• kaliteyi kıçına takmayan insan modelidir.

mesela dağlarda bulunur; en iyi kalite kekik misali zirvelerde.
    "üzerinde paçavradan bir gömlek, bir de bir dal kekik..

mesela denizlerde bulunur; en iyi kalite ahtapot misali derinlerde.
    "üzerinde lekeli bir göynek, bir de ustura..

mesela şehrinizde bulunur; en iyi kalite tapınaklarınızda başka bir tanrı misali
    "üzerinde en paha biçilmez kıyafetler, bir de "sen".
  • en net ayrılıkta belli olur.

kalitesiz bir insan ayrılığı çirkinleştiren insandır.

belki aldatarak,
    belki olayı çirkef bir halde geçiştirmeye çalışarak,
    belki karşısındakinin duygularını yok sayıp hassasiyetini yitirerek,
    belki edep-erkan ikilisini can çekiştirerek,
    belki hiçbir şeyin sorumluluğunu almayarak,
    belki saygısının aslında hiç olmadığını gerçek yüzünü ortaya çıkararak belli eder.

o saatten sonra kaybedilecek bir şey kalmamıştır.
    sadece kazanan olunmamıştır.
  • benim için bir insanın kalitesini belirleyen en önemli şey, o bilindik "sır tutma, şekilci olmama, varlığını markalar üzerinden ifâde etmeme vs." gibi onlarca unsurun dışında bir şeydir ki o da bitişler karşısında takındığı tavırdır.

bakın tekrar ediyorum, bir insanın kalitesini anlamak için bitişler karşısında takındığı tavrı çok dikkatli gözlemleyin.

bu kişi, bir arkadaşınız olabilir ve bir şekilde artık görüşmeyi kestiğinizde sırlarınızı başkasına anlatacak kadar ucuzlaşabilir.

bu kişi, eşiniz/sevgiliniz olabilir ve bir gün her ilişkide olabilecek bir ayrılık durumunda hiç tahmin etmediğiniz hâliyle "pisleşebilir".

bu kişi, katıldığınız bir yarışmada karşınızdaki rakibiniz olabilir ve kaybetmesi durumunda her türlü yakıştırmayı, dedikoduyu yapabilir.

iyi günlerde en güzel surat ifâdesini, mimiklerini takınarak size sıcak davranmış; sizi anlamış gibi yapan bir kişi, ilişkinin başlangıcındaki gösterdiği o tontiş hallerini değiştirerek gerçek yüzünü ortaya çıkartır ve bildiği zayıf taraflarınızı yüzünüze vurarak size derin bir kalite sorgusu yaşatabilir.

iş dünyasında da örnekleri vardır bunun. ortak bir kâr amacıyla kurulan şirketler, ortaklıklar da başlarda güzel başlarken sonralardan ilişkilerin kötüye gitmesiyle bitme noktasına gelir ve taraflar eminönü'ndeki baklava izdihamındaki gibi birbirlerine düşebilirler.

yani aslında "asla yapmaz" diye düşündüğünüz insanlar, en basit bir bitiş sonrası her şeyi yapabilecek kadar ucuzlaşabilir.

işte burada anlattığım gibi pisleşebilecekken pisleşmemeyi tercih etme kalitenin ta kendisidir ve çok değerlidir.

hayata alınan insanların bu yüzden çok dikkatli seçilmeleri gerekir ki bir gün böyle bir bitiş durumunda size sevda demirel'den tokat yiyen hande ataizi şoku yaşatmasın. insan, hiç ama hiç beklemediği birinden böyle bir şey görünce hakikaten kolay toparlanamıyor.

tanım: bir gerçektir, varlardır her yerdelerdir.
  • sorundan başka birşey getirmez.asıl sorun bireyin kaliteli veya kalitesiz olması değil sizi ne kadar etkilediğidir.sonuçta her insanın aynı olması ya da size hitap etmesi mümkün değildir diğer bir yandan kalitesiz olarak atfettiğiniz kişinin de sucu değildir çünkü zaten yaşadığı yerden, aileden,edindiği sosyal deneyimlerden yapmış olduğu hareketlerin dogru olduğunu varsayar yani kendisini karşıdan görebileceği bir göz yoktur çünkü kendisine bakan gözler de aynı zihniyettedir. sorun işte tam burda başlar.daha önce kendisinin aşina olmadığı bir olay mekan/zaman durumunda sizi rahatsız etmeye başlar, katlanılması zor bir sürece sokar.siz siz olun uzak durun
  • taklitçi insandır.
  • beklentilerinizi karşılamayan insandır.
    çok eskiden ben de insanları böyle sınıflandırırdım.
    sonra fark ettim ki sadece benim beklentilerimi karşılamıyorlarmış.

iyi-kötü, kaliteli- kalitesiz gibi ayrımlar yoktur bana göre. yapman gerekeni yaparsın ve bu insanların hoşuna gider ya da gitmez.
  • siz ısrarla kaliteli/kalitesiz sıfatını insan ile birlikte kullanacaksanız ben de ısrarla sizi düzelteceğim.

kalite meta/emtiada olur.
    insan nitelikli olur, kaliteli olan maldır.
  • sorduğun soruya nezaket gösterip "hayır" ya da "bilmiyorum" bile diyemeyen insandır.
  • genelde kendisini olduğundan fazla göstermeye çalışır.dişlerini geçirebildiği insanları ezerler.kaliteli yalan söyleyemezler,yalanları hemen ortaya çıkar çünkü gerizekalılardır.(erkekler için) orta yerlerde,etrafında bayan çoluk çocuk varmı dikkat etmeden ulu orta küfrederler.paraya dostlarından çok değer verirler,üç beş kuruşun hesabını yaparlar.kaybetmeye mahkumdurlar.
  • uzun sure gorusmedigi bir tanidikla karsilastiginda, o kisiyle ilgili olan, onceden ve baskasindan duydugu bir konu hakkinda, karsidaki kisi o konuyu acmadigi halde soru sorup, ona da soyletmek isteyen insan.
hesabın var mı? giriş yap