şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de insan unsuru başta olmak üzere yaşamın her alanında yoğun olarak görülebilen, artık türkiye'yi yaşanmaz hale getiren sorun. sokağa çıktığınızda, okula veya üniversiteye gittiğinizde, tv de anahaber bültenini izlerken, bir spor müsabakasını izlerken, bir bürokratın açıklamasını okuduğunuzda, bir web sitesine ve içeriğine baktığınızda görülebilen kalitesizlik unsuru, ve bu unsurun yaşamınız içindeki paydası, sağlıklı nefes almayı güçleştirecek denli rahatsızlık verebilir.

  son yıllarda günlük hayattan sıyrılıp nefes alınabilen son kale olan ekşi sözlük ün, değişen yazar kitlesiyle birlikte kalitesizlik unsurundan payesini fazlasıyla alması işbu girdi*nin sebebini oluşturmaktadır.
 • devenin on üçüncü hörgücü.

  başını endüstri devrimi öncesil larvalar çeker.
 • bir anlayış, bir yöntem, bir yutturmaca, bir rezillik...

  hayatın her alanında artık giderek daha fazla hissettiğim bir kokuşmuşluk. dile getirilmeden uygulanan moda bir anlayış. ben yaptım olduculuk, ucuzculuk, görmezden gelmelik ortaklığı bir üçkağıtçılık. bir adilik.

  "kalitesizlik" hakkında verebileceğim bir örnek tabii ki var. yaşadığımız yerler, havamız, içtiğimiz su, ekmeğimiz, televizyon kanallarımız, siyasetçilerimiz her şey ama her şey kalitesizleşmekte. gazetelerde kalitesizlik yüzünden meydana gelmiş bir felaket haberi görmeden gün geçmiyor artık. ortaya bırakılan elektrik kabloları yüzünde ölen insanlar, durduk yerde devrilen market rafının altında kalarak ölen çocuklar, daracık bir ara sokakta bok varmış gibi hız yapan bir şerefsiz yüzünden mahalle bakkalına sakız almaya giderken ezilip ölen 4 yaşındaki çocuklar, bir müteahhit tarafından orta şiddette bir depremde yıkılacak derecede çürük yapıldığı için çöken yatakhanenin enkazında can veren çocuklar... ve az önce okuduğum, beni bunları yazmaya iten, antalya'daki sözde fırtınada çöken alışveriş merkezi çatısı altında kalıp ölen 3 yaşındaki kız çocuğu... en çok da çocukları, savunmasız, biricik, habersiz, günahsız çocukları öldürüp duran kalitesizlik örnekleri. bitmiyor, azalacağına her geçen gün artıyor.

  çocukların uyuyacağı bir bina 6.1 şiddetinde bir depremde yıkılır mı? bir market rafı durduk yerde devrilir mi? çocukların oynadığı bir sokakta saatte 90 km/h hızla gidilir mi? 70 km/h hızla esen bir rüzgar (fırtına felan diyemeyeceğim buna) bir alışveriş merkezinin çatısını çökertir mi?

  kalitesiz insanların yaptıkları kalitesiz işler yüzünden ve onları denetleyen kalitesiz insanların kalitesizlikleri yüzünden meydana gelen, yaşamın kalitesizleşmesi yüzünden doğal sayılan, ama asla doğal olmayan felaketler bunlar.

  doğal felan değil, sadece yaşamımız kalitesizleştikçe alışıyoruz bunlara, doğal karşılıyoruz. ama ben alışamadım, alışamıyorum. yaptığı kalitesiz işler yüzünden çocuklar ölürken o denyoların sanki iyi bir şey yapmışlar gibi övünmelerine, zenginleşmesine, umarsızlıklarına ve en çok da kalitelilermiş gibi saygı görmelerine dayanamıyorum.

  (bkz: allah belanızı versin)
 • sürekli olarak daha fazlasına sahip olma arzusunun getirdiği talep neticesinde arzın gayriihtiyari geldiği noktadır.
 • ülkemizde varsayılan bir özellik olup giderek artmaktadır.

  örneğin;

  - malım şahsın diplomasını bile bilmiyoruz. belki adam lise mezunu.

  - nohut, mercimek üretemeyip tarım politikasını bitirip f35 üretiminde rol alıp o işten de atılmak.

  - milli eğitim bakanlığını başına önceden 2 kez avukat bakan gelmesi, malum kargalar güler diyen fetöcü bakan gelmesi. şu an gelen ise özel okulu olan birisi yani okulunun çıkarlarını kayırabilir.

  neden salt bir öğretmen ya da akademisyen değil de iş dünyası.

  - her yerde açılan yöresel yemek zincirleri. hepsi en iyisi en güzeli olduğunu iddaa ediyor ama yaptıkları yemekler bok gibi. örneğin etçiler, künefeciler.

  - suriyeliler. ülkenin her yerindeler ve acayıp derecede vasat ve tehlikeliler. genel olarak sıkıntı yaratıyorlar.

  - sporda geri oluş. doğru düzgün bazı branşlarda türk vatandaşları ile değil devşirmeler ile madalya alırız. afrika'dan koşucu vatandaşlığa geçir sonra madalya al.

  spor bakanlığının bile tek başarısı hile hurda ile.

  3 tarafı denizlerle çevrili ülkenin deniz branşlarında başarısı yok.

  bu kalitesizliğe sebep olan kim varsa hemsinin anladınız siz.