınıza halaya başlayabilirsiniz. oischtin (sanırım böle telafuz ediliyor) daha çok 18 (belki de daha aşağısı)-25 yaş arası insanlar takılır r&b başta olmak üzere tekno ve bilimum türevlerini dinleyebilirsiniz, güzel dansçı kızlar da varmış ben gormedim. metro da bir bilardo salonu şeklinde başlayıp içlere dogru cluba dönen güzel bir mekandır. bi de jara diye bir strip club vardır, strip room a girmek isterseniz pahalı bir gece sizi bekliyor demektir.

  konaklama olarak gözüme çarpan 2 önemli oteli var. moscow ve kaliningrad. hotel kaliningradda kesinlikle arka taraftan oda isteyin ve gece 22den sonra bardaki bayanlarla kahve içmeyin gidin asansördeki kartlardan bi tane alın.

  havaalanı hala inşaat olsa da bitince güzel modern bir avrupa havaalanına benziyecegine inanıyorum. burdan aeroflot ile moskovaya veya kaliningradın yerel havayolu şirketi olan kdavia ile hem yurtiçi hem yurtdışı uçuş yapabilirsiniz. ayrıca lot un da günlük seferleri bulunmaktadır. havaalanından kaliningrad a taksi resmi olarak 450 rubledir. taksimetre açarlarsa 700 e kadar çıkar uyanık olun tüm rusyada yapacağınız gibi burda da taksiye binmeden önce gideceğiniz yeri ve kaça gidebileceğinizi sorun, pazarlık yapın!

  döviz büfelerinde üzerinde herhangi bir damga veya yazı olan paraları bozduramazsınız, hazırlıklı olun. bu paraları ya düşük kur veren otellerde ya da söylenene göre bankalarda bozabilirmişsiniz. şehir ne çok pahalı ne de ucuzdur. elektronik fiyatları nerdeyse türkiye ile aynıdır. çok sayıda pahalı araba görebilirsiniz yollarda şaşırmayın. nedeni bu bölgeye özel gümrük vergisi kuraları. yerel halktan biri gidip avrupadan araba alıp hiçbir şey ödemeden şehre gelebilir. benzin fiyatı da gün itibari ile 1 dolardır (bkz: aglamak istiyorum)

  yabancı dil olarak almanca birinci sıradadır. ama sanmayın ki her önünüze gelen bilir. sonrasında ingilizce gelir. sadece ingilizce ile hayatta kalmak zordur bazen yemek siparişinizi restorant müdürüne verebilirsiniz.

  türkiye ile aynı saat dilimindedir. sadece yazın günler daha uzun, gece 23de hala aydınlık sabah da 4-5 arası aydınlanır o yüzden sabahın ilk ışıklarına kadar süren parti çok uzun sayılmaz. kışı görmedim ama yazın tam tersi olarak düşünebiliriz. yazın sıcaklık 25 dereceyi pek geçmez, halk sadece temmuz ve agustosta denize girer o da baltık denizi karadenizden de soğuk gerisini siz düşünün. kışın lafı uzatmayalım soğuktur. ısınma için şöyle bir sistemleri vardır. merkezi sistem, sıcaklık sıfırın altında 3 gün seyrederse kazan yanar, üzerinde 3 gün geçerse kazan söner basit di mi.
 • 1990'ların başında avrupalı çingenelerin yaşayacağı bir devletin kurulması gündeme geldiğinde ilk akla gelen yer olmuştur.ancak bir roman devleti kurma düşüncesi rafa kalkınca bir devlet statüsüne kavuşamamıştır.işin ilginç yanı bu bölgede ciddi bir roman nüfusu yoktur.
 • immanuel kant devlet üniversitesi'ne ev sahipliği yapan şehir.