şükela:  tümü | bugün
  • anlayamazsınız

tanım: üretilen kalıp sabunların bitmesine yakın ilk hali gibi köpürmemesi. fekat malum başlık karakter sınırı.

öncelikle fukara piç diyecek arkadaşları kenara alalım. çünkü olayın para ile alakası yok.

konumuza gelecek olursak: öncelikle benimle duş jeli ya da sıvı sabun kullanmaktan nefret eden arkadaşlara durumu anlatmaya gerek yok.

diğer arkadaşlar açıklamak gerekirse yukarıda belirttiğim şeyleri kullanmama sebepleri:

1- temizlenmiş hissi vermemesi
    2- tam olarak durulanmaması

piyasada da böyle özelliklerde bir alternatif ürün olmadığından dolayı kalıp sabun kullanma hadisem(iz) var.

peki kurban olduğum kalıp sabunun hiç mi eksik yönü yok.

evet o da işte bahsettiğim toplam hacminin 2/3 ünü kaybettiğinde eski randımanı vermiyor ve tüm koşullara rağmen işlevini ( köpürme, temizlik hissi vs.) yerine getirmiyor.

haliyle bu ben ve benim gibiler için bir dert.

(bkz: kalıp sabun severler derneği)

peşin edit: bu entry high iken yazılmıştır.
    peşin edit2: erkeğim
  • cilt sorunlarım ve alerjik reaksiyonlar neticesinde şampuan, duş jeli, sıvı sabun gibi hastalıkları depreştirecek ürünleri mümkün mertebe kullanmamalıyım. doğal içerikli kalıp sabunları almaya çalışıyorum. defneli, zeytinyağlı, safranlı, bıttım sabunu vs. saç için de karbonat ve elma sirkesi kullanmaya başladım. elimin üzerinde ne zaman farklı bir sabun kullansam beliren içi su dolu, kaşıntılı oluşumlardan bir nebze olsun kurtuldum. egzama merhemi de sürüyorum. bağışıklık sisteminin zayıf olmasının da bu tarz sorunlara sebep olduğunun farkındayım.

köpürmeyen kalıp sabunları tercih etmek gerektiğini okumuştum. şöyle kaynaklara kolayca ulaşabilirsiniz.

"sabunun bazı, mayası kostik dediğimiz bir kimyasaldır. bazı sabunlar görürsünüz kurumuştur, sanki una bulanmış gibidir. bu beyazlıklar sabunun beklediğinden dolayı dışarı attığı kostiktir. o kostik sağlıklı bir şey değildir. biz mümkün olduğunda sabunlarımızda az kullanırız. ama birçok üretici kostiği sabunda bolca kullanır. çünkü sabunu köpürten kostiktir. vatandaş bolca kostik basılmış, köpüren sabunu 'iyi sabun' diye bilir. fakat çok tehlikelidir ve o sabunun çok kaliteli olduğunu göstermez. o yüzden de sabun seçerken köpük faktörünün baz alınmaması gerekir."

kaynak

doğal sabun yapımıyla ilgili yorumlar