şükela:  tümü | bugün
 • kalitesi olan.
 • (bkz: nitelikli)
 • duruma uygun beklentileri karşılayan, illa ki güzel, iyi veya estetik olması gerekmez...
 • tüketicinin ihtiyaçlarını en az maliyetle, en etkin biçimde karşılayabilen mal ya da hizmetleri tanımlamak için kullanılan kelime.

  sorun:
  şehir içi ulaşım problemimi çözmek istiyorum. şehir içinde yanımda taşımak istediğim çok fazla eşyam yok. kırk yılın başında bir, iki bavul taşımam gerekir belki. tarzıma da önem veriyorum. alacağım arabanın işlevselliği de önemli.

  bu sorunun çözümü ufak, az benzin yakan, özenilerek tasarlanmış bir araçtır. mesela mini, mesela toyota yaris, mesela fiat 500. alınacak bu araçlar kaliteli olarak nitelendirilebilir.

  bu kişi gidip jeep grand cherokee alırsa kaliteli bir araç almış olmaz. belki bu araç ihtiyaçlarını karşılayacaktır ancak ihtiyaçlarını karşılamak için ödeyeceği para bu arabayı kalitesiz kılacaktır.

  sonuç: kaliteli mal/ürün/hizmet tanımı kişiden kişiye değişir.

  peki kaliteli müzik nedir?

  müzikten beklentiler kişiden kişiye değiştiğine göre, bir müziğin iyi veya kötü olması kişisel beğenilerle belirlendiğine göre kaliteli müziğin tanımı yapılamaz. tanımı yapılamayan şey yoktur deyip mantık hatası yapmayacağım. benim dediğim şey şu: bu kullanım doğru değildir.
 • dil kadar atleti asmak için kol kadar kuladela-ip takılan giyisilere verilen ünvan.
 • (bkz: ver bi kalite)
 • kalitesiz bir sıfat. öyle ki duyunca içimden "kalitenizin götüne koyayım" diyorum.
 • insan icin kullanildiginda kusma istegi yaratan sifat..kaliteli insan ne abi..
  devlet bu ise el atip yasaklasin diycem ama herseyi de devletten beklememek lazim bi yandan..
 • biri daha bana "kaliteli" tabirinden bahsederse kendimi intihar edecegim.
  nedir uleyn bu "kaliteli"?
  aylardır cevremdeki herkesin diline dolanmıs kaliteli de kaliteli..
  bir malın kalitesinden bahsetmeyi anlıyabiliyorum..
  neticesinde uc gune bozulmayan seye kaliteli diyoruz..
  ama bu kaliteli mal pazarda da bulanabiliyor gorece daha pahalı magazalarda da..
  benim bildigin persembe pazarından alıp yıllarca giydigim tisortlerim de oldu, sozde cesitli markalardan alıp kısa surede yamulup yumulan seylerim de misal..
  mal olanını gectim de insanın "kalitelisi"nden bahsedilmesi garibime gidiyor..
  insan uleyn karsındaki.. insan..
  soy agacının asilzadelere dayanmasıyla, efendime soyleyeyim elle bir seyleri yemek yerine catal bıcak kullanmayı tercih etmekle, cebinde cok para bulunmasıyla, ustundekilerin marka olmasıyla vs kaliteli olunduguna inanlardansanız aynı dili konusmuyoruz..
  benim gozumde sırtında kilo kilo cayı tasıyıp hem evini ceviren, hem kahvede oturup butun gun aylaklık yapan erkegine sahip cıkan, hem cocuklarına analık yapan koylu karadeniz kadını en kalitelisi mesela.. hadi bakalım burdan yakın..
  sinirleniyorum arkadas.
  hay kalitenize baslayayım cok afedersiniz..
  insanın kalitelisi emekle olur, ozveriyle olur, yapıcılıkla olur, guzelliklere meyletmesiyle olur, bilgiyle olur, sartlar dahilinde kendini gelistirememis olmasına ragmen yurekli olmasıyla olur, vicdanıyla olur, anlayısıyla olur, aklıyla olur, duygusuyla olur..
  sizin kalite anlayısını son derece yavan buluyorum, itiraf edeyim.
  kendi kalite kontrolunuzu nasıl yapıyorsunuz bilemiyorum ama rica ediyorum bana gore insana has olmayan "kalite" sıfatını ya da sizin lugatınızdaki icerige sahip olmayan benim dunyamın gorece anlamını sizinkilerle bulayıp anlamsızlıklarınızı mesrulastırmaya kalkmayın.
  rahatsız oluyorum.
 • insanların genellikle kendileriyle aynı bakış açısına, zevklere ve tavra sahip oldukları insanlara yakıştırdıkları; nedense asla fakir biri için kullanmadıkları, kulağa inanılmaz bayağı gelen, kullanan birinin sesini telefonda duysam dış görünüşünü neredeyse tam isabetle tahmin edebileceğim, son derece "kalitesiz" bir sıfat.
hesabın var mı? giriş yap